Zřícenina hradu Levnov (Ketkovák)

Hradní zřícenina nad úžasným údolím Oslavy a Chvojnice


Levnov neboli Ketkovický hrad (lidově Ketkovák) stojí nebo lépe řečeno stával na protáhlém skalním ostrohu nad sotokem řek Oslavy a Chvojnice mezi městy Oslavany a Náměšť. Přestože se z něj mnoho nezachovalo, je hojně navštěvovaný v kteroukoli roční dobu. Největší zásluhu na jeho turistické přitažlivosti má především bezprostřední okolí hradní lokality, které je tvořeno rozeklaným skalním hřebenem sevřeným mezi kaňonovitá údolí řek Oslavy a Chvojnice. Bizarní skaliska v bezprostřední blízkosti zříceniny jsou tvořena ortorulou. Lokalita leží na území přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice.

Historie Ketkovického hradu byla poměrně krátká. Založení je datováno někam do první poloviny 14. století, přičemž o sto let později se již uvádějí jenom trosky. Roku 1442 byl totiž hrad dobyt a záměrně pobořen vojsky moravských stavů, neboť se za jeho hradbami ukrývali lapkové z Rakouska. Ruiny upadly postupem času v zapomnění, a když je novodobě objevili trampové a turisté, nebylo známo ani jejich původní jméno. Podle nejbližší vesnice se pro zříceninu vžilo označení Ketkovák a teprve mnohem později historikové přišli na to, že se vlastně jedná o hrad uváděný v historických dokumentech jako Levnov. 

Někdejší podobu hradu můžeme spíše jen tušit. Na návrší za příkopem stával velký palác s nádvořím, pod ním pak ještě jedno nádvoří s bránou. Z něj se zachovala ohradní zeď se třemi mohutnými opěrnými pilíři, které tvořily statické zajištění v příkrém skalnatém svahu. Tato zeď je návštěvníkům hradu skryta v nepřístupném srázu, vidět pouze z údolí Oslavy (pokud na stromech není listí) anebo z vyhlídky Malá Skála na protější hraně oslavského údolí.

Z hradního ostrohu se otevírá krásný pohled do údolí Oslavy a Chvojnice (připomínající kaňon), vidět je rovněž atomová elektrárna Dukovany a hradní vrch se zříceninou Kraví Hora.

Podle:

Plaček, M. (1996): Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku. Libri, Praha.

Autor příspěvku: Martin Janoška


Umístění

GPS souřadnice

49°8'21.783"N, 16°14'27.485"E

Adresa

Ketkovice 664 91

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Ketkovice
Nadmořská výška
360 m n. m.
Kategorie chráněného území
Přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí jsou Rapotice na trati č. 240 Brno - Jihlava. Zastavují zde pouze osobní vlaky. Odtud je nutno putovat 3 km po silnici č. 393 do Ketkovic, kudy prochází červená značka. Odtud viz přístup pěšky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobusové spoje jezdí z Ivančic a to buď do Ketkovic anebo Senorad, odkud vedou značené trasy na Levnov. Konkrétně linka 430 jezdí na trase Ivančice - Oslavany - Ketkovice - Rapotice žel. st. V pracovní dny je spojení buď po dvou hodinách nebo po hodině, v sobotu a v neděli jede spojů málo.

Pokud chcete putování začít v Ketkovicích, pak doporučujeme přijet do Ivančic či Oslavan autobusem a pak pokračovat linkou 430 - nebo přijet vlakem do Rapotic a zde přestoupit na linku 430.

Do Senorad jezdí linka 423 na trase Rosice - Tetčice, žel. st. - Ivančice - Oslavany - Senorady - Mohelno. Má vyšší frekvenci spojů než výše zmíněná linka 430. Dál viz přístup pěšky.

Příjezd osobním autem, parkování

Auto lze snadno zaparkovat v Ketkovicích nebo Senoradech. Motorovým vozidlům je povolený vjezd ze Senorad do chatové osady v okolí Ketkovického mlýna - pozor ale na cestu, není příliš kvalitní a v zimě se neudržuje.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus lze zaparkovat v Ketkovicích nebo Senoradech. Sjezd ze Senorad do chatové osady v okolí Ketkovického mlýna není pro autobus v žádném případě vhodný.

Přístup pěšky

Na hrad Levnov vede červená významová odbočka z červeně (i zeleně) značených dálkových tras procházejících kolem řeky Oslavy. Odbočka k hradu je dlouhá cca 1 km a nejkratší přístup k ní je z Ketkovic (cca 2 km) po červené. Z Ketkovic se jedná v celé délce o převážně klesající trasu po pohodlných a širokých polních nebo lesních cestách, pouze v závěru je strmý krátký výstup po kamenitém chodníku na hradní ostroh.

Pokud vyrazíte ze Senorad, pak nejdříve sejdete po lesní cestě (z větší části i po žluté značce) k řece Oslavě, kde se napojíte na červenou a zelenou trasu. Po značkách obou barev přes most a kolem Ketkovického mlýna vzhůru velkou oklikou k odbočce na hrad. Vzdálenost ze Senorad činí cca 4 km, ale je nutné překonat sestupem a následným výstupem téměř 100 m hluboké údolí Oslavy.

Upozornění: krátký úsek červeně a žlutě značené trasy mezi Senoradským mlýnem a rozcestím Pod Levnovem (není součástí výše popsaných přístupových tras) může být zvláště za vlhka, sněhu a mrazu nebezpečný. Jedná se o "kozí stezku" ve velmi strmém skalnatém svahu vysoko nad řekou. Hodily by se tu fixní řetězy, v jednom místě je tu jen malý žebřík.

Příjezd na kole, parkování kol

Výše popsaný pěší přístup lze absolvovat za suchého počasí prakticky v celé délce i na kole. Mezi Senorady a Ketkovicemi vede značená cyklotrasa č. 5199 Pivovarská, která v podstatě kopíruje průběh žluté a červené značky pro pěší.

Poznámky pro vozíčkáře

Hradní ostroh je pro vozíčkáře nedostupný.

Rady a tipy

Návštěvu hradu Levnov spojte s celodenním putováním údolím Oslavy nebo Chvojnice a nezapomeňte návštívit rovněž nedaleký hrad (zříceninu) Kraví Hora.

Z Levnova lze sestoupit neznačeným chodníčkem mezi skálami k soutoku Oslavy a Chvojnice (je zde lávka přes Chvojnici), čímž se výrazně zkrátí putování po červené značce. Zároveň se tak vyhnete nebezpečnému úseku mezi Senoradským mlýnem a rozcestím Pod Levnovem (viz upozornění - přístup pěšky).


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu