Lípy v Praskolesích

Poblíž Mrákotína v nenápadné vsi najdete skupinu stromů, která byla kdysi typická pro český a moravský venkov. Jedna z lip patří k nejmohutnějším svého druhu.


Ve vsi Praskolesy u Mrákotína roste významná, z dálky viditelná skupina lip, které ukrývají pod svými korunami několik starých stavení. Náves v Praskolesích je takřka idylická a pokud byste ji chtěli projít "skrz naskrz", stačí na to několik minut. Pokud projíždíte celé Praskolesy autem, trvá cesta od značky Obec po značku Konec obce jen několik vteřin. A přece zde najdeme jeden z nejvýznamnějších stromů České republiky. Ze skupiny lip na návsi jsou chráněny dvě.

Méně mohutný strom lípa srdčitá stojí blízko silnice. V době psaní tohoto příspěvku (srpen 2013) nebylo zřejmé, zda přežije ve zdraví řádění letní vichřice. Vítr část lípy zlomil.

Druhý, významnější a mohutnější strom lípa velkolistá stojí u čp. 7 v místě, které je od silnice vzdálenější. Má mohutný dutý, válcovitý kmen s kořenovými náběhy. Uvnitř kmene najde pohodlné útočiště hned několik lidí, autor článku v něm na výletě "schoval" 45 dětí. Duté jsou taktéž některé větve, přesto lípa každoročně obráží a je životaschopná. Uvnitř dutiny místní lidé v 19. stol. umístili zvoničku, která je shora kryta stříškou. Lípa je nižší než její sestry v okolí, protože její koruna byla redukována řezem.

Podle:

Kyzlík, P. a kol. (2003): Památné stromy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, s. 151.


Umístění

GPS souřadnice

49°10'31.499"N, 15°21'17.265"E (první lípa)

49°10'32.930"N, 15°21'17.985"E (druhá lípa)

Adresa

Praskolesy
Mrákotín 588 56

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Praskolesy u Mrákotína
Nadmořská výška
574 m.n.m.
Základní číselné údaje
Výška mohutnějšího stromu je 23 m. Obvod kmene 920 cm (r. 2001). Stáří je udáváno 500 let. Výška méně mohutného stromu je 29 m, obvod kmene 440 cm.
Kategorie chráněného území
Památný strom

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Telč, odkud pokračujte autobusem nebo pěšky (9,5 km).

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Praskoles jezdí jen několik autobusových spojů denně, a to většinou brzy ráno. Pokud se chcete dostat alespoň do blízkosti této vsi, jeďte do 1,5 km vzdáleného Mrákotína, kam se dostanete místní linkou z Telče či Jindřichova Hradce a zastavují zde i dálkové autobusy na trase Brno - Telč - České Budějovice.

Příjezd osobním autem, parkování

Do Praskoles se dostanete po silnici III. třídy buď z Mrákotína nebo jeďte ze Studené směr Telč a na kopci odbočte doprava do Praskoles přes Sumrakov. Zaparkovat můžete na návsi.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Platí pro něj totéž, co pro osobní auta. Jen parkování bude mít složitější, protože vůz musí nechat stát na omezeném prostoru úzké silnice.

Přístup pěšky

Přes Praskolesy nevede žádná turistická trasa, ale můžete sem dojít po značené odbočce ze žluté značky, která vede jižně od obce.

Příjezd na kole, parkování kol

Okolí Praskoles je cyklisty velmi oblíbené a silnice, která vede přes ves, je velmi málo frekventovaná.

Poznámky pro vozíčkáře

K lípě se vozíčkáři po příjezdu autem dostanou bez komplikací.

Rady a tipy

Doporučený výlet: auto nechte v Dobré Vodě, pak jděte na blízký vrch s kostelem sv. Jáchyma, pak po silnici do Praskoles, přejděte přes žlutou odbočku na žlutou značku a do Dobré Vody se vraťte přes dva nádherné kopce Hradisko a Bradlo nejdříve po zelené, pak po modré značce, celkem 17 km.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu