Výchozy diabasu v Suchomastech

Doklad podmořské sopky na styku s usazenými vrstvami


Jihozápadní okolí Prahy je známo několika místy, kde geologové mohou zkoumat vrstvy usazenin z období siluru, jimiž pronikly vyvřelé horniny z podmořských sopečných výlevů. K tomu doporučujeme podívat se na hesla Špičatý vrch - Barrandovy jámy, lom Kační nebo Hemrovy skály. Míst, kde se vylila láva na dno silurského moře, je v Českém krasu víc. 

Z geologických učebnic je obec Suchomasty jižně od Berouna především známa příkrou strání Klonk, světovým stratotypem hranice mezi silurem a devonem. Při trochu podrobnějším průzkumu tady ale objevíte kromě usazených hornin i vyvřeliny. A jsou docela nápadné. 

Skály, které se v obci zvedají nad domy od č. 110 k č. 72, tedy i u rybníka, jsou dokladem podmořské sopky, z níž se vytvořila čedičová hornina, která se jmenuje diabas, neboť je prvohorního stáří, aby se odlišila od mladších čedičů. Skály na soukromých pozemcích nejsou veřejnosti přístupné, pokud chcete diabas v Suchomastech vidět zblízka, pak doporučujeme navštívit stráň, kterou ukazujeme v mapě - je to severně od rybníka. 

Ve stráni kromě vyvřelin uvidíte v její severní části usazené břidlice, které na diabasy nasedají a jsou tedy pochopitelně mladší než horniny podmořského výlevu.  


Umístění

GPS souřadnice

49°53'49.372"N, 14°3'36.042"E

Adresa

Suchomasty 267 22
Katastrální území
Suchomasty
Nadmořská výška
347 m.n.m.
Základní číselné údaje
Výchozy diabasu v Suchomastech mají tvar nepravidelného prstence délky asi 500 m.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Český kras

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí, kam obvykle jezdí turisté, pokud se chtějí dostat do Suchomast, je Beroun. Odtud lze pokračovat pěšky 8 km po silnici okolo Koněpruských jeskyň nebo autobusem.

Poněkud blíž (6 km pěšky po silnici) je to ze železniční zastávky Všeradice (na místní trati Zadní Třebaň - Lochovice), kde však je nutno počítat s jedním přestupem v Zadní Třebáni, jedete.li z Prahy nebo dokonce se dvěma přestupy (ve Zdicích a Lochovicích), jedete-li ze západu Čech. 

Někdy turisté do Suchomast chodí ze železniční zastávky Králův Dvůr (7 km většinou po silnici, mezi Havlíčkovým mlýnem a kostelem sv. Jiří u Tmaně neznačená zkratka lesem).

A konečně lze využít železniční stanici Zdice (odtud pěšky po silnici přes Chodouň a Málkov 7,5 km).

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližším místem, kde zastavují linkové autobusy, je zastávka Suchomasty, škola, kde vystupte, chcete-li jít nejprve ke geologickému pomníku a pak k popisované stráni. Nebo vystupte v zastávce Suchomasty. Do obce Suchomasty je autobusové spojení v pracovní dny celkem slušné, avšak o víkendech sem jedou autobusy jen zřídka.

Příjezd osobním autem, parkování

Doporučujeme auto nechat u sokolovny v Suchomastech nebo jet až k místu, kde stojí geologický pomník

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus zaparkujte u suchomastské sokolovny.

Přístup pěšky

Jděte od sokolovny nebo ze zastávky Suchomasty k místu, kde stojí geologický pomník, pak dolů k potoku, přes most a za ním doleva krátce proti proudu. Stráň budete mít po levé ruce. 

Příjezd na kole, parkování kol

Příjezd je možný na horském kole. 

Poznámky pro vozíčkáře

Pro vozíčkáře je stráň nedostupná. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu