Horní Nekolov

Původní, převážně bukové porosty na úbočí Javořice


Horní Nekolov je přírodní památkou, kde je na poměrně rozlehlém území se značnou nadmořskou výškou zachován porost buků s menším podílem smrku ztepillého a javoru klenu. Les v území je blízký přirozenému stavu a slouží jako ukázka biologické rozmanitosti. Podloží je tvořeno žulou, která místy vystupuje na povrch, avšak nevytváří bizarní skaliska, jaká můžeme vidět např. západně od zříceniny hradu Štamberk. Při procházce zdejšími lesy si můžete všimnout většího výskytu ptactva.

Na území Horního Nekolova je též zajímavé, že se mu vyhýbají všechny okolní lesní asfaltky, dokonce sem vede jen málo lesních cest a už vůbec žádné turistické značky. Je tedy stranou zájmu turistů, což je svým způsobem dobře.

Podle:

http://www.dedictvivysociny.cz/priroda/zvlaste_chranena_uzemi-11/prirodni_pamatka-39/?id=152, 1. 10. 2013


Umístění

GPS souřadnice

49°12'48.194"N, 15°21'16.692"E (přibližný střed chráněného území)

Adresa

Mrákotín 588 54

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Mrákotín u Telče
Nadmořská výška
688 m.n.m. - 770 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha přírodní památky je 18,2 ha. Vyhlášena byla r. 1984.
Kategorie chráněného území
Přírodní památka Horní Nekolov

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Telč. Odtud pokračujte pěšky asi 9 km nebo autobusem do Mrákotína či Lhotky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do blízké Lhotky se můžete dostat autobusem, ale jen v pracovní dny. Do Mrákotína jezdí kromě místních spojů vedených opět jen v pracovní dny také dálková linka Brno - Telč - České Budějovice se spoji provozovanými i o víkendu.

Příjezd osobním autem, parkování

Nejbližší místo vhodné pro zaparkování auta je horní konec vesnice Lhotka. Můžete jet až k veřejnému tábořišti. V zimě cesta k tábořišti nebývá sjízdná.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus zaparkujte na dolním konci vesnice Lhotka.

Přístup pěšky

Od veřejného tábořiště nad obcí Lhotka (kam se dá dorazit i z Telče cca 8 km pěšky) jděte po lesní asfaltce, kudy vede i cyklotrasa č. 5124 a modrá pěší značka. Ta však asfaltku opustí směrem vlevo dolů a míří k rybníku Horní Mrzatec. Vy stále jděte po asfaltce ještě 400 m na křižovatku. Cyklotrasa 5124 míří nahoru rovně, vy se dejte vlevo, kde vede i cyklotrasa 1113. Pozor - v tomto místě zákresy čísel cyklotras od mnoha renomovaných vydavatelů nejsou správné. Po asfaltce víceméně po rovině dojdete k hájence Čejkovna. Od ní se dejte volným terénem lesem vpravo nahoru, až dorazíte k červeným pruhům označujícím hranice chráněného území. Respektujte prosím přirozený stav lesa a jděte jen po obvodu přírodní památky. Celkem z tábořiště cca 1,5 km.

Z Mrákotína jděte po cyklotrase 1113 asi 2,7 km k hájence Čejkovna a pak se vydejte odtud vlevo lesem nahoru, až dorazíte k červeným pruhům označujícím hranice chráněného území. Respektujte prosím přirozený stav lesa a jděte jen po obvodu přírodní památky. Celkem z Mrákotína cca 3,2 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Na lesní cesty vedené okrajem chráněného území nedoporučujeme vjíždět na kole. Jsou na hranici sjízdnosti. Ovšem blízké lesní silnice, na nichž vedou cyklotrasy 1113 (Telč - Jindřichův Hradec) a 5124 (Moravské Budějovice - Javořice, vrchol) jsou skutečnou krajinářskou lahůdkou a doporučujeme je vyzkoušet.

Poznámky pro vozíčkáře

Přírodní památka Horní Nekolov není pro vozíčkáře dostupná.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu