Lejškov

Kopec u obce Suchomasty s několika vápencovými lomy a vynikajícími rozhledy k Brdům a k okraji Českého krasu


Lejškov je kopec mezi obcemi Suchomasty, Tmaň a Málkov jižně od Berouna. Je tvořen především vápenci, ale vně administrativních hranic vápencového Českého krasu.

Návštěvu tohoto místa můžeme jen a jen doporučit, protože se jedná o území s několika zajímavými lomy (z nichž dva jsou propojené štolou) a protože z východního a jižního úbočí Lejškova je vynikající výhled.

Vápence na Lejškově pochází z období spodního devonu a poskytly paleontologům bohaté nálezy fauny z té doby. Mj. zde byl nalezen graptolit Monograptus uniformis, dokonce jako holotyp - typový exemplář, podle kterého byl druh tohoto graptolita popsán. Viz též heslo Klonk, kde byl tento devonský živočich "použit" jako vůdčí zkamenělina pro stanovení hranice mezi silurem a devonem.  

Stavebníky a průmyslníky v 19. a 20. století pochopitelně graptoliti nezajímali, a proto kdejaké místo v okolí Prahy, které obsahovalo vápenec, využili pro jeho těžbu. Na Lejškově se dobývala surovina pro vápenku ve Zdicích. Vápenec se z Lejškova dopravoval 7 km dlouhou lanovkou postavenou r. 1927. Vápenka byla zrušena r. 1978, vytěžené prostory se zbytky podpěr pro lanovku na jižním úbočí Lejškova zůstaly dodnes.

Lomy dnes hojně zarostly vegetací (borovice a keře), místy se tu vyskytuje na konci léta a na podzim kvetoucí hořeček brvitý (Gentianopsis ciliata), který patří v ČR k ohroženým druhům. Na Lejškově se můžete občas střetnout s černými skládkami anebo s jedinci projíždějícími na motorkách či čtyřkolkách místní terény, což rozhodně ohroženému druhu neprospěje. Území bývalých lomů patří dnes stejnému vlastníku, jako Velkolom Čertovy schody. Vlastník bývalé lomy nechává ležet ladem.

Výhledy jsou na Lejškově impozantní. K jihu přehlédneme téměř celé Hřebeny a Brdy a návrší s osadou Borek s kostelem sv. Mikuláše, z východního úbočí jsou pěkně vidět obec Suchomasty, vápenka Čertovy schody, vrch Zlatý kůň, velkolom pod ním a vlevo odtud skály Kotýzu. Obec Suchomasty jihovýchodní úbočí Lejškova využila pro stavbu zásobníku na pitnou vodu.


Umístění

GPS souřadnice

49°53'53.523"N, 14°1'50.910"E

Adresa

Suchomasty, Tmaň, Málkov 267 22

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Suchomasty, Tmaň, Málkov u Suchomast
Nadmořská výška
487 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Vlakem je možno jet nejlépe do železniční stanice Zdice, odkud na sedlo pod Lejškovem vede červená turistická značka. Vzdálenost od vlaku na sedlo činí 4 km (půjdete ale většinou do kopce), pak si ještě přidejte 600 metrů volným terénem ze sedla na vrchol Lejškova.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Suchomast a Tmaně jezdí v pracovní dny autobusy z Berouna v poměrně rozumném počtu, ale o víkendech je situace horší a frekvence nižší. Do Málkova jezdí v pracovní dny z Berouna spojů jen několik, o víkendu žádný.

Příjezd osobním autem, parkování

Místní silnice mezi Málkovem a Tmaní je volně průjezdná (tj. bez zákazu vjezdu), v sedle pod Lejškovem nebo jižně od něho jsou omezené možnosti pro zaparkování. Samozřejmě je možno zaparkovat i v Málkově.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus zaparkujete nejlépe ve středu Málkova.

Přístup pěšky

Sedlem západně od Lejškova vede červená turistická značka spojující Zdice, žst a Neumětely. Stačí jít po ní a ze zmíněného sedla se vydat na východ k vrcholu a k lomům. Můžete jít po ní i např. od severu z Lounína nebo od jihu z Málkova.

Ze Suchomast jděte po silnici ve směru na Zdice a Málkov, po 850 metrech západně od okraje obce odbočte vpravo nahoru polní cestou a jděte až k zásobníku pitné vody, tam se dejte vlevo. K vrcholu a lomům přijdete od východu.

Příjezd na kole, parkování kol

Na kole se na Lejškov dostanete nejlépe po místní silnici, která spojuje Málkov a Tmaň. Na silnici nepotřebujete kolo vybavené pro terénní jízdu, pokud však odbočíte ze silnice na Lejškov, pak jedině s horským kolem.

Ze Tmaně jeďte po silnici od rybníka k jihu a pak stoupejte k západu do sedla ke křižovatce s červenou značkou, za sedlem jeďte ještě asi 220 m a pak odobočte vlevo polními cestami vzhůru na Lejškov. Vrcholu a lomů dosáhnete ze západu.

Z Málkova jeďte od turistického rozcestníku 600 metrů na sever po červené značce a pak odbočte vpravo polními cestami na Lejškov. Vrcholu a lomů dosáhnete ze západu.

Ze Suchomast jeďte po silnici ve směru na Zdice a Málkov, po 850 metrech západně od okraje obce odbočte vpravo nahoru polní cestou a jeďte až k zásobníku pitné vody, tam se dejte vlevo. K vrcholu a lomům přijedete od východu.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář se na Lejškov dostane nejlépe po místní silnici z obce Málkov. Podmínkou je fyzicky silný doprovod. Za mokra jsou ale polní cesty na Lejškově pro vozíčkáře nesjízdné.

Rady a tipy

Doporučujeme navštívit Lejškov na jaře, kdy zde kvete bílá záplava keřů nebo na podzim, kdy zde zrají šípky a krajina okolních listnatých lesů se oděje do žlutých a červených odstínů.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu