Obelisk v Denisových sadech v Brně

Pozoruhodná stavba poblíž Petrova, připomenutí konce napoleonských válek a současně místo rozhledu na moravskou metropoli


Denisovy sady jsou prvním veřejným parkem na území Česka, který založila veřejná správa (brněnský park Lužánky „založil“ císař). V l. 1814-18 vznikl prostor, který se po rekonstrukci začátkem 21. stol. stal chloubou města.

Prostranství v Brně pod Petrovem zvané Puhlík bylo pro veřejnost zpřístupněno dříve, již r. 1771. Z úpatí kopce sem vedla křížová cesta se 14 zastaveními. Parkovou úpravu jihozápadního svahu pod Petrovem začal moravský místodržitel hrabě Lažanský, ale napoleonské války a zejména pak obsazení Brna francouzskou armádou práce započaté r. 1805  zdrželo. Další místodržitel Antonín Bedřich Mitrovský, jak uvádíme výše, v l. 1814-18 parkovou úpravu dokončil. Projekt vypracoval F. Klein, vedením prací byl pověřen guberniální rada von Sedlaczek. R. 1815 byla v parku založena botanická zahrada, dnešními slovy spíše arboretum, s ukázkami 223 druhů dřevin. V tomto roce v dolní části parku vyrostl pavilon Fons Salutis, v horní pak dřevěná kolonáda a zahradní pavilon.

Obelisk zde postavený má připomínat konec  napoleonských válek, r. 1818 se jeho odhalení  stalo významnou společenskou událostí v celé monarchii a pokračovalo v tradici stavění obelisků započaté již ve středověku. Při odhalení a vysvěcení u obelisku kromě předních osobností moravského a brněnského života poprvé veřejně vystoupil korunní princ Ferdinand I. Dobrotivý (1793-1875). Málo se mluví o tom, že vítězství nad Napoleonem a taktika poválečných vyjednávání jsou z velké části dílem Klementa Metternicha.

Klasicistní obelisk v Brně má tvar vysokého komolého jehlanu, který spočívá na podstavci, jež je ukončen nahoře ležícími čtyřmi pozlacenými lvy. Stavbu obepínají masivní ocelové řetězy. Jejím autorem je vídeňský architekt Petr Pichla. Kámen pro stavbu obelisku byl vytěžen v místě zvaném Šumbera na Hádech.

R. 1849 se park stal národní památkou a jeho správou byli pověřeni ředitel zemských zahrad Karel Offermann a zahradník z Lužánek Antonín Šebánek.

V polovině 19. stol. byla postavena klasicistní Kolonáda, která stojí dodnes.  R. 1880 byl zahradní pavilon nahrazen novorenesančním Hudebním pavilonem. 

Až do r. 1918 se park jmenoval Františkov na počest císaře. V nové republice byl nalezen jiný název - Denisovy sady - po francouzském vědci, který se zasloužil o vznik samostatného Československa.

R. 1887 byl obelisk poškozen bleskem, po r. 1945 se uvažovalo o jeho zrušení a nahrazení pomníkem osvoboditelské Rudé armády.

Pod Denisovými sady vede rušná Husova ulice. Ta kdysi bývala slepá, končila ve směru od Červeného kostela zhruba v místech, kde zastavuje poslední vůz tramvaje na Šilingrově náměstí (jede-li na Českou). Při pracích spojených s prodloužením Husovy ulice dolů k nádraží se pro spodní část parku ujal název Studánka. Dnes jsou součástí areálu také horní části Kapucínských zahrad východně od Petrova.

Od pomníku nebo z přilehlých teras se otevírá výhled na část moravské metropole. Na jižním horizontu za hezkého počasí je vidět Pálava, na východě lze rozeznat 20 m vzdálenou Mohylu míru, další místo spojené s napoleonskými válkami.

Podle:

Kala, A. (1931): Bílovice nad Svitavou, Obecní rada v Bílovicích nad Svitavou, s. 110 (zmínka o kameni pro obelisk)

http://cs.wikipedia.org/wiki/Denisovy_sady, 18. 2: 2014



Umístění

GPS souřadnice

49°11'27.201"N, 16°36'20.334"E

Adresa

Husova
Brno-střed
Brno 602 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Město Brno
Nadmořská výška
225 m.n.m.
Základní číselné údaje
Obelisk byl vystavěn r. 1818.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Brno hlavní nádraží, odkud jděte buď pěšky nebo jeďte tramvají.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

V nejbližší ulici Husově zastavuje na zastávce Šilingrovo náměstí hned několik tramvajových linek, od Hlavního nádraží sem jede linka 12, z Mendlova náměstí linky 5,6 a z České linky 5, 6, 12.

Příjezd osobním autem, parkování

V této části Brna během dne osobním autem nezaparkujete. Placená parkoviště jsou na hlavním nádraží, resp. od hlavního nádraží směr Nové sady, nebo můžete zaparkovat na placených parkovištích na Mendlově náměstí nebo před hotelem International nebo v parkovacím domě Domini park se vjezdem z Husovy ulice.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobusy v Brně parkují obvykle na ulici Joštově.

Přístup pěšky

Ze zastávky tramvají Šilingrovo náměstí se dejte nejdříve krátce vzhůru náměstím, pak zabočte vpravo do ulice Biskupské, pak ještě jednou mírně vpravo až vejdete do parku Denisovy sady. Obelisk hned uvidíte. Po terasách můžete jít dále ve směru k hlavnímu nádraží, až dorazíte do Kapucínských zahrad. Cestou také uvidíte kříž vystavěný na počest papežovy návštěvy.

Z hlavního nádraží jděte nejdříve ulicí Bašty a pak se po schodech dostanete nejdříve do Kapucínských zahrad, pak ke kříži, který zde byl nainstalován na počest návštěvy papeže Jana Pavla II., pak stále po úbočí vstoupíte do Denisových sadů a vzápětí uvidíte obelisk.

Příjezd na kole, parkování kol

Výše popsaná cesta ze Šilingrova náměstí  je vhodná pro příjezd na kole, ale v parku je nutno kolo vést.

Poznámky pro vozíčkáře

Výše popsaná cesta ze Šilingrova náměstí  je vhodná pro příjezd vozíčkářů, přes ulici Bašty se do Denisových sadů přes bariéry nedostanete.

Rady a tipy

Zkuste (třeba i dalekohledem) zahlédnout několik dominant Brna a okolí, např. AZ Tower, svého času nejvyšší budovu ČR, Mohylu míru, vodojem v Kohoutovicích.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu