Vodopád Černé Desné

Nejvodnatější vodopád Jizerských hor


Vodopád se nachází na říčce Černá Desná mezi Dolním Porubným a osadou Souš v místech, kde řeka opouští náhorní pláně Jizerských hor a překonává jižní okraj pohoří. Přitom se zařezává do skalního podloží a výrazně zvyšuje svůj spád. Geologické podloží řečiště Černé Desné tvoří žula, rozrušená několika systémy puklin. Na tvrdších a odolnějších partiích vznikají četné peřeje, kaskády a jeden výraznější vodopád.

Skalní stupeň vodopádu v podobě šikmo ukloněné skalní stěny dosahuje výšku 7 m a protíná řečiště v délce zhruba 10 m. Širokoproudý vodopád stéká v celé šířce skalního stupně pouze za vysokého vodního stavu, většinou se voda dělí na dva proudy, z nichž nejvydatnější bývá soustředěn u levého břehu. Jednotlivé proudy se nepravidelně lámou a kloužou po ohlazených skalních plotnách. Zřetelný odklon vody směrem doprava způsobují šikmo orientované pukliny. U paty vodopádu se vyvinulo rozsáhlé vývařiště.

Hlavní vodopád na Černé Desné se velmi podobá Mumlavskému vodopádu v Krkonoších.

Podle:

Janoška,  M. (2008): Nejkrásnější vodopády České republiky. Academia Praha.

Autor příspěvku: Martin Janoška


Umístění

GPS souřadnice

50°46'27.682"N, 15°19'15.217"E

Adresa

Desná v Jizrských horách 468 61

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Desná III
Nadmořská výška
630 m
Základní číselné údaje
Výška: 7 m
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Přístup

Příjezd vlakem

Blízkým výchozím bodem je železniční zastávka Dolní Polubný na trati č. 036 Liberec - Tanvald - Szklarska Poreba. Ze zastávky umístěné vysoko ve svahu je nutné sejít dolů do údolí kolem benzínové pumpy ke kulturnímu domu Sklář, kudy již prochází červeně značená trasa kolem kaskád a vodopádu Černé Desné. Na tuto trasu je možné se napojit také v železniční stanici Tanvald, což ovšem znamená o 3 km delší pochod.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Obcí Desná projíždí velké množství dálkových i příměstských spojů. Dálkové vyjíždějí hlavně z Prahy a Harrachova, příměstské z Jablonce nad Nisou, Tanvaldu a Harrachova (dálkové). Výchozími zastávkami jsou Desná, centrum (dálkové spoje) a Desná, Sklář (příměstské spoje). Využít lze také zastávku Desná,Souš (nízká frekvence spojů) a sejít do údolí Černé Desné shora.

Příjezd osobním autem, parkování

Menší parkoviště jsou v Desné na několika místech v centru a také v okolí kulturního domu Sklář. Malé parkoviště je též pod přehradou Souš u začátku červeně značené trasy údolím Černé Desné.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Nejvhodnější místa pro parkování autobusu jsou v centru Desné, případně v okolí kulturního domu Sklář.

Přístup pěšky

Od kulturního domu Sklář v Desné po červené značce vzhůru údolím Černé Desné po pevné rovné cestě, později kamenité stezce.

Od přehrady Souš dolů po červené značce kamenité stezce. Z obou míst, zdola i shora, je to k hlavnímu vodopádu cca 1,5 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Terén nevhodný pro kola.

Poznámky pro vozíčkáře

Terén nevhodný pro vozíčkáře.

Rady a tipy

Černá Desná vytéká z přehrady Souš, jejíž hráz stojí za prohlídku.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu