Haasova vila v Brně

Dům pro generálního ředitele brněnské pobočky Anglo-československé banky


V Pisárkách v Brně bylo ve svažitém terénu postaveno ve 30. letech 20. století několik architektonicky hodnotných vil. Jedna z nich stojí v ulici Lipové. Jejím stavebníkem byl generální ředitel brněnské pobočky Anglo-československé banky Gustav Haas, finančník židovského původu. Architektem vily byl Ernst Wiesner. Jeho rukopis podobných staveb má stejné prvky a vychází z obdobných dispozičních schémat. Haasova vila měla velmi pěkné okolí, to ale bylo narušeno výstavbou vysokoškolských kolejí v l. 1978-82 a areálu Ekonomické fakulty Masarykovy univerzity v 90. letech 20. století. 

Do vily se vstupovalo ze severního nádvoří. Všudypřítomnost teras se zábradlím měla budově dodávat nautický vzhled. Vilu autor projektoval jako čistě funkcionalistickou, jen okenní šambrány nechal obložit travertinem a fasáda byla proti zásadám funkcionalismu původně šedomodrá. 

Z dobových fotografií známe, že interiér podobně jako ve vile Stiassny majitel pojal odlišně od vnější podoby. Uvnitř byl dekorativní trámový strop, geometricky "přesná" parketová podlaha, židle s vysokými opěradly, velký stůl a příborník, vše v historizujícím stylu stejně jako výmalba. Vkus rodiny Haasových a Stiassnych byl velmi podobný. 

Rodina r. 1939 ve strachu před nacisty dům opouští a od doby nemáme o jejím osudu žádné zprávy. R. 1948 byla vila znárodněna, pak byl jejím vlastníkem československý stát a poté domovní správa Městského národního výboru v Brně. 

Dnes jsou ve vile byty v soukromém vlastnictví. Pro veřejnost jsou interiéry nepřístupné. 


Podle:

Haasova vila | Objekty | Brněnský architektonický manuál - průvodce brněnskou architekturou (brno.cz)Umístění

GPS souřadnice

49°11'34.770"N, 16°34'36.120"E

Adresa

Lipová 43
Brno-střed
Brno 603 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Pisárky
Nadmořská výška
226 m.n.m.
Základní číselné údaje
Vila byla postavena r. 1930.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Brno hlavní nádraží. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Z Hlavního nádraží jeďte tramvají č. 1 směr Bystrc, Ečerova. Vystupte na zastávce Lipová. 

Nejbližší zastávku, která se jmenuje Květná, obsluhují autobusy linky 68, které ale mají velmi dlouhé intervaly, takže vám bude jistě stačit dojet na zastávku Lipová a zbytek cesty dorazit pěšky. 

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat lze v přilehlé ulici Květná nebo Vinařská. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Doporučujeme parkovat v ulici Vinařské, ale přijet do ní shora ulicí Neumannovou. 

Přístup pěšky

Vilu snadno najdete, když předtím vás pravděpodobně víc upoutá vedle stojící budova Ekonomicko správní fakulty Masarykovy univerzity s monumentálním vchodem. 

Příjezd na kole, parkování kol

Viz příchod pro pěší. Na blízké ulici Hlinky lze využít částečně vybudovanou cyklostezku. 

Poznámky pro vozíčkáře

Vilu si můžete prohlédnout jen zvenku. Na pohyb okolními ulicemi si vezměte doprovod (například abyste odtud došli do vily Stiassny. 


Rady a tipy

Vážným zájemcům o meziválečnou architekturu doporučujeme vyhradit si půl dne až celý den na prohlídku zajímavých vil v okolí. 


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu