Huťský vodopád v západní části Krkonoš vznikl na tělese velmi tvrdého kvarcitu, který tvoří čočkovité těleso mezi měkkými fylity. Jako jeden z mála krkonošských vodopádů tedy nemá žulové skalní podloží.
Skalní stupeň má velmi nepravidelný tvar, střídají se v něm strmé i pozvolnější úseky, jeho obnažená plocha je velmi nerovná a chaoticky rozbitá nepravidelnou sítí puklin. Je to dáno vysokou tvrdostí kvarcitu, který nevykazuje na rozdíl od sousedních fylitů, které vystupují v rokli pod vodopádem, žádnou výraznou metamorfní břidličnatost.
Charakter skalního stupně ovlivňuje i podobu vodopádu, jehož vodní proud poskakuje po nerovnostech, v detailech mění směr, popřípadě se větví. Obecně však zachovává v celém svém profilu jednoramenný charakter, který má v horní pozvolnější části (4 m) podobu „poskakující“ kaskády, v dolní strmější části (16 m) povahu nepravého vodopádu (voda nepadá, ale stéká po skále). Za vysokého průtoku po velkých deštích nebo během jarního tání se vodopád rozšiřuje a proměňuje na velmi efektní, nepravidelně uspořádanou soustavu vodních vějířů. Hezký je však i za nižších vodních stavů.
Podle:
Janoška, M. (2008): Nejkrásnější vodopády České republiky. Academia Praha
Autor příspěvku: Martin Janoška
Umístění
50°44'16.800"N, 15°29'49.851"E
Adresa
RokytnoRokytnice nad Jizerou 512 45
- Katastrální území
- Rokytno v Krkonoších
- Nadmořská výška
- 785 m
- Základní číselné údaje
- Celková výška: 20 m; nejvyšší stupeň: 16 m
- Kategorie chráněného území
- Krkonošský národní park, III. zóna