Soutok Oslavy a Chvojnice

Romantické místo v hlubokém údolí se Senoradským mlýnem


Řeka Oslava pod Náměští protéká krajinářsky velmi atraktivním údolím, které vyhledávají milovníci přírody, turisté a trampové. Část břehů je obsazena chatami. V místě, kde do Oslavy zleva ústí potok Chvojnice, jsou chaty hlavně na levém břehu, na pravém břehu se dochovala budova mlýna. Kolem šplhají téměř do všech stran vysoké a strmé stráně na rulovém skalním podkladě. Občas tu potkáte milovníky romantiky s dětmi, turisty nebo trampy všeho druhu. Malebnost místu dodává i fakt, že jen málokdo si sem troufne dojet autem. Dokonce i cyklistů sem jezdí málo, protože okolní stezky jsou hodně špatně sjízdné, takže pro toulky zdejší přírodou je ideálním dopravním prostředkem pohyb po svých.

Senoradský mlýn nemá funkční vodní motor, zachovalo se jednoduché jednopatrové stavení a hospodářské budovy s lednicí. V r. 1930 se uvádí jako majitel mlýna a pily František Zach a tyto technické údaje: 4 kola na svrchní vodu, průtok 0,565 m3/s, spád 2,67 m, výkon 11,6 k.

Podle:

http://vodnimlyny.cz/mlyny/mlyn/1653-senoradsky-mlyn, 15. 7. 2016


Umístění

GPS souřadnice

49°8'9.625"N, 16°14'1.444"E

Adresa

Ketkovice, Kuroslepy, Senorady 675 75 Senorady

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Ketkovice, Kuroslepy, Senorady
Nadmořská výška
276 m.n.m.
Základní číselné údaje
Soutok se nachází na ř. km 17,6 řeky Oslavy. Údolí je v tomto místě hluboké cca 100 metrů.
Kategorie chráněného území
Přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší dobře využitelnou pro výlety k soutoku Oslavy a Chvojnice je stanice Kralice nad Oslavou na trati Brno - Jihlava. Na této trati můžete z vlaku vystoupit také ve stanici Rapotice. V obou stanicích zastavují jen osobní vlaky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Soutok Oslavy a Chvojnice leží na hranici dvou krajů. Zatímco v kraji Vysočina místní autobusová doprava funguje v podstatě špatně, o víkendech vůbec (obce Březník, Kladeruby nad Oslavou, Kuroslepy), v Jihomoravském kraji autobusy v integrovaném systému jezdí i do periferních míst celý týden. Linky vedou i za hranice kraje (Senorady, Ketkovice, Mohelno). Jako východisko pro výlety doporučujeme Ketkovice (linka 430 Rapotice, žst - Oslavany - Ivančice) nebo Senorady (linka 423 Tetčice žst. - Oslavany - Mohelno).

Příjezd osobním autem, parkování

Auto lze snadno zaparkovat v Ketkovicích nebo Senoradech. Motorovým vozidlům je povolený vjezd ze Senorad do chatové osady v okolí Ketkovického mlýna - pozor ale na cestu, není příliš kvalitní a v zimě se neudržuje. Také můžete jet do Kuroslep, projet vsí k hotelu a rozhledně s názvem Kalimeta a pokračovat dále k lesu a zde doprava. Na lesní cestu není zákaz vjezdu, protože pokračuje až do údolí Oslavy k chatám. Doporučujeme auto nechat buď u Kalimety nebo u lesního objektu, který je v mapách uváděn jako Sedlečko (poblíž zříceniny hradu Kraví hora).

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus lze zaparkovat v Ketkovicích, v Kuroslepech nebo Senoradech. Sjezd ze Senorad do chatové osady v okolí Ketkovického mlýna není pro autobus v žádném případě vhodný.

Přístup pěšky

Ze Senorad: jděte (s výjimkou jednoho úseku) víceméně stále s kopce k severu po žluté značce celkem asi 2 km.

Z Ketkovic: jděte po červené značce nejdříve do údolí Oslavy a pak proti proudu po pravém břehu celkem asi 4 km.

Z Kralic nad Oslavou, žst.: krásná, místy terénně náročná cesta údolím Chvojnice po modré značce asi 10,5 km.

Od lesní samoty Sedlečko: po červené značce okolo zříceniny Kraví Hora dolů k řece, místy obtížným terénem asi 1,5 km, pokud začnete od rozhledny Kalimeta, pak 3,5 km, z toho první 2 km po asfaltu.

Příjezd na kole, parkování kol

Údolí Oslavy není příliš přívětivé pro cyklistické výlety, protože po zdejších terénně náročných stezkách je často třeba kolo vést. K soutoku Oslavy a Chvojnice se nejrozumněji dostanete po žluté značce ze Senorad. Mezi Senorady a Ketkovicemi vede také značená cyklotrasa 5199, Templářská trasa a Pivovarská trasa z Čučic, všechny však soutok míjejí.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkářům doporučujeme dojet až k soutoku autem ze Senorad (pozor za deště a mokra).

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu