Pomník prvního vánočního stromu u Bílovic nad Svitavou

Též Památník Stromů republiky, dle tradice založené Rudolfem Těsnohlídkem


Spisovatel a novinář zažil r. 1919 těsně před Vánoci v lese poblíž Bílovic nad Svitavou neobvyklou příhodu. Spolu s přáteli našli v lese opuštěné děvčátko, které později dostalo jméno Liduška. Více o tom píšeme jednak v životopise Rudolfa Těsnohlídka, jednak pod heslem Liduščin pomník.

Příhoda vedla Rudolfa Těsnohlídka k myšlence založit v Brně tradici, kterou znal ze severských zemí - stavění velkých vánočních stromů na náměstích a veřejných prostranstvích. Protože tehdejší doba oslavovala konec monarchie a vznik republiky, začalo se stromům na náměstích říkat Vánoční stromy republiky. První takový byl pokácen u Bílovic a dopraven do Brna, kde se rozzářil 13. 12. 1924. Tradice se rychle roznesla a přešla přes hranice Československa do dalších zemí. Pod brněnským stromem se vždy pořádala a pořádá sbírka, která podle Těsnohlídkovy iniciativy pomáhá opuštěným dětem. Těsnohlídek se velice silně zasadil o to, že v Brně dle projektu věhlasného prof. Bohuslava Fuchse vyrostla budova pro opuštěné děti, kterou dnes známe pod názvem Dětský domov Dagmar.

Z podnětu komise životního prostředí při Radě obecního úřadu v Bílovicích nad Svitavou vznikla r. 1994 myšlenka postavit prvnímu stromu republiky pomník. V místě, kde byl r. 1924 pokácen, byl r. 1994 položen základní kámen. Samotný pomník byl postaven až r. 1999. Tvoří jej kvádr přírodního vápence přivezeného z lomu od Březiny. Na kameni je připevněna černá tabule s Těsnohlídkovými verši podle Lidových novin ze 6. 12. 1924. Tabuli tehdy vyrobilo družstvo Kamena v Blansku. Pomník byl odhalen 20. 12. 1999.


Umístění

GPS souřadnice

49°14'28.036"N, 16°41'26.252"E

Adresa

Kanice 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Kanice
Nadmořská výška
280 m.n.m.
Základní číselné údaje
Základní kámen byl položen r. 1994. Pomník byl odhalen r. 1999.

Přístup

Příjezd vlakem

Do železniční zastávky Bílovice nad Svitavou lze přijet po železniční trati č. 260 buď od jihu z Brna nebo od severu od Blanska. Rychlíky v Bílovicích nezastavují.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Bílovic zajíždějí některé spoje autobusové linky č. 75 z Brna-Staré Osady, většina však končí v Obřanech. Zastávka v centru, kde doporučujeme vystoupit, se jmenuje Bílovice nad Svitavou, náměstí.

Příjezd osobním autem, parkování

Parkoviště pro osobní auta je v Bílovicích přímo v centru obce naproti obchodnímu domu. Pokud nebudete mít štěstí na místo, jeďte ulicí k nádraží, tam lze místo pro parkování nalézt. Do začátku údolí nad sokolovnou, kde se nachází  pomník, sice není zákaz vjezdu, ale místo na parkování tam téměř není.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Parkoviště pro autobusy v Bílovicích nad Svitavou není. Je možno parkovat u sokolovny, ale pozor - velmi vysoké typy autobusů se nevejdou pod železniční podjezd (v. 3,8 m).

Přístup pěšky

Pokud přijedete vlakem, jděte od nádraží podél řeky k sokolovně, pokud přijedete autobusem, pak k sokolovně snadno dojdete také (sokolovna je na levém břehu řeky). Od sokolovny jděte vzhůru údolím asi 1,3 km. Držte se ale zelené značky, která zkracuje cestu přes serpentinu.

Příjezd na kole, parkování kol

Mezi bílovickou sokolovnou a rozcestím Kopaniny vede po asfaltové lesní silničce okolo pomníku prvního vánočního stromu cyklotrasa č. 5005 (Brněnské kolečko) značená bílým pásovým značením. Nevede ovšem okolo pomníku přímo! Pokud chcete pomník vidět, musíte vést kolo na zelené značce, která zkracuje cestu přes serpentinu. Okolo bílovické sokolovny vede mezinárodní cyklotrasa č. 5 (Jantarová stezka), oblíbená přístupová komunikace brněnských cyklistů do Moravského krasu.

Poznámky pro vozíčkáře

Pro jízdu údolím, v němž je pomník Vánočního stromu republiky, si vezměte fyzicky silný doprovod a budete nadšeni. Přímo k pomníku se ale vozíčkář nedostane, musí jet po lesní silničce serpentinou.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu