Rybníky Na Placinách

Dvě vodní plochy v lese na východním okraji Prahy


Klánovický les je neobyčejně zajímavým územím na východním okraji Prahy. Ruch hlavního města sem doléhá jen vzdáleně, prostor okolo Klánovic je v podstatě venkovskou krajinou umocněnou právě rozsáhlým celkem lesa, který se rozkládá na území Prahy a Úval. 

V Klánovickém lese bylo vystavěno několik rybníků, ale většina z nich zanikla. Holský rybník známe naposledy z roku 1785 podle zmínky v josefínském katastru. Zanikl zřejmě současně s vesnicí Hol na jeho břehu. Když se po roce 1840 stavěla železniční trať Olomouc - Praha, zanikly další rybníky Žák a Slavětický. Z něho se zachovala pouze masivní hráz. Vesnice Žák zanikla během třicetileté války. Blatovské tůně jsou pozůstatkem dalšího vypuštěného rybníku. 

V době, která výstavbě nových vodních ploch příliš nepřála, v období socialismu, přišli místní rybáři s nápadem postavit blízko hájovny Nové Dvory dva průtočné rybníky na potoce Placině na nezalesněném území. V akci "Z", tedy zadarmo - brigádnicky (vysvětlení pro později narozené) rybníky uvedli do provozu r. 1965. Ačkoli se určitě snažili o rybníky pečovat, nečinili tak odborně, zanedbávali údržbu, a proto vodní plochy postupně degradovaly. 

Roku 2011 město Praha rybníky koupilo od městské části Klánovice a nechalo je oba zrevitalizovat, nejdříve Horní, pak Dolní. Z rybníků nejdříve bylo odvezeno velké množství usazenin. Původní výpustné zařízení bylo nahrazeno novým a hráze byly vyčištěny od náletových dřevin a zpevněny. Očištěny a zpevněny byly také břehy.

Rybníky se staly cílem vycházek lidí z okolí i výletníků z Prahy. Chodí tady pěšky a jezdí na kole. 

Okolní přírodní rezervace Klánovický les je doslova balzámem na duši. V rozlehlém území protkaném zajímavou sítí cest snad každý návštěvník najde svůj klid. Přírodovědně je toto území neobyčejně hodnotné pestrostí. Jsou tady jak suchá území, tak podmáčená místa s rašeliníkem. V lese převažují listnaté stromy, hlavně duby a habry, často se vyskytuje bříza. Nejcennějším územím je asi jednohektarový fragment lesa, který je blízký přírodnímu stavu - mezi železniční tratí a vrchem Homole. Roste tady velké množství chráněných druhů, např. kosatec sibiřský, srpice barvířská, mochna bílá, vrba rozmarýnolistá a další. Na celím území rezervace najdeme prhu arniku, smilku tuhou a další druhy. 

V lese hnízdí asi 80 druhů ptáků. 

Pro děti je určitě atraktivním cílem nedaleká hájovna, kde mohou pozorovat chov daňků v ohradě. 


Praha revitalizuje Dolní rybník na Placinách - Naše voda, 10. 12. 2024

Revitalizace Horního rybníka Na Placinách – Lesy hl. m. Prahy, 10. 12. 2024

Placiny Dolní rybník | Pražská příroda, 10. 12. 2024

Němec, J., Bílek, O., Rom, J. (2015): Chráněná území Prahy, Consult Praha, s. 44



Umístění

GPS souřadnice

50°5'40.619"N, 14°38'59.772"E

Adresa

Praha - Klánovice
Praha 190 14
Katastrální území
Klánovice
Nadmořská výška
257 m.n.m.
Základní číselné údaje
Dolní rybník zaujímá plochu 0,41 ha. Horní rybník 0,33 ha.
Kategorie chráněného území
Přírodní rezervace Klánovický les

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žel. zast. Praha - Klánovice nebo Praha - Běchovice střed.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Jedním z možných začátků výletu je zastávka Nad Běchovicemi, kam se dopravíte autobusem 221 nebo 222 od stanice metra B Černý Most.

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat lze např. v Klánovicích nebo Běchovicích. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Parkovat lze např. v Klánovicích nebo Běchovicích. 

Přístup pěšky

Z Prahy - Klánovic, žel. zast.: po modré značce lesem asi 2 km. 

Z Prahy - Běchovic střed, žel zast.: po cyklotrase k severovýchodu asi 3 km. 

Ze zastávky busu Nad Běchovicemi: nejdříve k severu po cyklostezce a pak odbočit doprava na modrou, po ní okrajem lesa a pak lesem, asi 2,2 km. 

Příjezd na kole, parkování kol

Všechny trasy uvedené pro pěší jsou sjízdné na horském kole. Vřele doporučujeme, jen na užších místech dejte pozor na pěší návštěvníky a případně na protijedoucí cyklisty. 

Poznámky pro vozíčkáře

S doprovodem se můžete k rybníkům vypravit např. od Klánovic nebo Újezda nad Lesy. Jedná se ale spíše o terénní přístup než hladké povrchy. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu