Hádecký rybník

Rybník v údolí Říčky vhodný ke koupání


Hádecký rybník s blízkým bufetem a možností skromného táboření je vyhledávaným místem odpočinku a rekreace. Rybník o ploše vodní hladiny asi 2,5 ha je vybudován na vodním toku zvaném Říčka. Hráz výšky asi 7 metrů má spíše charakter přehrady. Vodní nádrž má nepravidelný tvar blížící se v mapovém zobrazení obdélníku. Ten je na delších stranách obklopen lesem, jednu kratší stranu tvoří hráz a druhou - na severu - louka s možností vstupu do vody. Nedaleko, asi 70 metrů od břehu, mají na okraji louky turisté a další návštěvníci možnost občerstvení v bufetu. Na louce je možno po domluvě s obsluhou bufetu také tábořit. Levné ceně za táboření odpovídají skromné podmínky pro osobní hygienu, voda u bufetu je ale pitná.

Nejvíce možností ke koupání skýtá severní břeh s pozvolným vstupem do vody, jež je vyhledáván právě kvůli blízkosti občerstvení, do vody lze vstoupit i od lesní cesty na východním břehu. Zde si návštěvníci mohou vybrat, zda chtějí odpočívat ve stínu či na slunci. Vede tudy zelená turistická značka a jsou zde menší loučky. Kvalita vody se liší podle ročního období, ale průhlednou vodu nečekejte.


Umístění

GPS souřadnice

49°14'58.321"N, 16°45'41.261"E

Adresa

Ochoz u Brna 664 02

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Ochoz u Brna
Nadmořská výška
346 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha vodní plochy je 2,5 ha.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší "rozumnou" železniční stanicí je Brno-Židenice, kde zastavují osobní vlaky nebo Brno hlavní nádraží, kde zastavují i rychlíky. Odtud se dále dopravte tramvajemi a autobusem.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Poblíž Hádeckého rybníku na zastávce nazvané Ochoz u Brna, myslivna Pod Hádkem zastavuje autobus č. 202 na lince Brno, Židenice, nádraží - Brno, Stará osada - Ochoz u Brna - Hostěnice. K rybníku je to od zastávky 350 m. Jezdí tu ale málo spojů, takže řada turistů pro cesty údolím Říčky volí autobus č. 201 a vystoupí v Ochozu u Brna. Jdou pak k Hádeckému rybníku okolo jeskyně Pekárna.

Příjezd osobním autem, parkování

Autem jeďte k Hádeckému rybníku přes Hostěnice nebo přes Ochoz u Brna. U silnice je obecní parkoviště s rozumnými cenami za stání. K rybníku jděte pak 350 m.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus může parkovat na obecním parkovišti jako auta.

Přístup pěšky

K Hádeckému rybníku se nejlépe pěšky dostanete od silnice spojující Ochoz u Brna a Hostěnice. V údolí Říčky mezi oběma obcemi odbočují od silnice k rybníku dvě cesty. Ta severnější vede po pravém břehu Říčky a poznáte ji podle parkoviště aut, které se nachází těsně u silnice, dáte se za ním směrem vlevo a přijdete okolo bufetu k rybníku. Od silnice okolo parkoviště činí vzdálenost k rybníku 350 m.

Po druhé cestě vede zelená turistická značka. Od severu ke skupině domů nazvané Hádek můžete přijít z obce Březina, od jihozápadu sem můžete po zelené přijít od rozcestí pod jeskyní Pekárna. Od silnice po zelené značce je to k rybníku 180 m, od jeskyně Pekárna je to k hrázi rybníka 1,8 km. Na Hádek (nikoli ale přímo k rybníku) vede také červená značka na trase Líšeň, Mariánské údolí - Mokerská myslivna - Hostěnice - Kalečník, rozc. - Vítovice - Rousínov.

Rybník je možno obejít pěšky. Pod hrází vede lávka pro pěší, která není příliš nápadná při pohledu z různých míst na břehu.

Příjezd na kole, parkování kol

Cyklisté s oblibou jezdí z Brna-Líšně údolím Říčky a Hádecký rybník je oblíbeným cílem, kde se mohou otočit a jet zpět nebo pokračovat po lesní asfaltce na Kalečník. Překrásnou pohodu jízdy údolím Říčky střídavě po asfaltu a terénem kazí jen skutečnost, že tu po jedné pěšině chodí pěšáci a jezdí cyklisté, takže hrozí střety. Cyklisté, buďte tedy ohleduplní k pěším!
K Hádeckému rybníku lze pochopitelně dojet i po silnici z Hostěnic nebo z Ochozu, jen se zase riskuje střet s auty.
A proto řada cyklistů volí pro příjezd k Hádeckému rybníku příjezd po lesních asfaltkách od Vítovic přes Kalečník nebo po rozbité silničce od Březiny přes osadu Lhotky (cyklotrasa č. 5131). Všude počítejte s náročnými profily, ovšem od Kalečníku nebo od Lhotek vede cesta s kopce.

Parkoviště kol u rybníka není.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáři se k rybníku dostanou od silnice okolo parkoviště. Doporučujeme však doprovod, cesta není úplně rovná.

Rady a tipy

V okolí doporučujeme navštívit zejména jeskyni Pekárnu.

Cyklistům doporučujeme naplánovat denní výlet tak, aby se dostali od severu od Bukovinky nebo od jihu od Rousínova na Kalečník a pak sjeli celé údolí Říčky, druhá část trasy z Kalečníku až do Líšně, Mariánského údolí vede stále s kopce.


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu