Babice nad Svitavou

Vesnice na okraji Moravského krasu s vynikajícím výhledem k Brnu, obklopená lesy, výchozí místo pro výlety

Kontaktní informace

+420 545 237 208
Oficiální stránky
ou.babicens@tiscali.cz

Poloha a základní popis
    
Vesnice Babice nad Svitavou má jedinečnou polohu vysoko nad řekou na Babické plošině na okraji Moravského krasu. Babická plošina stejně jako část krajiny směrem k Brnu byly v minulosti odlesněny. Tím se stalo, že vesnice je nápadná při pohledech z dálky, např. z Brna a naopak, z obce jsou daleké rozhledy, běžně je vidět do Brna, za mimořádné dohlednosti jsou vidět 200 km vzdálené Alpy.

Z historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1365.

Za domem čp. 3 stávala tvrz, okolní stavby a kostel jsou postaveny patrně z kamenů bývalé tvrze. V roce 1645 byla vesnice a v ní stojící tvrz vypálena švédskými vojsky, která dobývala Nový hrad. V letech 1807, 1824, 1850 v obci zuřily velké požáry. Farní kostel sv. Jana Křtitele se datuje k r. 1448.

R. 1945 v okolí obce probíhaly tvrdé osvobozovací boje vedené sovětskou armádou. Nedaleko od obce, při silnici směrem na Křtiny je v lese pomník sovětským letkyním.

V období po r. 1989 se do obce přistěhovala řada nových obyvatel, převážně z Brna, vznikla zde nová výstavba na "zelené louce", převážně v horní části obce.

Příroda v okolí

Okolí obce je vyhledáváno k pěším a cyklistickým výletům. Okolní lesy jsou převážně ve vlastnictví Mendelovy univerzity, přesněji řečeno Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. Lesy se tu vyznačují převahou listnatých dřevin. V nich za minulých generací byly upraveny palouky s cizokrajnými stromy a s památníky na lesní odborníky a slavné osobnosti českých dějin. Některé části lesů jsou chráněny jako přírodní rezervace. Občas v lese i mimo něj narazíme na krasový závrt nebo na krasový komín, skály z vápence i z jiných hornin či na vchod do jeskyně. Značná část turistů míří na Alexandrovu rozhlednu, která také je v katastru obce. Jednou ročně nebo na požádání je otevřeno Arboretum Řícmanice (jmenuje se Řícmanice, ale je na katastru Babic).


Umístění

GPS souřadnice

49°17'4.080"N, 16°41'49.025"E (křižovatka pod kostelem)

Adresa

Babice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Babice nad Svitavou
Nadmořská výška
457 m.n.m. (konečná zastávka autobusu)
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávka je Babice nad Svitavou. Ze zastávky se jde do středu vesnice strmě vzhůru do kopce 2,3 km.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobus číslo 210 jezdí na lince Bílovice nad Svitavou, železniční stanice - Babice nad Svitavou a navazuje na vlaky jezdící od Brna. V Babicích vystupte na konečné.

Příjezd osobním autem, parkování

S osobním autem lze parkovat v Babicích na různých místech (moc prostoru tu ale není), ale pro východiště na výlety je patrně nejlepší nechat auto stát na severním okraji obce tam, kde červená značka opouští obec a noří se do lesa. Je tu malá točna s dostatkem místa pro několik vozů.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus může zastavit v Babicích u kostela, trvalé stání ale je tu nevhodné. Nejlepší stání je patrně v poměrně zapadlé ulici na křižovatce červené a žluté turistické značky.

Přístup pěšky

Vede tudy silnice Kanice - Babice nad Svitavou, dále je možno přijít z Bílovic nad Svitavou po červené značce, z Adamova (ze železniční stanice) po žluté značce, z Adamova (z Adamova zastávky) po zelené značce, z Ochozu u Brna po zelené, ze Křtin po červené značce. Zajímavý příchod do obce je ze železniční zastávky Babice nad Svitavou. Je to příkrý výstup po místní silničce.

Příjezd na kole, parkování kol

Cyklisté do Babic přijíždějí ponejvíce po silnici stoupáním z Kanic nebo využívají na horských kolech trasy jako pěší turisté.

Poznámky pro vozíčkáře

     Vozíčkář se může pohybovat po Babicích celkem snadno, ale pokud má vozík bez motoru, musí mít ve svažitých částech obce (zejména v dolní části) fyzicky silný doprovod.

Rady a tipy

Doporučujeme pěší okruh: Babice nad Svitavou - Krasové jevy na okraji Babické plošiny - Pomník Josefa Opletala - Babice nad Svitavou.
Anebo jiný okruh: Babice nad Svitavou - Alexandrova rozhledna - Palouk U Sedmi dubů - Malá Macocha - Babice nad Svitavou

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu