Oblast okolo Mrákotína byla známa těžbou žuly již od poloviny 19. století. Žula (granit) zde byla dobývána v několika lomech, jejichž tradice přetrvala do dnešních dnů. Žula je žádaným materiálem, těžba nevyžaduje zábory velkých ploch, není na ni třeba chemikálií, pro malovýrobu se těží víceméně ručním způsobem, v některých lomech dokonce bez použití trhavin. Proto se těžaři a ochránci přírody na Mrákotínsku nijak zvlášť nedostávají do velkých sporů a na ložisku nad Řásnou v úbočí kopce zvaného Vrch dobývání žuly probíhá s přestávkami již desítky let.
Lom u Řásné zaujímá plochu cca 1,2 ha, patří tedy k těm menším a podnik, který jej obhospodařuje, má lom někdy v činnosti, jindy bez provozu.
Žula v lomu je bělošedá až žlutošedá, místy namodralá, středně zrnitá. Má minimum tektonických poruch, takže dovoluje lámání ve velkých blocích použitelných na různé účely. Bývá používána jednak pro hrubou kamenickou výrobu - dlažební kostky, schodišťové stupně, obrubníky atd. nebo pro ušlechtilou kamenickou výrobu - dlažební a obkladové desky, soklíky, prvky zahradní architektury, přelivné hrany jezů, mostní prvky, parapety, pomníkové díly, náhrobky, krby atd. Žula bývá upravována řezáním, tryskáním, smirkováním, leštěním.
Při poslední redakční návštěvě dne 2. 1. 2013 a podle zpráv z denního tisku z r. 2021 lom jevil známky delší nečinnosti a na dně byl zatopen. Návštěvu obecně nelze doporučit. Pokud přes zákaz vstupu do lomu vejdete, dbejte osobní bezpečnosti, lomové stěny nejsou zajištěné.
Podle dalších zpráv z r. 2022 je lom zcela zatopen, nejen na dně. Proces zaplavování trval asi 9 let.
Podle:
http://www.kavex.info/, 22. 9. 2013
Umístění
49°12'55.007"N, 15°22'39.614"E
Adresa
Řásná 588 56- Katastrální území
- Řásná
- Nadmořská výška
- 695 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Lom zaujímá plochu asi 1,2 ha.
Přístup
Příjezd vlakem
Nejbližší železniční stanicí je Telč jihovýchodně od Řásné, odtud pokračujte autobusem do Řásné nebo pokud nenajdete spojení, pak alespoň do Mrákotína. Z Telče můžete ale jít i pěšky.
Také můžete jet do žst Jihlávka severozápadně od Řásné a odtud přijít pěšky. Do této žst ale od prosince 2019 nejezdí osobní vlaky.
Příjezd jinou hromadnou dopravou
Do nejbližší vsi Řásná (nebo do Lhotky) jezdí menší množství autobusových spojů, ale jen v pracovní dny. O víkendech (ale samozřejmě i v pracovních dnech) můžete cestovat do blízkého Mrákotína dálkovým autobusem, který jezdí po trase Brno - Telč - České Budějovice.Příjezd osobním autem, parkování
Auto můžete zaparkovat v Řásné nebo ve Lhotce.Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Bus můžete zaparkovat v Řásné nebo na dolním okraji Lhotky.Přístup pěšky
Lom najdete 250 metrů severně od zříceniny hradu Štamberk.
Ze Lhotky, kde je autobusová zastávka, obchod, hospoda, penzion a tábořiště, můžete jít po zelené značce na zříceninu hradu Štamberk a pak po modré k lomu, celkem od zastávky autobusu 1,4 km převážně do kopce.
Ze Lhotky, od veřejného tábořiště, jděte po modré značce nejdříve na Štamberk, pak k lomu. Celkem 1 km převážně do kopce.
Z Telče jděte nejdříve po zelené značce na Štamberk, pak k lomu, celkem 8 km.
Z Mrákotína, autobusové zastávky jděte na sever po modré značce celkem 4 km.
Z Řásné vede k západu k lomu místní silnice. Silnice stoupá a stáčí se pak k jihu. Celekm 2 km.
Z Jihlávky, žst. jděte nejdříve do osady Janštejn, kde se připojíte k červené značce, po které jděte až k Velkopařezitému rybníku, severně od něj pokračujte k jihu po modré, celkem 10 km. Pozn. v poslední době není trať se žst Jihlávka obsluhována osobními vlaky. Jezdí tu jen rychlíky, které Jihlávkou projíždějí.