Pomník Josefa Bohdaneckého

Vzpomínka na významného lesníka mezi Adamovem a Útěchovem


Pomník Josefa Bohdaneckého je situován poblíž palouku na začátku údolí Malužín, nedaleko Mufloní studánky. Vybudován byl r. 1929 péčí profesora Josefa Opletala. Pomník je tvořen slepencovým balvanem z Babího lomu, na němž je tmavá deska se jménem Josefa Bohdaneckého, roky narození a úmrtí a rokem instalace pomníku.

Blízký palouk nabízí omezený výhled do údolí Svitavy. Srubová bouda na palouku je terénním pracovištěm Ústavu zakládání a pěstění lesů.


Umístění

GPS souřadnice

49°16'54.261"N, 16°39'13.153"E

Adresa

Bílovice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bílovice nad Svitavou
Nadmořská výška
403 m.n.m.
Základní číselné údaje
Pomník byl odhalen r. 1929.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice je Adamov, odkud jděte po žluté turistické značce převážně do kopce směr Brno-Útěchov 4 km.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Brna-Útěchova jezdí městský autobus č. 57, odtud viz přístup pěšky. Do Adamova, žel. st. (kromě vlaku) jezdí autobus č. 157 z Vyškova. Odtud do kopce pěšky. Stoupání si můžete ulehčit tím, že použijete městský autobus v Adamově č. 215. Jeďte na konečnou Adamov III., točna.

Příjezd osobním autem, parkování

     Jeďte po silnici z Adamova či z horního konce Brna-Útěchova, parkoviště při této silnici není, vůz nechte u okraje silnice nebo zastavte na prostranství, kde žlutá značka vedoucí od Útěchova zabočuje po silničce vpravo do lesa. Odtud je to k pomníku cca 450 m.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Omezeně můžete zastavit na prostranství, kde žlutá značka vedoucí od Útěchova zabočuje vpravo do lesa. Odtud je to k pomníku cca 450 m.

Přístup pěšky

K pomníku vede odbočka ze žluté turistické značky, která spojuje Brno-Útěchov a Adamov.

Příjezd na kole, parkování kol

Jeďte buď s kopce od Brna-Útěchova a od místa, kde žlutá turistická značka odbočuje vpravo na lesní silničku, dejte se po ní. Místo, kde se odbočuje ze silnice, je vzdáleno od horního (severního) okraje Útěchova cca 2 km. Nebo jeďte po silnici z Adamova. Od železniční stanice Adamov k místu odbočení doleva do lesa ujedete cca 5 km, převážně do kopce.

Poznámky pro vozíčkáře

Přístupová cesta pro vozíčkáře není sjízdná.

Rady a tipy

Nenechte si ujít blízkou zříceninu hradu Ronov. Také můžete navštívit blízkou Mufloní studánku vybudovanou r. 1971. Stavbu i vyobrazení muflona na ní zhotovil Emanuel Koupý. Ke studánce vede jiná odbočka ze žluté trasy.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu