Fořtova studánka

Malé zastavení v lese poblíž Maršova (okres Brno-venkov)


Lesy mezi obcemi Braníškov, Maršov, Deblín a Heroltice pokrývají okrajovou oblast Českomoravské vrchoviny. Je to geomorfologicky velmi členité území, kde v hlubokých údolích potoky spěchají z vyšších poloh k řece Svratce. Současně tu řada potoků má pramen. Fořtova studánka je jedním z nich. Je milou zastávkou při červeně značené turistické stezce mezi Maršovem a Tišnovskem.

Pramen má malou vydatnost, voda je svedena do trubky, která je zazděna v kamenném domku. V těsné blízkosti studánky je  lavička. U blízké asfaltové silničky ukazuje  rozcestník název studánky.


Umístění

GPS souřadnice

49°17'45.301"N, 16°21'41.406"E

Adresa

Braníškov 664 71

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Braníškov
Nadmořská výška
445 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší dobře použitelné želežniční stanice jsou Tišnov nebo Kuřim.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Z Tišnova, Veverské Bítýšky nebo Kuřimi jeďte autobusem č. 312 a vystupte na zastávce Maršov.

Příjezd osobním autem, parkování

Auto zaparkujete nejlépe ve středu obce Maršov.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus může zaparkovat ve středu obce Maršov.

Přístup pěšky

Z Maršova: jděte k severu po červené značce asi 2,2 km. Cesta vede střídavě do kopce a z kopce. Díky výraznému rozcestníku u studánky byste neměli tuto zajímavost přehlédnout.

Příjezd na kole, parkování kol

Cesta popisovaná pro pěší není pro kola sjízdná. Hezká silnice ale vede z Heroltic. Přejeďte hřbet jižně ode vsi a sjeďte do údolí k rozcestí Pod Dřínovou a zde jeďte dál po asfaltce vpravo. Po 600 metrech odbočte do Maršovského žlebu vlevo a stoupejte jím proti toku potoka až narazíte na červenou turistickou značku. Po ní se vydejte vpravo vzhůru ke studánce.

V lesích okolo studánky můžete na kole jet okruhem: od studánky na sever k rozcestí Pravková a odtud na sever do údolí Pejškovského potoka a zpět do Heroltic.

Poznámky pro vozíčkáře

Studánka je dostupná pouze od Heroltic po trase pro cyklisty. Zvládne ji ale jen vozíčkář s fyzicky zdatným doprovodem. Je totiž velmi dlouhá a v jednom místě vede do prudkého kopce.

Rady a tipy

Toulky v lesích okolo Fořtovy studánky je vhodné spojit s návštěvou Šmelcovny kaolínového jezírka u Maršova nebo místa zvaného Habří.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu