Huťský vodopád

Tvarově i geneticky výjimečný krkonošský vodopád


 Huťský vodopád v západní části Krkonoš vznikl na tělese velmi tvrdého kvarcitu, který tvoří čočkovité těleso mezi měkkými fylity. Jako jeden z mála krkonošských vodopádů tedy nemá žulové skalní podloží.

Skalní stupeň má velmi nepravidelný tvar, střídají se v něm strmé i pozvolnější úseky, jeho obnažená plocha je velmi nerovná a chaoticky rozbitá nepravidelnou sítí puklin. Je to dáno vysokou tvrdostí kvarcitu, který nevykazuje na rozdíl od sousedních fylitů, které vystupují v rokli pod vodopádem, žádnou výraznou metamorfní břidličnatost.

Charakter skalního stupně ovlivňuje i podobu vodopádu, jehož vodní proud poskakuje po nerovnostech, v detailech mění směr, popřípadě se větví. Obecně však zachovává v celém svém profilu jednoramenný charakter, který má v horní pozvolnější části (4 m) podobu „poskakující“ kaskády, v dolní strmější části (16 m) povahu nepravého vodopádu (voda nepadá, ale stéká po skále). Za vysokého průtoku po velkých deštích nebo během jarního tání se vodopád rozšiřuje a proměňuje na velmi efektní, nepravidelně uspořádanou soustavu vodních vějířů. Hezký je však i za nižších vodních stavů.

Podle:

Janoška, M. (2008): Nejkrásnější vodopády České republiky. Academia Praha

Autor příspěvku: Martin Janoška


Umístění

GPS souřadnice

50°44'16.800"N, 15°29'49.851"E

Adresa

Rokytno
Rokytnice nad Jizerou 512 45

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Rokytno v Krkonoších
Nadmořská výška
785 m
Základní číselné údaje
Celková výška: 20 m; nejvyšší stupeň: 16 m
Kategorie chráněného území
Krkonošský národní park, III. zóna

Přístup

Příjezd vlakem

Na konečnou železniční stanici Rokytnice nad Jizerou (trať 042 Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou) zajíždí jen málo vlaků, proto je zpravidla nutné vystoupit  o stanici dříve v Jablonci nad Jizerou. Z obou stanic je vhodné popojet autobusem do Horní Rokytnice a ušetřit tak 5–7 km celkem nezáživného pochodu údolní zástavbou.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Výborné autobusové spojení má Rokytnice nad Jizerou s mnoha obcemi i městy v blízkém i vzdáleném okolí, přičemž všechny spoje zajíždějí až na konečnou zastávku Horní Rokytnice, která je ideálním východiskem k vodopádu.

Příjezd osobním autem, parkování

Parkujte nejlépe v Horní Rokytnici pod lyžařskými vleky poblíž konečné autobusů.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Parkujte nejlépe v Horní Rokytnici pod lyžařskými vleky poblíž konečné autobusů.

Přístup pěšky

Z Horní Rokytnice od konečné autobusů vzhůru po modré značce směrem na chatu Dvoračky vzdálené cca 5 km. Jde se po lesní cestě asi 3 km k vodopádu. K jeho prohlídce slouží dřevěná vyhlídková terasa, k níž vede krátká značená odbočka. K vodopádu do rokle nelze sestoupit. Poblíž stojící Huťská bouda neposkytuje služby turistům.

Příjezd na kole, parkování kol

Zdatní a trénovaní jedinci vyšlapou na kole po modré značce z Horní Rokytnice až k Huťské boudě u Huťského vodopádu.

Poznámky pro vozíčkáře

Přístup teoreticky možný po modré značce z Rokytnice. Ovšem fyzicky velmi náročné - velké stoupání. 

Rady a tipy

Turistická trasa kolem Huťského vodopádu se používá jako výstupová (nebo sestupová) trasa na hřebeny Krkonoš v okolí pramene Labe.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu