Mezi vesnicemi Rokytná a Budkovice poblíž Moravského Krumlova teče řeka Rokytná místy, pro která existuje přiléhavý název Údolí červených skal. Mezi skalami se zachovala řeka v obdivuhodně přírodním stavu – bez regulace, uměle zpevněných břehů, bez náhonů a jezů.
Území se nachází v geomorfologicky poměrně komplikované oblasti. Můžeme tu rozlišit sníženinu Boskovické brázdy a vyvřelinový masív Brněnské vrchoviny. Boskovickou brázdu dělíme na nižší jednotky Moravskokrumlovskou a Ivančickou kotlinu. Mezi nimi proráží řeka Rokytenskou pahorkatinu údolím se zaklesnutými meandry. Nejzajímavějším je meandr v Moravském Krumlově a pod vesnicí Rokytná. V meandrech existují krásné odkryvy horniny zvané rokytenské slepence, která tvoří někde tvoří nádherné skály připomínající amfiteátry, jinde zase obří bochníky či jiné útvary.
Zdejší slepenec vznikl v období permu (mladší prvohory) na okraji moře, valouny pochází především ze spodnokarbonských hornin Drahanské vrchoviny (droby), méně z devonských hornin Moravského krasu. Karbon ej geologické období mladších prvohor, devon jsou starší prvohory. Tmel tvoří sloučeniny vápníku a železa, které dodávají skalám typickou červenou, někde hnědou nebo až nafialovělou barvu. Jak valouny, tak jejich tmel sem dopravily řeky a potoky. Místy jsou permské usazeniny překryty čtvrtohorními sedimenty.
Na skalních hranách s expozicí k jihu panují při slunečním žáru vysoké teploty, které nevyhovují stromům, proto je tu převažující vegetací step nebo lesostep. Řeka se ale prodírá údolím v četných zaklesnutých meandrech, takže na jiných místech panují jiné mikroklimatické poměry a samozřejmě vyvinula se tu také jiná vegetace. Odborníci evidují v chráněném území mimořádné bohatství více než 550 druhů vyšších rostlin.
Ve vegetaci skal, lesostepí, a lesních lemů roste například endemický hvozdík moravský (Dianthus moravicus), pískavice provensálská (Trigonella monspeliaca), pryskyřník ilyrský (Ranunculus illyricus), kosatec nízký (Iris pumila), oměj jedhoj (Aconitum anthora), devaterka rozprostřená (Fumana procumbens).
V lesích se zachovaly dubohabřiny a šípákové doubravy téměř v přírodním stavu. Dub (rod Quercus) je zastoupen všemi svými druhy.
Na skalách a v lesích žije řada chráněných živočichů. Z bezobratlých je to např. kudlanka nábožná (Mantis religiosa), pestrokřídlec podražcový (Zerynthia polyxena), ploskoroh pestrý (Libelloides macaronius), krasec uherský (Anthaxia hungarica), tesařík obrovský (Cerambyx cerdo), v přirozeném úseku řeky Rokytné byl potvrzen výskyt kriticky ohroženého velevruba malířského (Unio pictorum). Můžete vidět i plazy, vyskytuje se tu např. ještěrka zelená (Lacerta viridis), užovka hladká (Coronella austriaca), užovka obojková (Natrix natrix), z obojživelníků ropucha obecná (Bufo bufo) a mnoho druhů ptáků, např. křepelka polní (Coturnix coturnix), sova pálená (Tyto alba), dudek chocholatý (Upupa epops), výr velký (Bubo bubo), krkavec velký (Corvus corax).
Biologové spočítali, že v území rezervací se vyskytuje neobyčejně mnoho druhů chráněných podle zákona, a to rostlin 38 a živočichů 49 taxonů.
Lidská sídla jsou ale blízko, takže místy jsou cenná rostlinná a živočišná společenstva ohrožena. Na vrchu Tábor a na opuštěných vinicích se expanzivně šíří trnovník akát (Robinia pseudoacacia), který ale (kromě Tábora) nejeví tendenci zarůstat další plochy. Dalším ohrožením jsou splachy umělých hnojiv z okolních polí a obrovský splach domácích fekálií pod vesnicí Budkovice.
Údolím Rokytné mezi Moravským Krumlovem a Ivančicemi prochází modrá turistická značka.
Po deštích velmi zajímavou podívanou představuje Moravskokrumlovský vodopád (v jednom z bočních údolí).
Doporučujeme také navštívit hradiště Rokyten.
Podle:
http://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php?SHOW_ONE=1&ID=11173, 27. 2. 2019
Umístění
49°3'40.375"N, 16°19'38.991"E
Adresa
RokytnáMoravský Krumlov, Ivančice 672 01
- Katastrální území
- Moravský Krumlov, Rokytná, Budkovice
- Nadmořská výška
- 230 m.n.m. - 337 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Národní přírodní rezervace sestává ze tří území (jedno je u Moravského Krumlova, jedno zaujímá pravý břeh Rokytné pod vsí Rokytná a poslední tamtéž břeh levý). Celková rozloha rezervace je 86,6 ha. Rok vyhlášení 2005. Přírodní památka Budkovické slepence má rozlohu 12,4 ha a byla vyhlášena r. 2013.
- Kategorie chráněného území
- Národní přírodní rezervace Krumlovsko-rokytenské slepence, Přírodní památka Budkovické slepence
Přístup
Příjezd vlakem
Nejbližší železniční stanice je Moravský Krumlov na trati Brno - Střelice - Moravské Bránice - Moravský Krumlov - Hrušovany nad Jevišovkou. Výlet do údolí Rokytné ale můžete také výhodně začít v železniční stanici Ivančice (odbočná trať z výše jmenované). Do Moravského Krumlova i Ivančic jezdí přímé vlaky z Brna, u některých spojení je nutný přestup v Moravských Bránicích.Příjezd jinou hromadnou dopravou
Výlet údolím Rokytné je výhodné začít v Moravském Krumlově nebo v Ivančicích.
Do centra Moravského Krumlova vás doveze od železniční stanice autobus, jehož jízdní řád navazuje na vlaky. Z Ivančic půjdete přímo ze železniční stanice.
Pokud byste snad nechtěli absolvovat úsek Moravský Krumlov - Rokytná (myslíme tím vesnici), pak se do Rokytné dopravte z Ivančic, žel. st. autobusovou linkou 432 Ivančice - Moravský Krumlov - Znojmo.