Horusický rybník

Třetí nejrozlehlejší rybník v Česku


Nedaleko Veselí nad Lužnicí upoutá při prvním pohledu do mapy několik rozsáhlých vodních ploch. Jedna z nich patří Horusickému rybníku, třetímu nejrozlehlejšímu v Česku (první je Rožmberk, druhý Bezdrev). Mapa neřekne tolik, co skutečnost. Pokud jedete nebo jdete kolem rybníka, je dojem ještě větší. Horusický rybník je v krajině jižních Čech monumentální.

Vybudoval jej v l. 1511-12 na Bukovském potoce rybníkář Josef Štěpánek Netolický jako součást rozsáhlé rybniční soustavy. Hráz má délku asi 650 m (některé zdroje uvádějí přes 700 m). Průměrná hloubka vody je jen asi 1,6 m, což velmi dobře vyhovuje osádce ryb. Štěpánek Netolický dbal na plánovaný výnos ryb a neprojektoval rybníky hlubší (i když na Horusickém rybníce se vzhledem ke konfiguraci terénu najdou místa i 6 m hluboká).

Voda z rybníka teče do Zlaté stoky, kterou nechal postavit také Štěpánek Netolický jakožto geniální vodní kanál vedený rovinou Třeboňské pánve s minimálním spádem, dílo, které odbočuje z Lužnice, napájí mnohé rybníky, z jiných vodu odvádí a do Lužnice se vrací zpět kousek pod Horusickým rybníkem. Zlatou stoku vidíme mj. pod hrází Horusického rybníka. Dnes po hrázi Horusického rybníka nad Zlatou stokou vede rušná silnice I/24 Veselí nad Lužnicí - Třeboň.

Kromě výnosného chovu ryb je Horusický rybník významný z přírodovědeckého hlediska. slouží jako zastávka při tahu ptáků, mnoha zástupcům ptačí fauny je rybník domovem. U jihovýchodního břehu rybníka je národní přírodní památka Ruda, což je slatinné a přechodové rašeliniště s četnými vodními plochami a podmáčenými rašelinnými loukami a s vzácnými a ohroženými rostlinami a živočichy. Rozloha chráněného území je 50,2 ha, poprvé bylo vyhlášeno již r. 1950.

Na západním břehu rybníka je přírodní rezervace Horusická blata, která chrání rozsáhlé rákosové a vrbové porosty, přechodová rašeliniště a louky s cennými botanickými  nálezy a s hnízdištěm mnoha chráněných vodních ptáků. Rozloha rezervace je 53,7 ha, vyhlášena byla r. 1990.

Na mapě vedle rybníka upoutají další vodní plochy, které však nemusejí být rybníky. Jsou to opuštěné lomy na písek a je v nich vynikající koupání. Viz heslo Veselské pískovny.

A pokud máte dostatek času, doporučujeme u Veselských pískoven návštěvu unikátního území - Písečný přesyp u Vlkova.

Podle:

http://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php?frame&SHOW_ONE=1&ID=375, 15. 6. 2016


Umístění

GPS souřadnice

49°9'48.299"N, 14°41'38.047"E

Adresa

Horusice
Veselí nad Lužnicí 391 81

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Horusice
Nadmořská výška
416 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rybník má rozlohu 377 ha (vlastní měření). Udává se obvykle rozloha 415 ha, tj. s mokřady a se zátopovým územím. Hráz zadržuje 4 mil. metrů krychlových vody. Je dlouhá asi 650 m.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Třeboňsko Národní přírodní památka Ruda Přírodní rezervace Horusická blata

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší vlakové zastávky jsou na trati Praha - České Budějovice. Vystupte buď v zastávce Veselí nad Lužnicí zastávka nebo v zastávce Horusice.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Horusic se dostanete autobusem z Veselí nad Lužnicí. Ve všední dny jezdí celkem dostatek spojů, v nepracovní dny jen minimum. Po hrázi sice jezdí také linky z Veselí nad Lužnicí do Třeboně (i dálkové), žádná ale nemá na hrázi zastávku.

Příjezd osobním autem, parkování

Doporučujeme zajet autem do Horusic nebo pozorovat rybník z odpočívadla na silnici I/24 na hrázi.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Doporučujeme pozorovat rybník z odpočívadla na silnici I/24 na hrázi. Vjezd do Horusic se zájezdovým autobusem je problematický.

Přístup pěšky

Přes hráz vede žlutá značka z Veselí n.L. žel. zast. na jih do Záblatí.

Příjezd na kole, parkování kol

Jízdu na kole po rušné silnici I/24 po hrázi rybníka nedoporučujeme. Rybník si lépe prohlédnete z Horusic, kam lze dojet po vedlejších silnicích.

Poznámky pro vozíčkáře

Jedinou rozumnou možnost pro vozíčkáře vidíme dopravu autem do Horusic nebo na odpočívadlo na hrázi.

Rady a tipy

Horusický rybník není vhodný na koupání. Většina znalců hledá osvěžení na březích nedaleké Veselské pískovny.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu