Zřícenina hradu Templštejn

Zřícenina hradu, který kdysi založili templáři jako jeden z mála v Česku


Hrad vybudovali nad řekou Jihlavou na konci 13. století templáři a učinili z něj sídlo své komendy. Jádro hradu tvaru kruhové výseče pochází z doby založení. Uvnitř jsou patrny trosky paláce. Jakmile templáři dokončili jádro hradu, spustili druhou etapu výstavby - zdvojený hradební pás, který jádro obklopoval.

O templářském řádu víme, že byl založen r. 1119. Na Moravě je o něm zmínka r. 1243 v listině rakouského vévody Fridricha II. Templářská komenda v Čejkovicích se uvádí r. 1248, komenda v Jamolicích r. 1279.

Templáři v Jamolicích vybudovali kostel, obsazovali faru a až potom vybudovali nedaleko od vsi hrad Templštejn, kam komendu přenesli. Stalo se tak kolem r. 1281. 

Templáři v Jamolicích (nebo chcete-li na Templštejně) vlastnili Jamolice, Templštejn, Dobřínsko, Petrovice, Popice a dočasně i jiné statky.

Na začátku 14. století byl řád církevním koncilem zrušen a čelní představitelé templářů upáleni. Na hradě se pak střídali různí majitelé, např. rody z Lipé nebo z Doubravice. Majitel Templštejna Bohobud z Lipé se zúčastnil stavovského povstání r. 1618-1620 proti císaři, proto o hrad přišel. Templštejn r. 1623 kupuje Guadakar z Lichtenštejna.

Hrad ale stejně předtím už ztratil svou sídelní funkci, protože jej zničil na konci 16. stol. velký požár.

Dnes je Templštejn zajímavou zříceninou se zbytky příkopů, hradebních zdí, gotické kaple a s mohutnými valy. Nový majitel učinil na zřícenině velmi sympatické úpravy. Zpřístupnil dříve nedosažitelnou věž a rozmístil informační panely. 


Umístění

GPS souřadnice

49°5'25.467"N, 16°14'54.907"E

Adresa

Jamolice 672 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Jamolice
Nadmořská výška
350 m.n.m. - 360 m.n.m.
Základní číselné údaje
Hrad byl založen kolem r. 1281.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice: Ivančice (konečná na slepé odbočce z trati Brno - Hrušovany nad Jevišovkou). Při cestě z Brna můžete také využít železniční stanici Tetčice a pak pokračovat autobusem.

Z Ivančic k Templštejnu je to podél řeky Jihlavy buď po silnici nebo po červené značce asi 11 km.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Můžete jet buď linkou 423 na trase Rosice - Tetčice, žst. - Ivančice - Oslavany - Biskoupky - Mohelno. Vystupte v zastávce Biskoupky. Spoje na této lince navazují v Tetčicích na vlaky a o víkendech jsou přizpůsobeny pro dopravu kol. Z Biskoupek musíte pěšky asi 3 km.

Také můžete jet linkou 441 na trase Moravský Krumlov - Jamolice - Dukovany. O víkendech tu ale jezdí jen velmi málo spojů. Vystupte v zastávce Jamolice, lesovna. Ke hradu je to pěšky necelé 2 km,

Příjezd osobním autem, parkování

Pod hrad Templštejn vede od Ivančic úzká asfaltová silnice, která slouží k obsluze táborů u řeky. Pod zříceninou silnice končí a je tu jen omezené množství možností k zanechání auta. Můžete přejet ocelovou lávku a nechat auto na druhém břehu u polní cesty. Můžete ale přijet i od jihu od Jamolic a autem jet po polní cestě k lesovně. Zákaz vjezdu tu není.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus dojede od Ivančic bez úhony na plochu u lomu pod obcí Biskoupky. Další pokračování po úzké asfaltce plné výmolů nedoporučujeme. Také můžete účastníky zájezdu vysadit jižně od zříceniny na autobusové zastávce Jamolice, lesovna a jet parkovat do vsi. 

Přístup pěšky

Ze zastávky Jamolice, lesovna: 2 km na sever po žluté značce.

Z Biskoupek: nejdřív dolů k řece k chatové osadě, pak po lávce přes řeku, pak proti proudu k táborům a nakonec vlevo vzhůru po žluté značce. Celkem asi 3 km.

Z Ivančic: podél řeky po červené značce, od tábora na pravém břehu vlevo po žluté vzhůru, celkem asi 11 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Pěšina od řeky ke zřícenině není pro kola vůbec sjízdná. Silnice z Ivančic pod Templštejn je ale pro výlet na kole jako stvořená, odmyslíme-li si úvodní rušný úsek v Ivančicích.

Pod zříceninou vede cyklotrasa 403 A. Je hojně využívána místními cyklisty, kteří jezdí na výlety z Ivančic k poslednímu táboru pod Templštejnem, zde se občerství a jedou zpět.

Poznámky pro vozíčkáře

Zřícenina není pro vozíčkáře dostupná.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu