Řeka Vydra je mimořádný přírodní fenomén. Mírně hnědé vody původem ze šumavských lesů a rašelinišť tečou mezi obrovitými balvany, kulisu jim postavily okolní hluboké lesy, převážně smrkové. V sedmikilometrovém úseku mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou byla v minulosti jen dvě obydlená místa - Hálkova chata a Turnerova chata. Dle vyprávění místních lidí sem prý chodil často spisovatel Karel Klostermann, který část děje svých děl zasadil právě sem. Ani se nedivíme. Krajina Šumavy i místní lidé jsou studnicí inspirace.
Lidé měli možnost přecházet řeku jen na jednom místě, po lávce u Hálkovy chaty. Pokud chtěli jít ze Srní k řece nebo obráceně, použili lesní stezku. Chodil po ní i slavný spisovatel.
Dějiny na konci 20. století kráčely v neprospěch Hálkovy chaty i lávky u ní. Chata přestala sloužit r. 1990 a o jedenáct let později musela být kvůli porušené statice zbourána. Lávka byla také kvůli statice často opravována a nakonec se Správa národního parku Šumava rozhodla k novému řešení. Nová lávka byla r. 2012 postavena na novém místě od bývalé chaty výše proti proudu, kde je užší koryto a byla možnost mostovkou řečiště překlenout v relativně vysoké světlé výšce. Současně byla vybudována nová stezka lesem mezi Srním a novou lávkou. Stavba lávky, která dostala jméno Klostermannův most, přišla na 2,5 milionu korun. A spisovatelovo jméno nese i naučná stezka, která na mostě začíná (nebo chcete-li, končí).
Správa Národního parku stavbou vyřešila i dlouhodobý problém. Návštěvníci dříve chodili ze Srní k řece první zónou národního parku. Nyní se nejcennějšímu území vyhnou. Stará lávka u bývalé Hálkovy chaty byla odstraněna.
Žluté značky mezi Srním a lávkou v terénu maloval člen KČT Emil Kintzl, který turistické cesty po celé Šumavě zhotovuje již od roku 1959.
Podle:
http://www.regionplzen.cz/zpravodajstvi/sumavskou-vydru-preklenuje-novy-klostermannuv-most/, 10. 3. 2018
Umístění
49°4'21.109"N, 13°30'34.771"E
Adresa
Srní 341 92- Katastrální území
- Srní I., Vchynice-Tetov I.
- Nadmořská výška
- 855 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Most byl postaven r. 2012. Je široký 2 m a dlouhý 30 m.
- Kategorie chráněného území
- Národní park Šumava, I. zóna
Přístup
Příjezd vlakem
Jeďte do žst Sušice na trati Horažďovice předměstí - Klatovy.Příjezd jinou hromadnou dopravou
Ze Sušice jeďte autobusem směr Srní - Modrava. Vystoupit můžete na těchto zastávkách. Rejštejn, Čeňkova Pila nebo Srní nebo Srní, Antýgl. Některé spoje jedou již z Prahy. V Sušici je autobusové nádraží vedle vlakového.Příjezd osobním autem, parkování
Autem lze zaparkovat buď na malém parkovišti u Čeňkovy Pily (málo místa) nebo v Srní nebo u Antýglu, kde je místa poměrně dostatek. Parkoviště na Antýglu je placené.Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Doporučujeme parkovat na Antýglu.Přístup pěšky
Podél řeky Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou vede pohodlná turistická stezka. Turisté obvykle jdou podél toku z Čeňkovy Pily nebo z Antýglu tam a zpět nebo cestu pěšky kombinují s dopravou na začátku nebo na konci výletu (tam či zpět) autobusem. Spoje ovšem nejezdí příliš často a je potřeba je mít před výletem prostudované. Silnice nevede nikde podél řeky, ale balvanitý úsek objíždí přes Srní. Celý úsek Antýgl - Klostermanův most - Bývalá Hálkova chata - Turnerova chata - Čeňkova Pila měří asi 7 km a je poněkud snazší absolvovat jej z Antýglu, tedy dolů.
Přístup ze Srní ke Klostermanovu mostu: žlutá značka asi 4 km, částečně po silnici, částečně po cestách a pěšinách. Zajímavost po cestě: vlčí výběh.
Přístup ze Zhůří k Turnerově chatě: žlutá značka asi 3,5 km, většinou lesní cesty.