Haugwitzova alej

Nádherné stromořadí u zámku Vlčí kopec nad fenomenálním údolím řeky Oslavy


Mimořádně krásné a zajímavé stromořadí roste při lesní afaltové silničce jižně od zámečku Vlčí kopec v okrese Třebíč. Krajinářské a estetické hodnoty velkého množství stromů jsou ještě násobeny blízkostí dalšího fenoménu - hlubokého údolí řeky Oslavy. Jdete-li na výlet podél tohoto vodního toku z Náměště k jihu, měli byste se alespoň na okraj aleje dojít podívat. Pohled do řady mohutných stromů je nádherný a uklidňující.

V Haugwitzově aleji (Haugwitzové byli majiteli zámku Náměšť nad Oslavou i zámečku Vlčí kopec) roste podle dostupných údajů z roku 2016 celkem 152 stromů. Z toho je 140 buků lesních, 3 duby zimní, 2 javory a 7 lip. V době vyhlášení ochrany r. 1976 rostlo v aleji celkem 170 stromů. Některé však postupně dožily, například r. 2007 musel být po orkánu Kyrill jeden vyvrácený buk odstraněn.

Těsně u zámečku Vlčí kopec rostou ještě další dva památné buky a u prostranství u zámečku, kde lze nechat auto, můžete obdivovat nádhernou skupinu douglasek tisolistých.

Podle:

http://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/odps/pstromy/index.php?frame&ODPS_TREE=7570&SO_MOST=100770, 19. 10. 2016


Umístění

GPS souřadnice

49°8'55.047"N, 16°9'37.007"E

Adresa

Kladeruby nad Oslavou 675 75

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Kladeruby nad Oslavou
Nadmořská výška
420 m.n.m. - 440 m.n.m.
Základní číselné údaje
Ochrana stromořadí byla vyhlášena r. 1976. V aleji roste 152 stromů. Stromy mají v obvodu 90 - 300 cm.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice Náměšť nad Oslavou nebo Kralice nad Oslavou leží na trati Brno - Jihlava. V Náměšti zastavují i rychlíky, v Kralicích jen osobní vlaky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší zastávka autobusů se jmenuje Kladeruby nad Oslavou, Vlčí kopec. Jezdí sem spoje z Třebíče, Náměšti nebo z Mohelna, ale pouze v pracovní dny. Pokud pojedete z Brna, doporučujeme mj. jet vlakem do Tetčic, zde přestoupit na autobus 423 a výlet podél Oslavy začít buď v Senoradech nebo v Mohelnu. Do blízkosti krásných míst na Oslavě, tedy i blízko k Haugwitzově aleji a k Vlčímu kopci, se takto dostanete i v nepracovní dny.

Příjezd osobním autem, parkování

Autem lze přijet alejí až k těsné blízkosti zámečku Vlčí kopec. Zákaz vjezdu sem na lesní silnici není. Parkovat lze na rovinatém místě nad zámečkem.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Platí tentýž popis jako pro auto.

Přístup pěšky

Z Náměšti nad Oslavou, žst.: velmi krásný výlet po zelené značce. Celkem 10,5 km.

Z Kralic nad Oslavou, žst.: přístupová cesta po modré značce s prudkým klesáním k řece Oslavě a náročným výstupem k zámečku. Celkem téměř 7 km.

Z autobusové zastávky Kladeruby nad Oslavou, Vlčí kopec: jděte na sever.  Haugwitzova alej lemuje asfaltku v délce asi 1 km.

Z Mohelna: můžete vyrazit např. na sever k řece k mlýnu Skřipina a odtud jít po zelené značce na pravém břehu.  Celkem 7,5 km.

Ze Senorad: jděte dolů k řece po žluté značce k Senoradskému mlýnu a pak pokračujte po levém břehu po zelené značce. Celkem 9,5 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Všechny výše jmenované cesty pro pěší jsou s opatrností sjízdné pro horská kola. Cyklistické túry podél Oslavy ale doporučujeme jen velmi zkušeným a trénovaným borcům. Červenou značku na levém břehu v úseku pod Náměští doporučujeme jen pro pěší.

Poznámky pro vozíčkáře

Doporučujeme autem zaparkovat nad zámečkem Vlčí kopec a jít se podívat do aleje odtud. Asfaltka má mírný sklon a je bez nerovností.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu