Kaplan, Viktor

Vynálezce jednoho z typů vodní turbíny

Datum a místo narození
1876-11-27, Mürzzuschlag (Rakousko)
Datum a místo smrti
1934-08-23, Unterach (Rakousko)

Popis

Viktor Kaplan byl rakouský inženýr a vynálezce jednoho z typů vodní turbíny. Jeho působištěm a místem, kde princip turbíny objevil, bylo Brno

Narodil se v rakouské rodině železničního úředníka. V l. 1895-1900 studoval ve Vídni Vysokou školu technickou, kde se věnoval stavbě strojů a Dieselových motorů (připomeňme, že Rudolf Diesel si nechal patentovat svůj vynález motoru r. 1893 a že v prvopočátcích jako pohon používal uhelný mour). 

U strojů Kaplan zůstal, u Dieselových motorů nikoliv.

Jeden rok vojenské služby strávil v Pule, tehdejším významném rakousko-uherském přístavu a pak dva roky pracoval v Leobersdorfu u Vídně ve strojírnách patřících firmě Ganz a Comp. To se ještě zabýval spalovacími motory, ale r. 1903 si jej vyžádal Robert Musil z brněnské německé vysoké technické školy. Další velmi dlouhé plodné období Viktor Kaplan tráví až do 1931 v Brně, bydlí v dnešní ulici Úvoz, nejdříve od r. 1909 do r. 1913 na čp. 62, pak na čp. 52 a pracuje v budově, kde je dnes VUT (křižovatka ulic Úvoz a Údolní). Na škole pracoval jako konstruktér ústavu nauky o strojích, kinematice a strojnictví. 

Rok 1909 je pro Viktora Kaplana velmi šťastným. Žení se, za manželku si bere Margaretu Strasserovou, rodačku z Vídně, s níž má později dvě dcery. Zároveň na vysoké škole habilituje a získává trvalý pobyt v Brně. 

V Brně Kaplan koná obrovské množství pokusů na již existujících Francisových turbínách a modifikuje jejich parametry při modelování různých průtoků a spádů. Od roku 1910 k tomu měl k dispozici laboratoř, kterou instalovala a zaplatila firma strojírny a slévárny Ignáce Storka. Kaplan se zaměřil zejména na nastavení lopatek, až dospěl k podobě turbíny, která připomínala lodní šroub, ale s nastavitelnými a rozšířenými lopatkami. Stalo se tak r. 1912 a Kaplan se rozhodl vynález patentovat. Jeho snahy pak přerušila světová válka (to už byl od r. 1913 vedoucím katedry teorie a stavby vodních motorů). Patentu se dočkal až krátce po válce, ale mezitím někteří provozovatelé elektráren začali jeho vynález používat. Podotkněme, že ale mezi tradičními výrobci Francisových turbín dlouho panovala k vynálezu Viktora Kaplana značná nedůvěra. 

Následovala celá řada uznání. R. 1918 se Viktor Kaplan stává řádný profesorem, roku 1926 získává čestný doktorát na Vysoké škole technické v Praze, r. 1934 na Vysoké škole technické v Brně. Druhého titulu se ale nedočkal, protože krátce před jeho udělením umírá na svém letním sídle v Rakousku. 

Výročí jeho narození patří od r. 1976 mezi světová kulturní výročí UNESCO.

V Brně Kaplanovu činnost připomíná busta na křižovatce ulic Úvoz a Údolní

Kaplanovy turbíny se používají na přehradách nebo jezech na celém světě. Výhodné jsou zejména při velkých průtocích a malém spádu. Jednou z prvních je dodnes fungující elektrárna na jezu Strž na řece Moravě u Kroměříže, která byla uvedena do provozu r. 1923. Zajímavé využití má Kaplanova turbína v přílivové elektrárně v Bretani na řece Rance. 

Podle: 

http://www.mojekromeriz.cz/mista/77/vodni-elektrarna-na-strzi, 30. 10. 2019

https://cs.wikipedia.org/wiki/Viktor_Kaplan, 30. 10. 2019

https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_osobnosti&load=169, 30. 10. 2019

Kraví hora jako fenomén (hvezdarna.cz), 2. 12. 2023
     

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno: