Zámek a park Habrovany

Trojkřídlá, klasicistní stavba je využita pro ústav sociální péče, veřejnosti přístupný park byl zdařile obnoven

Kontaktní informace

+420 517 305 111
Oficiální stránky
info@habrovanskyzamek.cz

Na jižním okraji obce Habrovany stojí zajímavý klasicistní zámek.

Původně zde stávala tvrz, která se spolu s Petrem z Habrovan písemně uvádí poprvé r. 1376.  V době husitských válek byla zničena, některé prameny uvádějí, že ne zcela. Další popisy dějin se v pramenech také rozcházejí. Zatímco některé hovoří o přestavbě tvrze na renesanční zámek majitelem Janem Herringem z Frankensdorfu, jiné uvádějí, že tvrz po přestavbě existovala až do 19. stol. A jedny prameny hovoří o přestavbě od r. 1825 do r. 1836 a jiné uvádějí pro totéž datové rozpětí  stavbu nového, klasicistního sídla. Interiéry byly ještě upravovány v 19. a 20. století.

V zahradním průčelí lze spatřit  trojúhelníkový štít, na jehož vrcholu je kartuš se znakem Herringů z Frankensdorfu.

R. 1949 byl v zámku založen "Dům tělesně vadných v Habrovanech". Spadal pod správu různých organizací, od r. 2001 je zřizovatelem Jihomoravský kraj. V zámku je domov pro osoby se zdravotním postižením a pro seniory.

Od r. 1991 zámek a okolí výrazně změnilo podobu. Např. r. 1996 a v pozdějších letech proběhly úpravy parku. V hlavní budově proběhla řada rekonstrukcí, které sice změnily ráz objektu, nutno ale podotknout, že citlivě. Byla také zrekonstruována vedlejší hospodářská budova, kuchyň, jídelna, koupelny, bazén a prostory pro volný čas klientů.

Naproti zámku se rozkládá park. Jeho součástí je také rybník a oranžerie. Obec Habrovany byla velmi aktivní při obnově parku a získala nejdříve od státu jeho pozemky a pak také finance na revitalizaci z Regionálního operačního programu a z Operačního programu Životní prostředí. Zatímco po celou dobu od II. světové války park zarůstal náletovými dřevinami, nyní působí vysoce upraveným dojmem a je radost se v něm procházet. Zvlášť efektně v obnoveném parku působí mostky a vyčištěný rybník. Mlýn je bohužel už nefunkční.

Zatímco zámek není veřejnosti přístupný, park má přístup volný. Ze strany od silnice lze mezi trávníky, stromy a k rybníku vstoupit bez omezení, ale od ostatního území obce je park oddělen zdí.


Podle:

http://www.habrovanskyzamek.cz/, 8. 2. 2014

http://www.turistika.cz/mista/habrovany-zamek, 8. 2. 2014

http://www.hrady.cz/index.php?OID=632, 8. 2. 2014

http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/obec-habrovany-ma-temer-cely-park-dostala-jej-od-s.html, 8. 2. 2014

Umístění

GPS souřadnice

49°13'47.432"N, 16°52'34.746"E (zámek)

49°13'49.550"N, 16°52'43.950"E (park)

Adresa

Habrovany 683 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Habrovany
Nadmořská výška
320 m.n.m.
Základní číselné údaje
Tvrz v Habrovanech se připomíná r. 1376. Poslední přestavba zámku do klasicistní podoby je z l. 1825-36. Rozloha parku i s rybníkem je asi 3,5 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Rousínov na trati Brno - Přerov.  V ní ale není provozována pravidelná doprava, uvidíte tu jen projíždějící rychlíky. Osobní vlaky v tomto úseku nejsou zavedeny. Proto jako nejbližší železniční stanici uvádíme Vyškov. Odtud však přímý autobusový spoj do Habrovan nejezdí.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Doporučujeme jet některou z autobusových linek do Rousínova (např. 602 Brno - Rousínov - Bučovice, 107 Brno - Rousínov - Vyškov - obě provoz po celý týden) a zde přestoupit na linku 731 Rousínov - Habrovany - Olšany.

Příjezd osobním autem, parkování

Mezi zámkem a parkem bylo r. 2012 otevřeno nové parkoviště pro osobní auta.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Parkoviště mezi zámkem a parkem je pro autobus malé. Doporučujeme případné hromadné návštěvy zde jen nechat vystoupit a odejet parkovat do středu obce.

Přístup pěšky

Okolo zámku a parku vede zelená turistická značka od zastávky autobusu z Komořan. Míří dále z obce na západ okolo Panské skály do oblasti Kalečníku.

Příjezd na kole, parkování kol

Zámek a park leží u silnice, po níž vede i cyklotrasa 5071 Rousínov - Pístovice.

Poznámky pro vozíčkáře

Návštěvu parku vozíčkářům doporučujeme. Je bez bariér.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu