Vodopád Černého potoka

Vodopád ve stínu jizerskohorských bučin


Vodopád Černého potoka je "nejpovedenější" ze všech vodopádů na severním úbočí Jizerských hor. Základ skalního stupně tvoří žulová stěna rozsekaná pravidelnou sítí puklin. Vystupuje vlevo od vodopádu a vypadá jakoby vystavěná z pravidelně opracovaných kvádrů. V místě vodopádu přechází do úzké štěrbiny, kterou shora překrývá mohutný balvan. Na něm se potok štěpí na dva proudy. Pravý, obvykle vodnatější, obtéká balvan, dopadá na šikmou plotnu a po ní se vějířovitě roztéká a stáčí zpět směrem vlevo. Levý proud stéká po okraji výše uvedené skalní stěny přímo dolů do štěrbiny pod balvan, kde se vytvořilo menší vývařiště. Horní část skalního stupně je tvořena volnými balvany, jejichž pohyb při velké vodě může ovlivňovat tvarové vlastnosti vodopádu.

V divokém korytě Černého potoka, obklopeném přirozenými až pralesovitými bukovými porosty, se nachází řada dalších, menších vodopádů, k nimž nevedou žádné schůdné stezky.

Podle:

Janoška, M. (2008): Nejkrásnější vodopády České republiky. Academia Praha.

Autor příspěvku: Martin Janoška


Umístění

GPS souřadnice

50°51'22.984"N, 15°12'45.153"E

Adresa

Hejnice 463 62

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Hejnice
Nadmořská výška
650 m.n.m.
Základní číselné údaje
Výška: 7 m
Kategorie chráněného území
Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Přístup

Příjezd vlakem

Přes Liberec a Raspenavu do železniční stanice Bílý Potok pod Smrkem (trať č 038 Raspenava - Bílý Potok pod Smrkem).

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobusové spoje do Bílého Potoka jezdí z Frýdlantu a končí u horské chaty Smědava. Vystoupit na zastávce Bílý Potok,, Poledník, odkud je to nejblíže k rozcestí turistických cest..

Příjezd osobním autem, parkování

 Automobil zaparkovat v Bílém Potoku nejlépe někde u vlakového nádraží, kde je rozcestí turistických cest.  Lépe se dá parkovat u poutního kostela v Hejnicích, což znamená o 2 km delší přístup k vodopádu.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

 Autobus zaparkovat v Bílém Potoku nejlépe někde u vlakového nádraží, kde je rozcestí turistických cest.  Lépe se dá parkovat u poutního kostela v Hejnicích, což znamená o 2 km delší přístup k vodopádu.

Přístup pěšky

Z Bílého potoka po zelené značce asi 2 km po polní a lesní cestě. Z Hejnic po žluté a zelené značce 4 km - převážně zástavbou, v závěru po zelené značce lesem. K vodopádu vede krátká slepá odbočka. Opačným východiskem "shora" může být taky horská chata Smědava vzdálená asi 7–9 km pochodu (záleží na zvolených variantách značených cest).

Příjezd na kole, parkování kol

K rozcestí u vodopádu dojedou zdatní sportovci z Hejnic nebo Bílého Potoka na horském kole.

Poznámky pro vozíčkáře

Pro vozíčkáře nevhodné.

Rady a tipy

Zelená značka pokračuje od vodopádu vzhůru na hřeben Jizerských  hor s vyhlídkovými skalisky Hajní kostel, Frýdlantské cimbuří a Polední kameny. Okruhem lze sejít zpět kolem Štolpišského vodopádu do Hejnic, resp. Bílého Potoka. Nabízí se rovněž výstup na Jizeru (1122 m).

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu