Dům, kde v Bílovicích nad Svitavou pobývali sourozenci Karel, Josef a Helena Čapkovi

Dům v ulici u potoka


V Bílovicích nad Svitavou, v klidné ulici Husově, v čp. 194, trávili pravidelně prázdniny Karel a Josef Čapkové, významné osobnosti českého kulturního života v období mezi světovými válkami. Jezdívali sem k sestře Heleně.

Umístění

GPS souřadnice

49°14'53.703"N, 16°39'58.679"E

Adresa

Husova 194
Bílovice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bílovice nad Svitavou
Nadmořská výška
240 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Do železniční zastávky Bílovice nad Svitavou lze přijet po železniční trati buď od jihu z Brna nebo od severu od Blanska. Rychlíky v Bílovicích nezastavují.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Bílovic zajíždějí některé spoje autobusové linky č. 75 z Brna-Staré Osady, většina však končí v Obřanech. Zastávka v centru, kde doporučujeme vystoupit, se jmenuje Bílovice nad Svitavou, náměstí.

Příjezd osobním autem, parkování

Parkoviště pro osobní auta je v Bílovicích přímo v centru obce naproti obchodnímu domu. Pokud nebudete mít štěstí na místo, jeďte ulicí k nádraží, tam lze místo pro parkování nalézt. Ulice Husova s domem, kde trávili prázdniny bratři Čapkové, je pro auta průjezdná, je však velmi úzká a je v ní málo míst na parkování.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Parkoviště pro autobusy v Bílovicích nad Svitavou není. Je možno parkovat u sokolovny, ale pozor - velmi vysoké typy autobusů se nevejdou pod železniční podjezd (v. 3,8 m).

Přístup pěšky

Pokud přijedete vlakem, jděte hlavní ulicí od nádraží do centra obce. Zde je parkoviště pro osobní auta a autobusová zastávka linky 75. Jděte dále do prudké zatáčky silnice vedoucí do kopce. Ve vrcholu zatáčky odbočuje úzká ulice Husova. Tou od jejího začátku jděte  cca 500 m. Vede tudy i žlutá značka.

Příjezd na kole, parkování kol

Ulice Husova je sjízdná pro všechny typy kol.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář přístupovou cestu z centra obce či od nádraží do ulice Husovy zvládne. Pro jistotu si vezměte doprovod.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu