Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou

Dílo architekta Santiniho


Na severním konci Žďáru nad Sázavou  (tehdy již za městem) byl roku 1709 postaven morový hřbitov, který má při pohledu z výšky zvláštní půdorys připomínající někomu elipsu, někomu lebku, želvu nebo čtyřlístek. K projekci tehdejší opat žďárského kláštera Václav Vejmluva (1670-1738) pozval architekta Santiniho. Ten navrhl tři eliptické kaple a půdorys trojlístku  jako symbol pro Nejsvětější Trojici. Zvláštní půdorysy jsou zajímavým rozpoznávacím znakem Santiniho projektů. Dalším znakem Santiniho děl byly neobvyklé střechy, v tomto případě kaple mají střechy mansardové, kuželové.

Za opata Henneta byla přistavěna čtvrtá, vstupní kaple a symbolika tím byla porušena. Uprostřed hřbitova stojí socha Anděla Posledního soudu od sochaře Řehoře Thenyho. Na hřbitov byla umístěna až asi v letech 1729 - 1733. V kaplích bývaly dřevěné plastiky. 

Hřbitov je považován za nejstarší známý doklad spolupráce architekta Santiniho s opatem Vejmluvou. Známý kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, nedaleko od hřbitova, byl postaven později. 

Podle:

https://www.zdarns.cz/cestovni-ruch/pamatky, 14. 10. 2018

Sedlák, J. (1982): Významné památky okresu Žďár nad Sázavou, Okresní památková správa Žďár nad Sázavou, nestránkováno, heslo Žďár nad Sázavou II., Dolní hřbitov


Umístění

GPS souřadnice

49°35'6.901"N, 15°56'2.119"E

Adresa

Santiniho
Žďár nad Sázavou 591 02

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Zámek Žďár
Nadmořská výška
573 m.n.m.
Základní číselné údaje
Hřbitov byl postaven r. 1709.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Žďár nad Sázavou, což je rychlíková stanice na trati Praha - Havlíčkův Brod - Brno. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Od žst Žďár nad Sázavou pokračujte všemi autobusovými linkami, které z města jedou na sever, tj. směr Svratka, Radostín, Hlinsko, Hradec Králové atd. Také můžete jet autobusovými linkami městské hromadné dopravy. Pokud chcete jít do zámku či do kostela na Zelené hoře, pak vystupte na zastávce Žďár nad Sázavou, zámek, pokud byste snad chtěli vidět jen dolní hřbitov, pak pojedete jen o jednu zastávku dál - Žďár nad Sázavou, TOKOZ. 

Příjezd osobním autem, parkování

Zaparkujte buď u zámku nebo u podniku TOKOZ.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zaparkujte buď u zámku nebo u podniku TOKOZ.

Přístup pěšky

Okolo hřbitova vede červená značka, která opouští město směrem na sever k Velkému Dářku a také naučná stezka Okolo Zelené hory. Hřbitov ale bývá často zavřen. 

Příjezd na kole, parkování kol

Okolo hřbitova teče řeka Sázava a podél ní vede hezká asfaltová cyklostezka, která míří z města na sever do oblasti Pilské nádrže. Vedou také po ní značené cyklotrasy 5061 a Eurovelo 4. Doporučujeme cyklistům nejezdit po rušné silnici I/37. 

Poznámky pro vozíčkáře

Pro vozíčkáře je hřbitov běžně dostupný, ale jen zvně. Vstupní brána bývá často zavřena. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu