Malá vesnice Thronos ve vnitrozemí západní Kréty má nesmírně bohatou historii.
Dříve se jmenovala Σίβρυτος a tento zápis lingvisté do latinky přepisují mnoha způsoby (Sivritos, Sybrita, Subrita, Soubrita, Subritos, Soubritos, Sibyrtus, Sibyrtos - variant je mnoho). Už v době mínojské to bylo důležité autonomní město. Dokonce je znám i původ názvu. Si znamená ve starověkých východních jazycích vodu, prehistorické slovo vriti znamená sladký. V okolních vápencích je skutečně velké množství krasových pramenů, na nichž závisel život starověkých obyvatel Kréty. Město bylo na svém mocenském vrcholu v době římské, kdy se zde dokonce razily stříbrné mince s vyobrazením bohů Dia, Hermese a Dionýsa. Je také známo, že obyvatelé jako přístav používali značně vzdálenou Soulii, což je dnes Agia Galini.
Ale to je také asi vše, co lze v literatuře o Sivritě najít. Lokalita se nachází dnes severozápadně nad vesnicí na kopci zvaném Throniani Kefala a vykopávky tu dosud nebyly provedeny.
Současný název Thronos se datuje až od mnohem pozdější doby. Řečtina s češtinou jsou v tomto případě ve shodě. Pojmenování skutečně odkazuje na trůn nebo sídlo.
Z doby byzantské z 11. století pochází velmi krásná stará kaple Nanebevzetí P. Marie, v jejímž interéru lze spatřit zajímavé, tmavé fresky, velmi jemně zpracované, a mozaiky (klíč od kaple si vyzvedněte v sousední kavárně, která jako kavárna moc nevypadá). Naproti kapli je osamocený obchod s místním zbožím.
Při redakční návštěvě, která i s posezením v "kavárně" a s návštěvou obchůdku trvala více než hodinu, jsme byli v Thronosu naprosto jediní návštěvníci.
Podle:
http://www.interkriti.org/crete/pg/?pg=1110275, 22. 2. 2020
Umístění
35°15'28.078"N, 24°38'33.699"E
- Nadmořská výška
- 520 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Kaple byla postavena v 11. století.