Andén Verde

Parádní rozhledové místo na severozápadě ostrova Gran Canaria


Reliéf severozápadu ostrova Gran Canaria je velmi členitý. Hory o nadmořské výšce přes 1000 m "rostou" v blízkosti pobřeží, které je rozerváno divokými roklemi a porostlé při chudou vegetací. 

Z mnoha míst se zde díky vysokému relativnímu převýšení a otevřené krajině naskýtají famózní výhledy. 

Vyhlídka Andén Verde má obrovité převýšení mezi bodem výhledu a hladinou moře, která je prakticky ve svislém směru přímo pod ní - 551 metrů. Dostanete se sem autem, když se vydáte po "staré" silnici, po níž jezdila auta mezi La Aldeou a Agaete do doby, než byla otevřena rychlostní komunikace s dlouhým tunelem (r. 2022 ještě nebyla hotova v celé délce).

Na rozdíl od "sousední" vyhlídky Mirador del Balcon s umělou plošinou tady není žádný prvek, který by návštěvníkům zpříjemňoval a zatraktivnil požitek z krajiny, nejlepší pozici k obdivování přírody a k focení si ale určitě vyhledáte sami. Na jihovýchodě pozorným okem rozeznáte v úbočí hory Morros de los Piňos modře zbarvené vrstvy sopečných hornin, které se sem táhnou od lokality Los Azulejos. Budete obdivovat fascinující výškový rozdíl mezi vámi a hladinou moře. 

Město La Aldea vidět není, je schováno za jedním z kopců. 

Komunikace, po níž přijedete, je slepá, zakončena neprůjezdnou bránou. Do Agaete se tudy nedá projet, na staré silnici je zákaz vjezdu a dokonce i zákaz vstupu. Důvodem jsou patrně obavy z řícení skal. Umístění

GPS souřadnice

28°1'41.108"N, 15°46'8.614"W

Adresa

La Aldea de San Nicolás 35470

Google Maps | Mapy.cz

Nadmořská výška
551 m.n.m.
Kategorie chráněného území
Parque natural de Tamadaba

Přístup

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do města La Aldea lze dojet spojem linky 38 z Puerto Mogán. Ten ale jezdí jen jednou denně v pracovní dny a v sobotu (r. 2023). Také sem jezdí 5 spojů denně linky 101 z Galdáru. Do Agaete jezdí také jen jeden spoj denně linky 102 z Gáldáru a pět spojů denně linky 101, také z Galdáru.  Ani jeden ale nemá zastávku blízko vyhlídky. 

Příjezd osobním autem, parkování

Z rychlostní komunikace GC-2 La Aldea - Agaete odbočte cca 2,5 km severně od La Aldea. Směrovky na odbočce jsou nápadné, zabloudit nelze. Od odbočky k vyhlídce Mirador del Balcon pojedete asi 3 km, dále k vyhlídce Andén Verde další 3,2 km. Parkování je zajištěno na přírodní ploše. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Busem na odbočku jet můžete. Otočení je ale možné až u horní vyhlídky, tj. u Andén Verde. U vyhlídky Mirador del Balcon je parkování sice možné, ale prostor je omezený. 

Přístup pěšky

Po silnici z La Aldea je možné samozřejmě přijít i pěšky, ale zážitek to není. Turistické stezky tady neexistují. 

Příjezd na kole, parkování kol

Viz příjezd autem. 

Poznámky pro vozíčkáře

Po příjezdu autem si vyhlídku můžete docela dobře užít. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu