Kontaktní informace
Krajina na hranicích Česka a Rakouska v oblasti národních parků Podyjí a Thayatal skrývá přírodopisné a historické poklady. U vesnice Merkersdorf najdete obojí. Hluboké údolí s meandry řeky Dyje (Thaya) je považováno za příklad fenoménu, kdy se díky nepřístupnému terénu zachoval uprostřed kulturního až zdevastovaného zemědělského území ostrov unikátní přírody. Hranice mezi Rakouskem a Českem je v těchto místech historicky daná korytem řeky, není tedy divu, že ji střežily posádky v hradech, kde nebyla nouze o dramatické příběhy. Mírové i válečné činy dějiny zaznamenaly na obou stranách hranice a vzájemné výpady činily na cizí území oba národy. Gotický hrad Kaja (často uváděný česky názvem Chýje) u vesnice Merkersdorf byl unikátním svědkem pohraniční historie.
Dějiny
Hrad byl postaven na ostrohu nad ústím Merkersdorfského potoka do potoka Kajabach 9 km severozápadně od Retzu. Střežil středověkou stezku od Merkersdorfu k brodu Dyje, která je odsud vzdálena asi 1 km, která dále pokračovala na Nový Hrádek, Lukov a dále na Moravu. Slovansky se hrad uváděl jako Chiowe, není ale znám letopočet jeho založení. Podle některých pramenů byl ostroh r. 1050 součástí řetězu pohraničních opevnění.
Další úsek dějin hradu není příliš dobře probádán.
Až potud máme pocit, jako kdybychom psali nikoli o provinčním pohraničním hradu, ale možná o druhém nejvyšším centru moci v Rakousku, že?
Potomci Pavla Sixta navštěvovali panství jen občas, hrad nebyl udržován, chátral, zůstal tu jen zlomek sloužících. Za třicetileté války část z budov vyhořela. O sto let později byla z hradu jen zřícenina. Romantizující obnova zahájená roku 1871 nebyla nikdy dokončena.
Od r. 1945 je hrad ve vlastnictví rodiny Waldstein-Wartenbergů (stejné osoby jako na nedalekém zámku Karlslust). V l. 1968 -1980 byla zřícenina ve spolupráci s nadšenci z občanského sdružení opravena a otevřena pro veřejnost. Občas se tu konají větší kulturní akce, např. pro děti.
Stručný popis hradu
Zřícenina hradu Kaja stojí na skalním hřebenu nad údolími potoků Kajabach a Merkersdorfer Bach. Ke hradu se přichází po několika mostech. Mezi prvním a druhým se nachází předbraní s první hradní bránou, které bylo původně samostatnou věžovou bránou. Druhý most o délce 40 m je spojením "pevniny" s hradem. Samotný vstup do hradu byl zajištěn druhou hradní bránou s padacím mostem. Třetí bránou je odděleno malé nádvoří.
Mladší část hradu tvoří předhradí ze 14. století. Vpravo od brány se nachází 23 m vysoká obranná věž, dominující celému hradu. Jediným vstupem byly dveře vysoko nahoře na její zdi přivrácené k nádvoří. Rohové kameny obranné věže jsou zhotoveny z pískovce, v němž se zachovaly fosilie.
Na levé straně uvidíte budovy, které se v průběhu staletí využívaly k různým účelům. Sloužily jako sýpka, kuchyň čeledě a stáje, ale také jako kaple. Hladomorna v polokruhové věži byla původně 12 m hluboká, dnes je zasypána sutí.
Zeď na pravé straně nádvoří musela být zajištěna kvůli nebezpečí zhroucení. V zadní části jsou předsunuty dva parkány. Zeď byla původně obehnána dřevěným ochozem. Z nádvoří lze vstoupit do dvou sklepení vyhloubených do skalního podloží hradu. Ruině přidává na romantickém půvabu několik lip, nejkrásnější právě na tomto nádvoří.
Přístup do vnitřního hradu zajišťovala čtvrtá hradní brána, kdysi podstatně větší než dnes. Vnitřní hrad je značně starší než předhradí. Z tlustých zdí a chybějících oken si snadno dovodíme dřívější pevnostní charakter hradu a to i ohledem na skutečnost, že přilehlá hradní zeď již byla z větší části zbořena. Uvidíme také tzv. rytířský sál, který byl nejdříve pravděpodobně špýcharem a až později fungoval jako "slavnostní síň". Se sálem sousedí stará hradní kaple. Na východně straně areálu se dříve nacházely obytné a správní budovy. Polokruhová věž byla koncipována jako obranná.
Studna dosahovala původně do hloubky 90 m, tj. k úrovni vody z okolních potoků. Ještě r. 1945 v ní bylo dostatek vody. Poté studna silně utrpěla při devastaci hradu, protože do ní lidé házeli předměty, mj. dubové dveře, které se při pádu vzpříčily, vytvořily záklop. Od té doby je měřitelná hloubka studny jen 36 m.
Do nejstarší části hradu vstoupíme po schodech vytesaných ve skále 5. hradní bránou, čímž se ocitneme na středním nádvoří s mohutnou čelní zdí, která měla chránit obytnou budovu před střelami. Avšak díky dvojitému ochozu sama fungovala jako důležitý obranný prvek. Velké okenní otvory byly do zdi proraženy až v době renesance, kdy (jak víme z předchozího textu) vojenské česko-rakouské vpády ustaly.
Hlavní budovu (palác) obýval majitel hradu, jeho rodina a vysoce postavené osoby. Palác kryly z boku dvě věže (původně o 1-2 patra vyšší: ze západu bergfrit - obranná věž a z východu věž s bránou. Z vyhlídkové terasy bergfritu se naskýtá překrásný pohled do údolí potoků Merkersdorf Bach a Kajabach a dále až na moravský břeh Dyje.
Otevřeno: V.-X. So, Ne a svátky, od 10.00 do 17.00 hod.
Umístění
48°49'36.220"N, 15°53'14.849"E
Adresa
MerkersdorfHardegg A-2082
- Katastrální území
- Merkersdorf
- Nadmořská výška
- 350 m.n.m.
- Kategorie chráněného území
- Nationalpark Thayatal
Přístup
Příjezd vlakem
Vlakem můžete cestovat buď do Znojma nebo do Retzu, ale tyto stanice jsou popisovaného místa dost daleko. Doporučujeme jiné dopravní prostředky.Příjezd jinou hromadnou dopravou
Ze Znojma: jeďte autobusovou linkou 817 a vystupte na konečné v Čížově. Provoz je v pracovní dny poměrně hustý, o víkendech jede jen několik spojů.
Z Retzu: jeďte od nádraží autobusovou linkou Postbus. Vystupte na zastávce Merkersdorf b.Hardegg Ortsmitte. Provoz je v pracovní dny poměrně hustý, o víkendech jede jen několik spojů. Viz též http://fahrplan.oebb.at/bin/query.exe/dn?L=vs_postbus
Příjezd osobním autem, parkování
Z Merkersdorfu vede až pod zříceninu příjezdová asfaltová silnice. Na jejím konci je poměrně velké parkoviště.Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Z Merkersdorfu vede až pod zříceninu příjezdová asfaltová silnice. Na jejím konci je poměrně velké parkoviště.Přístup pěšky
Z Čížova: jděte po asfaltové silnici k řece Dyji na hraniční přechod v Hardeggu a za řekou odbočte doleva na červenou značku. Úsek Hardegg - Kaja patří k nejhezčím trasám v NP Thayatal. Celkem asi 11 km.
Z parkoviště pod hradem jste nahoře ve středověku za 5 - 10 minut.