Černý lom

Unikátní profily a naleziště silurských zkamenělin v Dalejském údolí v Praze


Černý lomDalejském údolí v Praze je nádherná lokalita vyhledávaná laiky při vycházkách okolím města a také odborníky – geology, kteří se specializují na období siluru a devonu.

Lom se dříve jmenoval Kamčatka, ale r. 1923 použil nový název sběratel zkamenělin František Hanuš (1860 – 1937). Slovo „Černý“ odkazuje především na tmavé vápence nejvyšších poloh siluru. V jejich nadloží se nacházejí světlé vysokoprocentní vápence, které se tady těžily jako surovina pro výrobu vápna. Jsou to usazeniny z teplého moře, tedy z doby, kdy naše litosférická deska „plula“ po zeměkouli od jihu k severu a „překonávala“ rovník.

Jak je odborníkům známo, okolí Prahy je budováno horninami, v nichž mohou geologové sledovat hranice mezi jednotlivými obdobími. Hranice mezi silurem a devonem má v Českém krasu přirozený odkryv na Klonku u Suchomast (mezinárodní stratotyp této hranice) a také na Budňanské skále u Karlštejna.

V Černém lomu v Dalejském údolí byla hranice mezi silurem a devonem uměla odkryta při těžbě. Probíhá ve spodní části masívních lavic světle šedých krinoidových vápenců ve východní části lomu. Nejvyšší silur (tedy od této hranice dolů) je tady zastoupen trilobitem Tetinia minuta, nejnižší devon (od této hranice nahoru) reprezentuje trilobit Warburgera rugulusa. Je tu zastoupena i vyšší část devonu s kotýskými vápenci, v nichž zkameněliny nejsou hojné.

Asi 250 m od Černého lomu proti proudu potoka se nachází další vzácná lokalita – Lobolitová stráň. Je to starý lom se silně zvětralými krinoidovými vápenci, které jsou druhotně zbarveny do žluta. V nich se nacházejí velmi hojně zachované zbytky velkých lilijic. Tyto živočišné organismy, hlavně jejich stonky, se nacházejí v Českém krasu a v západním okolí Prahy docela běžně, tady se však vyskytují i s kulovitými plovacími orgány – lobolity, díky nimž se lilijice vznášely v prvohorní moři nade dnem a i s kalichy. Lobolity měly velikost zhruba jako menší míč. Latinské názvy těchto druhů lilijic jsou Scyphocrinites a Carolicrinus. Kromě lilijic jsou v těchto vápencích hojní ramenonožci Dayia bohemica a další drobné lilijice Pisocrinidae s celými kalíšky.

Dno Černého lomu bylo po ukončení těžby kolem r. 1919 do značné výšky zavezeno vápencovým odpadem z lomů na druhé straně Dalejského údolí. Přirozenou sukcesí se příroda se zbytky materiálů vyrovnala a stopy činnosti člověka víceméně zahladila. 


Podle: 

Chlupáč, I. (1999): Vycházky za geologickou minulostí Prahy a okolí, Academia Praha, s. 99

Informační tabule u lokality, srpen 2024


Umístění

GPS souřadnice

50°1'53.699"N, 14°20'11.187"E

Adresa

Praha 5 - Holyně
Praha 154 00
Katastrální území
Holyně
Nadmořská výška
280 m.n.m. - 327 m.n.m.
Základní číselné údaje
Lom je asi 275 m dlouhý a má asi 30 m vysokou stěnu.
Kategorie chráněného území
Přírodní památka Dalejský profil

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Praha - Řeporyje nebo do žel. zast. Praha - Holyně

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Jeďte do zastávky Řeporyjské náměstí. Jezdí sem několik linek autobusů od metra Zličín nebo Luka. 

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat lze např. v ulici Mládkova v Řeporyjích nebo v některé ulici u žst Praha - Řeporyje. Z druhé strany se dá autem dojet z Prahy - Holyně ke stejnojmenné železniční zastávce, parkovací možnosti ale v sevřeném údolí nejsou. Auto musíte nechat na mírně rozšířené ploše v Holyni (jižní konec ulice Za Knotkem). 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Doporučujeme účastníky akce vysadit v Řeporyjích u žst (ulice Muzikova) a čekat na ně v Holyni nebo obráceně. Výlet lze případně prodloužit z Holyně do Hlubočep.

Přístup pěšky

Z Prahy - Hlubočep, žel. zast.: po zelené značce 4,5 km.

Z Prahy - Řeporyjí, žst: po zelené značce 2,5 km.

Z Prahy - Holyně, žel. zast.: po zelené značce 0,9 km. 

Příjezd na kole, parkování kol

Kolem lomu vede cyklotrasa A12 sjízdná na horských kolech. Je velmi oblíbená. Při jízdě dejte pozor na pěší turisty. 

Poznámky pro vozíčkáře

Lom není pro vozíčkáře dostupný. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu