Geologický pomník v Suchomastech

Pomník je postaven nedaleko mezinárodně stanoveného profilu hranice mezi silurem a devonem.


Nedaleko obce Suchomasty se zdvihá příkrá skalnatá stráň Klonk, na níž je vytyčena hranice mezi silurem a devonem, první geologický profil (stratotyp) svého druhu na světě. Hranice byla vyhlášena r. 1972 na mezinárodním kongresu v Montrealu, později r. 1977 se konalo vyhlášení Klonku chráněným přírodním výtvorem v Suchomastech. Právě při té příležitosti byl u Suchomast odhalen geologický pomník, rovněž první svého druhu na světě. Je zhotoven ze zbuzanského mramoru a jeho autorem je akademický sochař Jiří Novotný. Tvar monumentu do písmene X má symbolizovat sepětí vrstev (myšleno geologických). Základní text o Klonku je na pomníku vyhotoven ve třech jazycích - v češtině, angličtině a ruštině.

Umístění

GPS souřadnice

49°53'54.045"N, 14°3'30.109"E

Adresa

Suchomasty 267 22

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Suchomasty
Nadmořská výška
349 m.n.m.
Základní číselné údaje
Hmotnost pomníku je 6 tun.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Český kras

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí, kam obvykle jezdí turisté, pokud se chtějí dostat do Suchomast, je Beroun. Odtud lze pokračovat pěšky 8 km po silnici okolo Koněpruských jeskyň nebo autobusem.

Poněkud blíž (6 km pěšky po silnici) je to ze železniční zastávky Všeradice (na místní trati Zadní Třebaň - Lochovice), kde však je nutno počítat s jedním přestupem v Zadní Třebáni, jedete.li z Prahy, nebo dokonce se dvěma přestupy (ve Zdicích a Lochovicích), jedete-li ze západu Čech.

Někdy turisté do Suchomast chodí ze železniční zastávky Králův Dvůr (7 km většinou po silnici, mezi Havlíčkovým mlýnem a kostelem sv. Jiří u Tmaně neznačená zkratka lesem).

A konečně lze využít železniční stanici Zdice (odtud pěšky po silnici přes Chodouň a Málkov 7,5 km).

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližším místem, kde zastavují linkové autobusy, je zastávka Suchomasty, škola, kde vystupte, chcete-li jít nejprve ke geologickému pomníku, nebo zastávka Suchomasty, kde vystupte, chcete-li jít rovnou nahoru na Klonk. Do obce Suchomasty je autobusové spojení v pracovní dny celkem slušné, avšak o víkendech sem jedou autobusy jen zřídka.

Příjezd osobním autem, parkování

U sokolovny v Suchomastech se dejte autem zpevněnou cestou, která je hranicí mezi zástavbou a polem. Od sokolovny k pomníku je to 250 m k místu, kde se u pomníku dá zaparkovat. Oficiální parkoviště to ale není.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus musí parkovat v Suchomastech u sokolovny. Ke geologickému pomníku s ním nejezděte, neotočil by se tam.

Přístup pěšky

Ke geologickému pomníku je přístup od autobusové zastávky Suchomasty nebo Suchomasty, škola celkem snadný. Jděte směrem na Tmaň k sokolovně, zde odbočte vpravo poslední obecní cestou, která tvoří hranici mezi zástavbou a polem a po 250 m od sokolovny dorazíte k pomníku.

Příjezd na kole, parkování kol

Stejnou cestou jako pěšky, můžete dorazit k pomníku i na kole. Tedy: u sokolovny odbočte poslední obecní cestou, která tvoří hranici mezi zástavbou a polem a po 250 m od sokolovny dorazíte k pomníku.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáři ke geologickému pomníku dojedou od suchomastské sokolovny celkem snadno.

Rady a tipy

V Suchomastech si nenechte ujít další zajímavosti, např.  rodný dům spisovatele Františka Cajthamla-Liberté, jeho pomníkzámekpivovarnaleziště konikleců a rozhled z místa zvaného Višňovka. Anebo můžete jen tak sedět u Mlýnského rybníku.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu