Herkulova kašna v Olomouci

Dílo z konce 17. století s bájným antickým hrdinou


Barokní Herkulova kašna je jednou z mnoha obdivovaných malých "vodních staveb" v centru Olomouce. Najdete ji na Horním náměstí. Původně se měla jmenovat  Martova (Mars je bůh války). Kašna stála na místě, kde je dnes Sloup Nejsvětější Trojice, kterému ustoupila a r. 1716 byla přemístěna. Antický hrdina ve středu nádrže  kašny drží kyj a brání šachovanou orlici, symbol města, před sedmihlavou hydrou. Autorem kašny je kameník Václav Schüller, sochu vytvořill v l. 1687 – 88 sochař Michael Mandík. Mandíkova signatura je na těle hydry.

Podle:

http://tourism.olomouc.eu/sights/fountains-and-columns/hercules-fountain/cs, 31. 10. 2015

http://www.hrady.cz/?OID=5403, 31. 10. 2015Umístění

GPS souřadnice

49°35'39.101"N, 17°15'3.675"E

Adresa

Horní náměstí
Olomouc 779 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Olomouc-město
Nadmořská výška
223 m.n.m.
Základní číselné údaje
Kašna byla postavena r. 1687.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Olomouc

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do blízkosti olomouckého Horního náměstí se nejlépe dopravíte tramvají č. 2, 3, 4 nebo 6. Vystupte na zastávce U Sv. Mořice.

Příjezd osobním autem, parkování

V blízkosti Horního náměstí nejlépe zaparkujete na náměstí Republiky (od Horního náměstí směrem na severovýchod k železniční stanici). Stání je placené a bývá tu místo. Pokud neuspějete, zkuste parkoviště v nákupním centru Galerie Šantovka jižně od centra.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus může zastavit na křižovatce třídy Svobody a ulice Aksamitovy jižně od centra.

Přístup pěšky

Herkulova kašna je velmi snadno dosažitelná pěšky. Tvoří jednu z dominant Horního náměstí v centru Olomouce. Je umístěna naproti orloji.

Příjezd na kole, parkování kol

Olomouc je město díky budování cyklostezek velmi přátelské k cyklistům, ale na Horní náměstí žádná nevede. Do centra platí zákaz vjezdu motorové dopravy a cyklisté jsou tu tolerováni.

Poznámky pro vozíčkáře

Horní náměstí je pohodlně sjízdné pro vozíčkáře. Jen občas je třeba dát pozor na obrubníky či na nerovnosti historického dláždění.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu