Zlobice

Vrch nad Kuřimí se zajímavou rozhlednou a chovem koz a ovcí

Kontaktní informace

+420 775 702 167
Oficiální stránky

Zlobice je dvojvrchol poblíž Kuřimi. Jižní část je chráněným územím, tento vrchol je zalesněn. Severní část je poznamenána lidskou činností. V 50. letech 20. století se zde začalo s pastvou ovcí, ale v 70. letech 20. stol.  kopec zabrala armáda, která na vrcholu vybudovala pozorovatelnu a neudržovala dosud hezké okolní ovocné sady. Ty během jejího působení zpustly. Po změně politických poměrů r. 1989 se na Zlobici nový život vrátil až r. 2004, kdy bývalý vojenský areál přebírá obec Malhostovice. Na kopci dnes hospodaří chovatelé ovcí a koz. Zvířata jsou chována na uzavřených pastvinách. Veřejnost má do areálu možnost nahlédnout v letních v měsících o víkendech, při různých dalších příležitostech nebo po domluvě na kontaktním telefonu. Chovatelé ovcí a koz na Zlobici jsou velmi aktivní organizací. V  jednoduše zařízené restauraci Koliba podává stylové občerstvení (např. ovčí a kozí sýry a maso) a během roku pořádá na Zlobici zajímavé akce: ovčácké slavnosti, farmářské dny, kurs zpracování vlny, celostátní výstavu ovcí a koz, zabijačku, adventní a velikonoční setkání, masopustní slavnost atd.

V areálu Zlobice je možné se ubytovat v letní sezóně (měsíce duben až říjen) ve čtyřlůžkových až šestilůžkových nevytápěných chatkách. Ceny má provozovatel uvedeny na svých internetových stránkách.

Bývalá vojenská pozorovatelna slouží turistům jako rozhledna. Když obec přebírala areál, dojem na příchozí vytvářela právě pozorovací věž pro důstojníky, kteří odkud kdysi sledovali cvičící vojáky, dále zákopy a ostnaté dráty. Místní se rozhodli věž využít jako rozhlednu, což se jim roku 2009 podařilo. Stavba byla dána veřejnosti k užívání v rámci Ovčáckých slavností a mistrovství ve stříhání ovcí. Autorem projektu přestavby byl Oldřich Výleta. Věž je přístupná o víkendech od 9 do 17 hodin.

Výhled z věže sice kazí blízké elektrické vedení, ale od východu přes jih k západu lze sledovat hned několik zajímavých míst. Pěkně je vidět na východě kopec Babí lom s rozhlednou, také město Kuřim se hřbetem Sychrova a Velké Baby za ním, na západě vidíme výběžky Českomoravské vrchoviny a mohutnou siluetu Čebínky s rozhlednou na vysílači.

Od věže směrem k jihu vede zelená značka, jejíž kulisu na jaře v dubnu a květnu tvoří do dálky svítící žluté květy keře čilimníku řezenského (Chamaecytisus ratisbonensis). Je odsud také pěkný pohled na jižní část Zlobice, chráněné území. Paradoxně nejzajímavější výhled a nejhezčí keře čilimníku jsou v místech, kde se dříve nejvíce intenzivně cvičilo v armádě a jsou tu dodnes patrny pozůstatky zákopů pro pěšáky i pro auta.

Podle:

http://zlobice.schok.cz/, 27. 4. 2014

http://rozhledny.webzdarma.cz/zlobice.htm, 27. 4. 2014

Umístění

GPS souřadnice

49°19'19.627"N, 16°31'6.006"E

Adresa

Malhostovice 666 03

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Malhostovice
Nadmořská výška
408 m.n.m.
Základní číselné údaje
Areál od r. 2004 převzala obec Malhostovice. Rozhledna byla otevřena roku 2009. Je 12,5 m vysoká, vyhlídkový ochoz se nachází 9 m nad zemí.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Kuřim na trati Brno - Havlíčkův Brod.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší město Kuřim je uzlovým místem pro velké množství autobusových spojů, např. z Brna od Semilassa, Brna-Bystrce, ZOO, z Tišnova, Blanska či Lysic. Mnohé z nich nekončí na autobusovém nádraží u železniční stanice, ale jedou dál do průmyslové zóny na severu města nebo přes ni. Doporučujeme vystoupit v zastávce Kuřim, kulturní dům. Pokud byste chtěli jít na Zlobici z Malhostovic, vystupte z linky 311 Tišnov - Kuřim v zastávce Malhostovice, rozc.

Příjezd osobním autem, parkování

Autem lze dojet až přímo do areálu, kde je rozlehlé parkoviště. Příjezdová 3 km dlouhá panelová cesta vede od severu a najedete na ni z nejvyššího bodu silnice, která spojuje Lipůvku a Tišnov.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus do areálu může přijet po stejné cestě jako auta. Vozidlům s nízkým podvozkem doporučujeme jet velmi pomalu.

Přístup pěšky

Z autobusové zastávky Kuřim, kulturní dům: jděte na západ na okraj městské zástavby u garáží, najděte červenou turistickou značku a projděte pod železniční vlečkou. Pak se rozhodněte, zda půjdete po cyklostezce nebo po červené značce. Pokud půjdete po cyklostezce, jděte po ní až do sedla mezi Kuřimí a Malhostovicemi a zde odbočte doprava po zelené značce vzhůru k rozhledně. Celkem od zastávky autobusu 2,7 km. Pokud půjdete po červené značce, jděte po ní za městem doprava vzhůru na turistickou křižovatku Zlobice, rozc. a zde doleva po panelové cestě a zelené značce k areálu. Celkem od zastávky autobusů asi 3 km.

Z Malhostovic, rozc.: jděte po cyklostezce směr Kuřim a na vrcholu stoupání v sedle odbočte doleva po zelené značce k rozhledně. Celkem asi 2,4 km.

Z Lipůvky: jděte nejdříve po červené značce po silnici západně od obce a pak odbočte na panelovou silnici (stále po červené) na turistickou křižovatku Zlobice, rozc. Jděte stále po panelové cestě tentokrát po zelení značce až do areálu. Celkem asi 4,5 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Na kole můžete přijet na Zlobici ze tří směrů. Přes sedlo mezi dvěma vrcholy Zlobice vede nádherná šotolinová cyklostezka spojující Kuřim a Malhostovice, tedy začít cyklovýlet můžete v těchto dvou sídlech. V nejvyšším místě, v sedle mezi dvěma vrcholy odbočte na zelenou značku, tady ale už musíte kolo vést.

Z Lipůvky jeďte po silnici směr Tišnov a na prvním vrcholu stoupání odbočte doleva na panelovou cestu, která vás dovede až do areálu.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář s doprovodem může přijet autem na parkoviště v arfeálu Zlobice a pohybovat se tu celkem bez problémů. Na rozhlednu se ale nedostane.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu