Palouk U Srnce

Hezké odpočinkové místo v lese nad Adamovem


Palouk U Srnce je hezkým odpočinkovým místem při žluté turistické cestě mezi Adamovem a Máchovým pomníkem v Moravském krasu. Vede tudy zpevněná lesní cesta „Doubská“ z křižovatky u studánky U Kukačky do Josefovského údolí k Adamovu. V polovině vzdálenosti cesta protisměrným obloukem obtáčí celý palouk. V střední části palouku naleznete studánku, kde nad ocelovou trubkou je vyobrazen v obdélníkovém obrázku srnec. Nad srncem si můžete přečíst slova prof. Antonína Dyka:

CO STVOŘIL BŮH, TO CTI A OCHRAŇUJ!
Zbudováno Léta Páně 1937
    
Na palouku turisty především upoutají dvě krásně rostlé kryptomerie japonské, skupina mohutných douglasek, obrovský javor mléč a liliovník tulipánokvětý. V horní části palouku se skrývá nenápadný kámen – památník Městské knihovny v Blansku s nápisem Knihy jsou lidem tím, čím perutě ptákům.

Palouk je ideální místo pro piknik či ke hrám dětí.

Podle:

http://www.ldf.mendelu.cz/lide/clovek.pl?id=6605;zalozka=7;studium=23696, 11. 7. 2011

Truhlář, J. (2003): Památníky adamovského polesí, Primus Praha, s. 93Umístění

GPS souřadnice

49°18'43.980"N, 16°39'30.683"E

Adresa

Olomučany 679 03

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Olomučany
Nadmořská výška
434 m.n.m. - 445 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha palouku je asi 0,7 ha.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras

Přístup

Příjezd vlakem

Místně nejbližší spojení vlakem je do železniční zastávky Adamov zastávka, odtud jděte pěšky (převážně do kopce) 3 km.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Mezi Adamovem, železniční stanicí, Křtinami a Vyškovem jezdí autobus č. 157, který zastavuje v Adamově u železniční zastávky. Pokud se někomu nechce šlapat kopec z Adamova, jede autobusem č. 230 na horní konec Olomučan z Blanska do zastávky Olomučany, točna.

Příjezd osobním autem, parkování

Auto nejlépe zaparkujte na horním konci Olomučan u autobusové točny. Pak jděte pěšky 2,5 km, pokud do výletu zahrnete i kopec s Máchovým pomníkem, pak cca 3 km.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Pro zájezdový bus platí totéž, co pro osobní auto.

Přístup pěšky

Vede tudy žlutá turistická značka Adamov Máchův pomník Býčí skála. Z Adamova, železniční zastávky je to sem necelé 3 km (místy hodně do kopce). Z opačného směru, z horního okraje Olomučan je možno přijít po lesní silnici (minete Máchův pomník) a pak po žluté značce. Celková délka této přístupové cesty (převážně s kopce) činí 2,5 km, pokud si zajdete po červené značce k Máchovu pomníku, pak cca 3 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Doubská cesta, při níž se rozkládá palouk U Srnce, je ideálním místem pro výlety cyklistů. Nemá asfaltový povrch, takže skalním silničářům ji nedoporučujeme, ale ostatním přinese pěkný zážitek. Milovníci tréninkových stoupání nechť jedou od Adamova, ostatním doporučujeme raději opačný směr.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář s doprovodem se k palouku dostane poměrně snadno od autobusové zastávky Olomučany, točna. Jeďte po lesní silnici „Hradské“ cca 850 metrů, pak odbočte vlevo na lesní cestu „Doubskou“. Přístup od Adamova nedoporučujeme, doprovod by se hodně nadřel.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu