Obřanská stráň

Stráň s chráněnou stepní květenou


Obřanská stráň je rozlohou poměrně malá, ale vyznačuje se  výskytem řady botanických pozoruhodností, navíc na malé rozloze v neobyčejně pestrém druhovém složení.  

Už samotná poloha tohoto chráněného území je neobyčejná. Nacházíme se mezi chatami a zahrádkami, kde skoro přirozená step přežila snad nějakým zázrakem. Nejbližší průmyslové podniky v Brně jsou odtud naprosto zřetelně vidět. A k tomu všemu ještě považme fakt, že chráněné území se rozkládá z větší části nad mělce založeným železničním tunelem. Klidně tu mohl být zářez a asi by bylo po stepi.  

Pokud tu uvidíte tulipány a modřence, pak vězte, že ty se sem zatoulaly nejspíš z okolních zahrádek, my se budeme věnovat popisu přirozeně se vyskytujících rostlin. 

Začátkem jara zde najdete  koniklec velkokvětý (Pulsatila grandis), křivatec rolní (Gagea villosa) a mochny (např. Potentilla arenaria).

V květnu na stráni kvete nízká třešeň křovitá (Prunus fruticosa), objevuje se i rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata), čilimník poléhavý (Cytisus procumbens), dřín jarní (Cornus mas), pipla osmahlá (Nonea pulla), ve stinných částech stepi kvetou sasanky lesní (Anemone sylvestris) a pryšec mnohobarvý (Euphorbia epithymoides).

V létě a na podzim se na stráň jděte podívat na kavyly. Jejich dlouhé osiny jsou nepřehlédnutelné. Dominuje kavyl Ivanův (Stipa pennata).

Podle:

http://botany.cz/cs/obranska-stran/, 15. 5. 2013


Umístění

GPS souřadnice

49°13'33.798"N, 16°39'49.934"E (nejlepší vyhlídka na step a do údolí Svitavy)

Adresa

Brno-Maloměřice a Obřany
Brno 614 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Obřany
Nadmořská výška
215 m.n.m. - 320 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha přírodní památky je 1,2 ha. Vyhlášena byla r. 1987.
Kategorie chráněného území
Přírodní památka Obřanská stráň

Přístup

Příjezd vlakem

Železniční stanice Brno Židenice, odtud jezdí autobusy k přestupnímu uzlu Stará osada, pak trolejbusem nebo autobusem na Tomkovo náměstí a odtud tramvají č. 4 směr Obřany, Babická. Nebo ze železniční stanice Brno hlavní nádraží tramvají č. 4.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Tramvaje č. 4 - zastávka Obřany Babická 1 km od chráněného území.

Příjezd osobním autem, parkování

Osobním autem můžete jet z Brna-Maloměřic a Obřan po pravém břehu řeky (Mlýnské nábřeží) a  zaparkovat ve starém lomu nalevo od cesty ještě než dojedete k železniční trati.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus zaparkujte u konečné stanice tramvají v Brně - Obřanech - 1 km. 

Přístup pěšky

Nejlepší přístup k lokalitě je od konečné stanice tramvají v Brně - Obřanech. Přejdete řeku Svitavu a jdete proti proudu. Cestou minete zajímavý dům, jehož majitel u něj vybudoval zahradní železnici. Pak se dáte stále podél řeky. Až budete mít pocit, že byste měli podejít pod železniční tratí, nedělejte to, ale dejte se pěšinkou vlevo vzhůru nad tunel. Nešlapte na květenu!

Příjezd na kole, parkování kol

Přístupová cesta pro pěší platí i pro cyklisty. Kola hlídejte nebo zamkněte dole u železniční trati.

Poznámky pro vozíčkáře

Přístupová cesta pro pěší je sjízdná i pro vozíčkáře, ale nahoru nad tunel se vozíčkář nedostane.

Rady a tipy

Drtivá většina turistů chodí, jezdí nebo "inlajnuje" mezi Brnem a Bílovicemi po asfaltovém levém břehu Svitavy. Obřanská stráň je na břehu pravém. Zkuste od Obřanské stráně pokračovat do Bílovic právě po pravém břehu. Budete překvapeni, jak málo lidí tu chodí. Budete obdivovat chataře, zahrádky, pak se ponoříte do lesa a těsně před Bílovicemi zdoláte jednu po schodech zajímavou skalku.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu