Pěnovcový pramen - Travertinová kaskáda v Josefovském údolí

Ojedinělá travertinová kaskáda, jediné živé těleso pěnovců v Moravském krasu


Josefovském údolí přímo při modré turistické značce asi 200 m od jeskyně Jáchymka směrem po proudu potoka najdete Pěnovcový pramen. Klidně bychom jej mohli nazývat také travertinovou kaskádou, i když její rozměry nejsou ohromující. Těleso pěnovců je tvořeno několika svislými stupni a jezírky mezi nimi, vše v miniaturních rozměrech v řádu metrů. Voda pramene přitékající z blízké štoly obsahuje velké množství rozpuštěného kalcitu, který při výtoku ze štoly opět krystalizuje na podkladu, kterým voda protéká, tedy na kamenech, listech i kouscích dřeva. Kaskáda směřuje od štoly směrem ke Křtinskému potoku, ale k jeho hladině nedosahuje. U pěnovcového pramene najdete tabuli naučné stezky, kde se dočtete mj. o chemické podstatě vzniku pěnovců, která je stejná jako u vzniku krápníků.

Umístění

GPS souřadnice

49°18'27.276"N, 16°41'5.388"E

Adresa

Babice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Babice nad Svitavou
Nadmořská výška
295 m.n.m.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras Národní přírodní rezervace Býčí skála

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávkou je Adamov, zastávka, odsud vede modrá turistická značka. Viz přístup pěšky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobus číslo 157 jezdící na lince Adamov - Vyškov jede celým údolím, kde má ve směru od Adamova tyto zastávky: Adamov, Karlov – ta je vzdálena od pěnovcového pramene asi 250 metrů, pak Habrůvka, Josefov, což je zastávka u huti Františka a pak Habrůvka, Josefov, rozcestí, což je zastávka poblíž vývěrů Jedovnického potoka.

Příjezd osobním autem, parkování

     S osobním autem lze parkovat nejlépe u huti Františka nebo na křižovatce v dolním konci Josefova. Nikde ovšem nejsou oficiální parkoviště.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

     Zájezdový autobus může parkovat na stejných místech jako osobní automobily, ale nikde se nejedná o oficiální parkoviště, takže řidič může mít s parkováním potíže.

Přístup pěšky

     Údolím vede modrá turistická značka mezi Adamovem a jeskyní Býčí skála. Její průběh je volen velmi citlivě, nevede po silnici a přitom spojuje téměř všechna zajímavá místa v údolí. Pěnovcový pramen najdete cca 1,1 km od zástavby Adamova (garáže) na levém břehu Křtinského potoka.

Příjezd na kole, parkování kol

     Údolím vede po silnici III. třídy cyklotrasa č. 5077. Cyklisté ovšem obvykle pěnovcový pramen minou. Cesta po modré značce lesem není pro cyklisty příliš vhodná.

Poznámky pro vozíčkáře

     Vozíčkáři údolí mohou projet po silnici. Na lesní komunikace a pěšiny, tedy ani k pěnovcovému prameni se nedostanou.

Rady a tipy

     Doporučujeme údolí celé v klidu projít po modré značce pěšky nebo si udělat pěší výlet Josefov – Máchův pomník Palouk U Srnce Huť Františka - Josefov

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu