Myslivna Lišky Bystroušky u Bílovic nad Svitavou

Půvabná stavba, která vešla do literární a hudební historie


Do myslivny na okraji Bílovic nad Svitavou a jejího okolí umístil Rudolf Těsnohlídek děj své knihy Liška Bystrouška. Protože v Bílovicích bydlel a okolí si velmi zamiloval, není divu, že do povídky si vybíral vzory postav i místní názvy z Bílovic.

Připomeňme si, že Těsnohlídkovi byly inspirací kresby chytré lišky od Stanislava Lolka, pozdějšího akademického malíře, který je pořídil v počátcích své autorské dráhy. Slyšel od starších lesníků příhody o chytré lišce a nakreslil ji. 

O tom, že existují různé názory na to, kde vlastně opravdová liška Bystrouška žila, píšeme v životopise Stanislava Lolka. Jisté je, že Stanislav Lolek lišku nakreslil, Rudolf Těsnohlídek o ní později napsal knížku a Leoš Janáček ještě později světoznámou operu. Jisté také je, že pokud chytrá liška někdy žila, rozhodně to nebylo v hájovně u Bílovic, ale sem děj půvabně zasadil právě Rudolf Těsnohlídek

Hájovna i s hospodářskou částí byla postavena r. 1908 jako tzv. Forsthaus. Nájemníci, obvykle lesní správci o nemovitost příkladně pečovali, takže nemusela být dlouhou dobu opravována. Střední rekonstrukce proběhla až r. 1972. Tehdy bylo instalováno ústřední topení, nové rozvody elktřiny a vody a částečně byla vyměněna okna. R. 1985 bylo vybudováno sociální zařízení, kuchyňka a sklad. Budova byla nově omítnuta.

Generální oprava byla provedena r. 2007 za účasti ing. arch. Jaroslava Veličky. Cílem bylo budovu zachovat pro bydlení, ale zvýšit jeho standard a přitom navrátit hájovně historický vzhled. Např. střešní krytina nebyla vyměněna, protože nové tašky by "vizáž" budovy pokazily, staré tašky byly pouze renovovány. Byly mimochodem ve vynikajícím stavu. Klempířské práce byly provedeny v mědi. Nově byly zhotoveny všechny elektrorozvody, topení a vodoinstalace včetně přestavby sociálního zázemí, do objektu byl zaveden zemní plyna a místo starých podlahových krytin položena dlažba. Nově také byla sanována omítka, i když zde se historický vzhled navrátit nepodařilo.

Dne 19. listopadu 2007 se mohli návštěvníci údolí, v němž kultovní hájovna stojí, přesvědčit o kvalitě rekonstrukce. V ten den totiž odtud byl vypraven tradiční vánoční strom pro brněnské náměstí Svobody.

Dne 30. 5. 1965 byla na bílovické myslivně odhalena pamětní deska s nápisem Myslivna lišky Bystroušky.

Podle:

http://www.slpkrtiny.cz/slp-krtiny/aktuality/generalni-oprava-myslivny-lisky-bystrousky-a513631, 17. 4. 2013
http://spqo.cz/content/pravnucka-lisky-bystrousky-se-vraci-do-lostic, 17. 4. 2013
Truhlář, J. (2003): Památníky adamovských lesů, Primus Praha, s. 143


Umístění

GPS souřadnice

49°14'45.211"N, 16°40'47.241"E

Adresa

Palackého 231
Bílovice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bílovice nad Svitavou
Nadmořská výška
235 m.n.m.
Základní číselné údaje
Myslivna byla postavena r. 1908, generální oprava proběhla r. 2007.

Přístup

Příjezd vlakem

Do železniční zastávky Bílovice nad Svitavou lze přijet po železniční trati buď od jihu z Brna nebo od severu od Blanska. Rychlíky v Bílovicích nezastavují.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Bílovic zajíždějí některé spoje autobusové linky č. 75 z Brna-Staré Osady, většina však končí v Obřanech. Zastávka v centru, kde doporučujeme vystoupit, se jmenuje Bílovice nad Svitavou, náměstí.

Příjezd osobním autem, parkování

Parkoviště pro osobní auta je v Bílovicích přímo v centru obce naproti obchodnímu domu. Pokud nebudete mít štěstí na místo, jeďte ulicí k nádraží, tam lze místo pro parkování nalézt. Do začátku údolí nad sokolovnou, kde se nachází Myslivna Lišky Bystroušky, sice není zákaz vjezdu, ale místo na parkování tam téměř není.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Parkoviště pro autobusy v Bílovicích nad Svitavou není. Je možno parkovat u sokolovny, ale pozor - velmi vysoké typy autobusů se nevejdou pod železniční podjezd (v. 3,8 m).

Přístup pěšky

Pokud přijedete vlakem, jděte od nádraží podél řeky k sokolovně, pokud přijedete autobusem, pak k sokolovně snadno dojdete také (sokolovna je na levém břehu řeky). Od sokolovny jděte vzhůru údolím po zelené značce asi 400 metrů.

Příjezd na kole, parkování kol

Mezi bílovickou sokolovnou a rozcestím Kopaniny vede po asfaltové lesní silničce okolo Myslivny Lišky Bystroušky cyklotrasa č. 5005 (Brněnské kolečko) značená bílým pásovým značením. Okolo bílovické sokolovny vede  mezinárodní cyklotrasa č. 5 (Jantarová stezka), oblíbená přístupová komunikace brněnských cyklistů do Moravského krasu.

Poznámky pro vozíčkáře

Pro jízdu údolím, v němž je Myslivna Lišky Bystroušky, si vezměte fyzicky silný doprovod a budete nadšeni.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu