Meineke, Karolina

Žena, která žila v Blansku, ale mohla se stát anglickou královnou

Datum a místo narození
1768-11-27, Hildesheim (Německo)
Datum a místo smrti
1815-01-31, Blansko

Popis

Karolina Charlotta Dorothea Meineke, rozená von Linsingen, byla hannoverská šlechtična a mimo jiné také první manželka Wiliama IV., syna anglického krále Jiřího III.

Narodila se v rodině generála Johanna von Lisingen.  Ve svých 22 letech se seznámila v Hannoveru s princem Wiliamem (Vilémem), vévodou z Clarence. za kterého se po krátké známosti v srpnu 1791 tajně provdala.  Pravda o tajném a nerovném sňatku samozřejmě vyšla najevo a britská královská rodina svázaná konvencemi (zejména pak královna Charlotta Sofie) Karolinu nepřijala.  Již r. 1792, i když Karolina byla těhotná, byl manželský svazek rozveden. Údajně r. 1792   potratila, ale nedozvěděla se, že dítě - chlapec Jindřich předčasný porod přežilo a bylo dáno na výchovu do bohaté židovské rodiny. Žil dále pod jménem Hans Georg Meyer v Hannoversku.

Karolina pak vážně onemocněla a zkušení lékaři ji považovali za zemřelou, jen dr. Adolf Meineke této domněnce nevěřil a nesvolil k pohřbu. Další pokračování je jak z červené knihovny nebo z pohádky. Po několika dnech se Karolina probrala k životu a Adolfa Meinekeho si vzala za manžela.

Meineke poté přijal místo vrchního důlního rady v podnicích starohraběte Hugo Františka Salma na Blanensku. Karolina žila s dcerou Henriettou na blanenském zámku v prvním patře v rozlehlém bytě, odkud psala zajímavé dopisy, ve kterých popsala svůj život a které byly r. 1880 publikovány. Adresátem dopisů byl budoucí manžel její dcery, kterého si zavázala, aby mlčel a pravdu o někdejším sňatku s Vilémem nikdy za jejího života nevyzradil. I když rodina Meineke později z Blanska odešla, Karolina se sem vracela na návštěvy k dceři, která se provdala za správce blanenských železáren Karla Teubnera. Tento muž právě Karolinino tajemství znal, na rozdíl od Karolininy dcery a druhého manžela Meinekeho. A ještě jeden člověk byl informován, z jakých kruhů Karolina pochází - byl to Hugo František Salm. Ten se jí snažil nahradit ztráty, které za života utrpěla a naslouchal jí, když se svěřovala o složitém vztahu s Meinekem.

Adolf Meineke byl ale ve službě u starohraběte velmi úspěšný. Měl neskutečně obrovský plat (r. 1810 to bylo 1400 zlatých), takže rodina v těžké době po napoleonských válkách nestrádala. Měl ovšem podivínskou povahu. Jednou o pokladníkovi blanenských železáren prohlásil, že je lotr a nepoctivec. Odmítl omluvit se, když se pokladníka zastali ostatní vyšší nadřízení ze železáren. Důkazy o nepoctivosti Meineke nepřinesl, pak omluvu dodal pozdě, a proto raději i s rodinou Blansko opouští.

Při jedné z návštěv u dcery Karolina Meineke 31. ledna 1815 ve svých 46 letech zemřela a byla pohřbena v Blansku na hřbitově u kostela sv. Martina. Ani se nedočkala okamžiku, kdy její první manžel Vilém byl r. 1830 korunován na anglického krále (vládl do r. 1837). Přesné místo hrobu se ale nedochovalo, pomník u kostela sv. Martina v Blansku je jen symbolický. 

A také dodejme, že r. 1837 se mohly dějiny světa díky Karolinině dítěti ubírat jiným směrem. Tehdy na zástavu srdce umírá Vilém IV., Karolinin bývalý manžel. Nemá potomky, přesněji řečeno neví o svém synu Jindřichovi (Hans Georg Meyer). Místo syna Jindřicha nastupuje na trůn královna Viktorie a vládne Velké Británii až do r. 1901.

O Karolině Meineke se více turisté a návštěvníci Blanska mohou dozvědět v muzeu na blanenském zámku.

Podle:

http://blanensky.denik.cz/kultura_region/obrazem-karolina-meineke-mohla-byt-anglickou-kralovnou-2013..., 23. 6. 2013

http://www.blansko.cz/clanky/2008/09/karolina-meineke-kralovsky-portret-bez-zlaceneho-ramu-7-dil, 23. 6. 2013

http://cs.wikipedia.org/wiki/Karolina_Meineke, 23. 6. 2013

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno: