Domy v Brně na Konečného náměstí

Výrazné a přepychové secesní paláce


Na Konečného náměstí v Brně turisté jedou buď proto, aby se prošli Botanickou zahradou v areálu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity anebo aby nasáli atmosféru luxusu z počátku 20. století. Náměstí má poněkud nezvyklý trojúhelníkový půdorys a při procházce po něm sice můžete pochopit dávnou dobu počátku 20. století, kterou vám poněkud budou kazit motoristé. Konečného náměstí je jedním z nejvíce frekventovaných dopravních uzlů v Brně. Pokud budete chtít fotografovat, počítejte s tím, že se buď smíříte s všudypřítomnou existencí tramvajových a trolejbusových trolejí nebo je budete pracně mazat v počítači.

Mezi ulicemi Kotlářskou a Nerudovou se vypíná skupina tzv. Müllerových domů. Tento secesní blok má čísla 52, 54, 56. Na stavbě se údajně podílel pozdější slavný designér Dagobert Peche. Komplex s věžičkami působí opravdu úchvatně.

Ovšem luxus hledejme hlavně na protilehlých stranách trojúhelníku. Paláce jsou významnou památkou brněnské secese, přesněji řečeno florální secese. Jejich vznik se nejčastěji uvádí v l. 1889-1911, stavitelem byl František Pawlů.  Dům blíže k centru se z neznámého důvodu jmenuje Tivoli a Pawlů ho pořídil jako vlastní nájemní nemovitost.  Není objasněno, co má společného s italským městem téhož jména, jisté je, že ozdobné věžičky, které nezbytně patří ke koloritu náměstí, byly postaveny dodatečně, původně nebyly součástí stavby. 

V bohaté reliéfní výzdobě jsou uplatňovány rostlinné motivy a odkazy na antickou mytologii, zpodobnění různých druhů umění, jsou tu i křesťanské motivy.

Pod názvem Tivoli se dříve uvažoval nejen jeden dům, ale celá širší lokalita, zejména ulice Jiráskova (Tivoli Gasse)

Stavitel František Pawlů byl nejen autorem Tivoli, ale i dalších vlastních 80 (!) domů. Jeho tvorba silně ovlivnila podobu celé čtvrti Veveří, kde využíval umělecké a stavitelské tendence manýrismu, neobaroka, secese i historismu.  

Domům v období socialismu byla věnována jen mizerná péče, opraveny byly v 90. letech 20. století, park v trojúhelníku mezi silnicemi byl revitalizován až v 10. letech 21: století. 

Všechny domy na obvodu náměstí jsou obytné, ve spodních podlažích někde sídlí provozovny služeb, proto nejsou přístupné k turistickým prohlídkám.

Podrobný popis domu Tivoli najdete na stránkách Národního památkového ústavu. Podle:

Brno krok za krokem – ulice Veveří. In: Brněnský Metropolitan, březen 2012

nájemní dům Františka Pawlu - Památkový Katalog (pamatkovykatalog.cz), 4. 10. 2022Umístění

GPS souřadnice

49°12'17.942"N, 16°35'41.937"E

Adresa

Konečného náměstí
Brno-střed
Brno 602 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Veveří
Nadmořská výška
248 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Brno hlavní nádraží.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Na Konečného náměstí jezdí ze zastávky Česká tramvaje č. 3 a 11 směr Bystrc. Od Hlavního nádraží sem jede tramvaj č. 12. Vystupte na zastávce Konečného náměstí. Jedou sem i z Mendlova náměstí trolejbusy 25 a 26.

Příjezd osobním autem, parkování

V okolí Konečného náměstí se parkuje velmi problematicky. Pokud nechcete platit, budete hodně dlouho kroužit přilehlými ulicemi a hledat místo. Pokud chcete mít jistotu parkování, zaplaťte si stání na obrovské parkovací  ploše u ul. Veveří mezi právnickou a stavební fakultou (v noci zdarma).

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus v blízkosti Konečného náměstí nezaparkuje.

Přístup pěšky

Poměrně příjemná vycházka je z konečné tramvaje č. 4 Masarykova čtvrť okolo krytého koupaliště na Kraví hoře dolů na ulici Úvoz a pak na Konečného náměstí.

Příjezd na kole, parkování kol

Konečného náměstí je sice na kole dostupné, ale jízdu sem nedoporučujeme vzhledem k hustému provozu aut. Nejbližší cyklopruhy vedou od centra ulicí Kounicovou.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář Konečného náměstí může obhlédnout vcelku bez problémů.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu