Výhled u zálivu Stoumiou

Zajímavá podívaná na moře i vnitrozemí na jihozápadě Kréty


Pokud máte namířeno na proslulou pláž Elafonisi na jihozápadě Kréty, můžete se zastavit u zálivu Stoumiou, kde se z několika nevysokých kopečků u silnice nabízí velmi pěkný výhled na moře i do vnitrozemí. Severně od vyhlídky najdete kamenitou a oblázkovou, poměrně málo navštěvovanou pláž. 

Záliv se na některých mapách uvádí též pod názvem Stomio. 


Umístění

GPS souřadnice

35°19'26.223"N, 23°32'57.483"E

Google Maps | Mapy.cz

Nadmořská výška
5 m.n.m. - 12 m.n.m.

Přístup

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Z Chanie a z Kissamos jezdí k pláži Elafonisi jednou denně (ráno tam, odpoledne zpět) autobus, u vyhlídky ale nezastavuje. 

Příjezd osobním autem, parkování

Pokud pojedete na Krétě na pláž Elefonisi nebo do kláštera Chrisoskalitissas, téměř jistě pojedete přes vesnici Kefali, kde se sbíhají dva hlavní příjezdové směry - "pobřežní" z Kissamos a "vnitrozemní" z téhož města. Pak jeďte dolů k moři a jakmile uvidíte hladinu, rozhlížejte se po místě, kde lze zastavit a vylézt na nejbližší kopeček, kde se lze kochat výhledem. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Viz pokyny pro auta. 

Přístup pěšky

Podél břehu zde vede po silnici evropská pěší trasa E4. Nemá atraktivní průběh, protože z Kissamos vede stále po asfaltu více než 50 km. 

Příjezd na kole, parkování kol

Celé pobřeží je dobře dostupné silničními koly. Připravte se ale na obtížná stoupání a klesání. Například až pojedete od Elafonisi zpět do vnitrozemí, dáte si pořádně do těla. 

Poznámky pro vozíčkáře

Vyhlídka není pro vozíčkáře dobře dosažitelná. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu