Vlčí kopec

Malebný zámeček se skupinou bývalých hospodářských budov


Klasicistní lovecký zámek Vlčí kopec, též zvaný Jindřichovo zátiší nemá dlouhou historii. Stojí na plochém vrchu nad prudkým ohybem řeky Oslavy. Postavit jej nechal v letech 1829 – 1830 Jindřich Vilém Haugwitz z Biskupic (1770 – 1842) podle projektu vídeňského architekta Josefa Kornhäusela. Rodu Haugwitzů, který byl majitelem zámku v Náměšti, pak objekt patřil až do zestátnění roku 1945.

Panstvu zámek sloužil zejména na podzim, kdy se sem sjížděli majitelé i hosté na lov. Hostiny se odbývaly v "hlavní" budově, v menších stavbách bydlelo služebnictvo a hajný. Okolí zámečku bylo protkáno spoustou náročně budovaných stezek, zvěř, zejména jeleni, daňci a prasata divoká, byla držena v oborách, lovci ji měli na dostřel ze stezek.  Stejně jako dnešní podobná myslivecká zařízení i v tehdejších dobách byla obora ohrazena, ploty mohli lidé překonat po schůdkách, povozy a kočáry projížděly vraty. S Náměští byl Vlčí kopec spojen vozovou cestou Annastrasse (Anina cesta), která je dobře znatelná v terénu dodnes.

Za socialismu byl zámek v majetku ONV a sloužil také jako  rekreační a školicí středisko pro děti zaměstnanců Jihomoravských energetických závodů. V 70. letech 20. století tu bydleli dělníci budující vodní nádrže na řece Jihlavě.

Nad zámečkem při příjezdu od silnice od rozhledny Babylon na rovném prostranství stávala hájenka, konírny a kočárovny. Ty ale byly strženy v socialistických dobách. Zmíněná rozhledna Babylon patřila k zámku, stejně jako 1 km na sever stojící pavilon Gloriet a už neexistující bouda „Žampion“.

Nad zámkem si všimněte dvou mohutných buků. U místa, kde lze zaparkovat auto, roste překrásná skupina douglasek.

Příjezdovou cestu od silnice lemuje nádherné stromořadí. Říká se mu Haugwitzova alej.


Umístění

GPS souřadnice

49°9'19.905"N, 16°9'47.393"E (horní vchod)

Adresa

Vlčí kopec 65
Kladeruby nad Oslavou 675 75

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Kladeruby nad Oslavou
Nadmořská výška
396 m.n.m. - 416 m.n.m.
Základní číselné údaje
Zámeček byl postaven v l. 1829-30.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice Náměšť nad Oslavou nebo Kralice nad Oslavou leží na trati Brno - Jihlava. V Náměšti zastavují i rychlíky, v Kralicích jen osobní vlaky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší zastávka autobusů se jmenuje Kladeruby nad Oslavou, Vlčí kopec. Jezdí sem spoje z Třebíče, Náměšti nebo z Mohelna, ale pouze v pracovní dny. Pokud pojedete z Brna, doporučujeme mj. jet vlakem do Tetčic, zde přestoupit na autobus 423 a výlet podél Oslavy začít buď v Senoradech nebo v Mohelnu. Do blízkosti krásných míst na Oslavě, tedy i blízko k Vlčímu kopci, se takto dostanete i v nepracovní dny.

Příjezd osobním autem, parkování

Autem lze přijet až k těsné blízkosti zámečku. Zákaz vjezdu sem na lesní silnici není. Parkovat lze na rovinatém místě nad zámečkem.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Platí tentýž popis jako pro auto.

Přístup pěšky

Z Náměšti nad Oslavou, žst.: velmi krásný výlet po zelené značce. Celkem 10,5 km.

Z Kralic nad Oslavou, žst.: přístupová cesta po modré značce s prudkým klesáním k řece Oslavě a náročným výstupem k zámečku. Celkem téměř 7 km.

Z autobusové zastávky Kladeruby nad Oslavou, Vlčí kopec: jděte na sever Haugwitzovou alejí cca 1 km.

Z Mohelna: můžete vyrazit např. na sever k řece k mlýnu Skřipina a odtud jít po zelené značce na pravém břehu.  Celkem 7,5 km.

Ze Senorad: jděte dolů k řece po žluté značce k Senoradskému mlýnu a pak pokračujte po levém břehu po zelené značce. Celkem 9,5 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Všechny výše jmenované cesty pro pěší jsou s opatrností sjízdné pro horská kola. Cyklistické túry podél Oslavy ale doporučujeme jen velmi zkušeným a trénovaným borcům. Červenou značku na levém břehu v úseku pod Náměští doporučujeme jen pro pěší.

Poznámky pro vozíčkáře

Zámek Vlčí kopec si mohou vozíčkáři po příjezdu autem zpoza závory prohlédnout. Po okolních stezkách se ale příliš daleko nedostanou.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu