Palouk U Luže

Malebný palouk v lese u Bílovic nad Svitavou lákající k odpočinku


Palouk U Luže je pojmenován nikoli podle luhu, tedy typu lesa, ale podle louže, která se za vlhkého počasí tvoří před pomníkem, který je na palouku umístěn. Palouk byl vytvořen péčí profesora Josefa Opletala a je osázen řadou exotických dřevin. Na poměrně nenápadném místě se na palouku skrývá pomník Vilíma Věnceslava Havelky a Josefa Liboslava Zieglera. O pomníku pojednáváme v samostatném hesle.

Umístění

GPS souřadnice

49°15'30.627"N, 16°38'59.658"E

Adresa

Bílovice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bílovice nad Svitavou
Nadmořská výška
350 m.n.m. - 376 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha palouku je asi 2 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávka se jmenuje Bílovice nad Svitavou. Odtud je to pěšky asi 3 km.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Bílovic nad Svitavou kromě vlaků jezdí i některé spoje brněnského městského autobusu č. 75 ze zastávky Stará Osada. Z centra Bílovic, kde autobus zastaví, je to pěšky asi o 400 metrů blíže než z nádraží.

Pokud do oblasti severně od Bílovic plánujete výlet, můžete využít též městské autobusy č. 43 z Králova Pole, nádraží či 57 z Husovic, Tomkova náměstí přes Lesnou. Autobus číslo 43 končí na zastávce Soběšice, Klarisky, kde přestupte právě na číslo 57 směr Útěchov, některé spoje jedou až do Vranova. Pokud vystoupíte na zastávkách Lesní školka nebo U Jezírka nebo U Buku, pak můžete podle mapy po turistických značkách vyrazit zrovna k palouku U Luže a zažijete pěknou vycházku.

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat lze v Bílovicích naproti obchodnímu centru (odtud pěšky 2,5 km) nebo na parkovišti na palouku U Buku při silnici mezi brněnskými městskými částmi Soběšice - Útěchov (odtud pěšky 3 km).

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

     Bus zaparkujte na parkovišti na palouku U Buku při silnici mezi brněnskými městskými částmi Soběšice - Útěchov (odtud pěšky 3 km)..

Přístup pěšky

     Pěšky můžete na palouk U Luže přijít buď po zelené značce z Bílovic nad Svitavou, z centra je to sem asi 2,5 km převážně do kopce, nebo z palouku U Buku, kde sice zmíněná značka nevede, ale snadno ji najdete, pokud půjdete z parkoviště lesní cestou k západu asi 150 metrů. Celkem odtud pěšky asi 3 km převážně z mírného kopce.
     Také můžete využít modrou turistickou značku. Vystupte z městského autobusu č. 57 na zastávce Lesní školka, odtud jděte stále po modré značce nejdřív z kopce, poté prudkým výstupem, celkem 2 km.
    

Příjezd na kole, parkování kol

     Lesní cesta, která paloukem vede, je pohodlně na úseku palouk U Buku - Bílovice nad Svitavou sjízdná pro kola. Zdejší jemný šotolinový povrch zvládnou i silniční kola. Pokud chcete přijet od Bílovic, počítejte s prudkým stoupáním. Modrou značku na úseku Melatín - Palouk U Luže pro jízdu na kole nedoporučujeme

Poznámky pro vozíčkáře

     Vozíčkář se na palouk U Luže dostane celkem bez problémů od palouku U Buku, pokud se ale bude chtít podívat na pomník umístěný mimo cestu, musí mít fyzicky silnější doprovod.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu