Vintoky

Část přírodní rezervace, kde se pod skalou u Ostrova u Macochy ukrývají staré ponory, hluboké propasti a jeskyně


Vintoky jsou vápencovou skálou na začátku Suchého žlebu v Moravském krasu poblíž obce Ostrov u Macochy. Krasovský potok se zde v několika ponorech ztrácí do podzemí. Několik ponorů přitom je už nad silnicí, poslední ponor je těsně u skály. Přímo v nitru skály Vintoky naproti jeskyně Balcarka se nachází několik dalších jeskyní - Cigánská, Ponorová, S oky, Vintocká propast 1 a 2 (hloubka 50 m), Škrapová propast (hloubka 50 m), Liščí díra a Šachta prùvanù. 

Nejmohutnější je puklinová stupňovitá Vintocká propast 1 (hloubka 75 m). Její střední částí je Ústřední propast (50 m nade dnem propasti), do níž se sbíhají všechny chodby z Vintokù. Jeskyně představují několik pater bývalých ponorů, v dnešní době jsou aktivní jen některé z nich, a to v závislosti na vodních stavech. Krasovský potok poté, kdy proteče dosud neznámými prostorami, se dostane do Malého výtoku Punkvy.

Zájemcům o podrobnosti doporučujeme ke studio dílo Karla Absolona (1970) - Moravský kras I., Academia Praha, stranu 195.


Umístění

GPS souřadnice

49°22'27.840"N, 16°45'22.279"E (vchod do Cigánské jeskyně)

Adresa

Ostrov u Macochy 679 13

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Ostrov u Macochy
Nadmořská výška
450 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha přírodní rezervace Balcarova skála - Vintoky je 7,1 ha. Byla vyhlášena r. 1998.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras Přírodní rezervace Balcarova skála-Vintoky

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Blansko. Zastavují zde i rychlíky. Odtud jeďte autobusem č. 232 cca 12 km nebo jděte pěšky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Okolo Vintoků vede silnice, po níž jezdí autobusová linka č. 232 Blansko, aut. st. - Viilémovice - Vysočany. Některé spoje jedou ještě dál do Drahan a Bousína. V Blansku je autobusové nádraží blízko vlakového. Vystupte na zastávce Ostrov u Macochy, Balcarka.

Příjezd osobním autem, parkování

K Vintokům přijedete buď od Blanska přes místní část Lažánky a obec Vilémovice nebo od severu přes obec Ostrov u Macochy.

Silnice přicházející k Vintokům od východu (cyklotrasy 5079 a 507) nejsou pro provoz motorových vozidel určeny!

Pokud chcete vidět jen Balcarovu skálu, Vintoky nebo ponory na louce mezi nimi, pak zaparkujte na trojúhelníkové křižovatce asi 150 m jižně od oficiálního parkoviště návštěvníků jeskyně Balcarka.

Pokud se chcete zdržet déle, fotit závrty, ponory a navštívit Balcarku, pak auto nechte na oficiálním parkovišti před správní budovou jeskyně Balcarka.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus může parkovat pouze na oficiálním parkovišti u jeskyně Balcarky.

Přístup pěšky

K Vintokům se dostanete pěšky nejlépe při výletě po červené značce z Jedovnic přes Krasovou do Ostrova u Macochy. Skála Vintoky vystupuje proti vchodu do jeskyně Balcarka směrem na jih těsně u obce Ostrov u Macochy.

Příjezd na kole, parkování kol

Pro cyklistu je skála Vintoky snadno dosažitelná, protože leží nad křižovatkou silnic oblíbených pro jízdu na kole. Velmi hezká lesní silnice s cyklotrasou 5079 se zákazem vjezdu pro auta sem vede od východu od Senetářova Krasovským údolím. Je sjízdná pro všechny typy kol (krátký polní úsek u Senetářova zvládnou i silničáři). Podobná silnice s cyklotrasou 507 sem vede z Krasové. Je ovšem hodně rozbitá a sjízdná jen na horském kole.

Suchým žlebem od Skalního mlýna vede do Ostrova k Vintokům nejdříve lesní, pak "normální" silnice, kde cestou můžete obdivovat naprosto fascinující krajinu. Tento výlet vřele doporučujeme, je to cyklotrasa č. 5.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáři si mohou Vintoky prohlédnout zespodu, ale nahoru se v žádném příípadě nedostanou.

Rady a tipy

Doporučujeme vypravit se též k protější Balcarově skále. Můžete též pozorovat suché i aktivní ponory pod Balcarovou skálou. Nedaleko odtud zahlédnete takřka učebnicový Blažkův závrt.

Pochopitelně, nenechte si ujít jeskyni Balcarku a též blízké propadání potoka Lopače, které sice není grandiózní, ale poslouží k pochopení toho, jak fungují vodní toky v krasu.


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu