Domy v Brně na Konečného náměstí

Výrazné a přepychové secesní paláce


Na Konečného náměstí v Brně turisté jedou buď proto, aby se prošli Botanickou zahradou v areálu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity anebo aby nasáli atmosféru luxusu z počátku 20. století. Náměstí má poněkud nezvyklý trojúhelníkový půdorys a při procházce po něm sice můžete pochopit dávnou dobu počátku 20. století, kterou vám poněkud budou kazit motoristé. Konečného náměstí je jedním z nejvíce frekventovaných dopravních uzlů v Brně. Pokud budete chtít fotografovat, počítejte s tím, že se buď smíříte s všudypřítomnou existencí tramvajových a trolejbusových trolejí nebo je budete pracně mazat v počítači.

Mezi ulicemi Kotlářskou a Nerudovou se vypíná skupina tzv. Müllerových domů. Tento secesní blok má čísla 52, 54, 56. Na stavbě se údajně podílel pozdější slavný designér Dagobert Peche. Komplex s věžičkami působí opravdu úchvatně.

Ovšem luxus hledejme hlavně na protilehlých stranách trojúhelníku. Paláce jsou významnou památkou brněnské secese, přesněji řečeno florální secese. Jejich vznik se nejčastěji uvádí v l. 1889-1911, stavitelem byl František Pawlů.  Dům blíže k centru se z neznámého důvodu jmenuje Tivoli a Pawlů ho pořídil jako vlastní nájemní nemovitost.  Není objasněno, co má společného s italským městem téhož jména, jisté je, že ozdobné věžičky, které nezbytně patří ke koloritu náměstí, byly postaveny dodatečně, původně nebyly součástí stavby. 

V bohaté reliéfní výzdobě jsou uplatňovány rostlinné motivy a odkazy na antickou mytologii, zpodobnění různých druhů umění, jsou tu i křesťanské motivy.

Pod názvem Tivoli se dříve uvažoval nejen jeden dům, ale celá širší lokalita, zejména ulice Jiráskova (Tivoli Gasse)

Stavitel František Pawlů byl nejen autorem Tivoli, ale i dalších vlastních 80 (!) domů. Jeho tvorba silně ovlivnila podobu celé čtvrti Veveří, kde využíval umělecké a stavitelské tendence manýrismu, neobaroka, secese i historismu.  

Domům v období socialismu byla věnována jen mizerná péče, opraveny byly v 90. letech 20. století, park v trojúhelníku mezi silnicemi byl revitalizován až v 10. letech 21: století. 

Všechny domy na obvodu náměstí jsou obytné, ve spodních podlažích někde sídlí provozovny služeb, proto nejsou přístupné k turistickým prohlídkám.

Podrobný popis domu Tivoli najdete na stránkách Národního památkového ústavu. Podle:

Brno krok za krokem – ulice Veveří. In: Brněnský Metropolitan, březen 2012

nájemní dům Františka Pawlu - Památkový Katalog (pamatkovykatalog.cz), 4. 10. 2022Umístění

GPS souřadnice

49°12'17.942"N, 16°35'41.937"E

Adresa

Konečného náměstí
Brno-střed
Brno 602 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Veveří
Nadmořská výška
248 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Brno hlavní nádraží.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Na Konečného náměstí jezdí ze zastávky Česká tramvaje směr Bystrc. Od Hlavního nádraží sem jede tramvaj č. 12. Vystupte na zastávce Konečného náměstí. Jedou sem také z Mendlova náměstí trolejbusy 25 a 26.

Příjezd osobním autem, parkování

V okolí Konečného náměstí se parkuje velmi problematicky. Pokud nechcete platit, budete hodně dlouho kroužit přilehlými ulicemi a hledat místo. Pokud chcete mít jistotu parkování, zaplaťte si stání na obrovské parkovací  ploše u ul. Veveří mezi právnickou a stavební fakultou (v noci zdarma).

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus v blízkosti Konečného náměstí nezaparkuje.

Přístup pěšky

Poměrně příjemná vycházka je z konečné tramvaje č. 4 Masarykova čtvrť okolo krytého koupaliště na Kraví hoře dolů na ulici Úvoz a pak na Konečného náměstí.

Příjezd na kole, parkování kol

Konečného náměstí je sice na kole dostupné, ale jízdu sem nedoporučujeme vzhledem k hustému provozu aut. Nejbližší cyklopruhy vedou od centra ulicí Kounicovou.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář Konečného náměstí může obhlédnout vcelku bez problémů.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu