V Českém krasu existují dvě místa, která jsou průlomem do světových dějin. Prvním je hrad Karlštejn, mimořádně skvěle zachovaná středověká stavba, původně určená římským císařem Karlem IV. pro úschovu korunovačních klenotů. Zaznamenává dlouhodobě obrovskou návštěvnost a zájem domácích i zahraničních turistů.
Na druhou lokalitu se vydávají turisté jen zřídkakdy. Jsou to buď geologové (nebo studenti geologie) či fajnšmekři, kteří se geologií trochu zabývají. Řeč je o mezinárodním stratotypu hranice mezi silurem a devonem na Klonku u Suchomast. Co spojuje Suchomasty a Karlštejn?
Na území obce Karlštejn geologové určili také hranici mezi silurem a devonem. Nachází se stejně jako v Suchomastech na přírodní skále, zde jen částečně upravené zářezem silnice. Ano - jsme na levém břehu Berounky, u silničního mostu, na území obce Karlštejn, přesně řečeno v katastrálním území Budňany. Nad námi se zvedá nápadná, silně zvrásněná vápencová, místy břidlicová Budňanská skála. Probíhá v ní tatáž geologická hranice jako u Suchomast, hranice mezi silurem a devonem. Protože na Budňanské skále jsou vrstvy velmi silně zvrásněné, nelze průběh hranice definovat přímou linií jako na profilu u Suchomast, proto tamější Klonk dostal při určování mezinárodního stratotypu na kongresu v Montrealu r. 1972 přednost. A to nejen před jinými profily ve světě, ale i před profilem v Karlštejně.
Budňanská skála ale nemusí být "smutná". Je definována jako pomocný profil. V případě, že by se snad s profilem na Klonku cokoliv událo, ihned jej "zastoupí".
Budňanská skála je proslulá paleontologická lokalita, na níž sbírali typový materiál již pomocníci Joachima Barranda. Zvláště časté jsou nálezy kalichů velkých lilijic rodu Scyphocrinites, dále nálezy hlavonožců, mlžů, ostrakodů aj. Je také klasickým příkladem disharmonického zvrásnění vrstev. Lokalitu studovali již klasikové českých geologických věd J. Krejčí, J. J. Jahn, B. Bouček a další. V horní části skály jsou vidět čtvrtohorní vrstvy, profil je významný pro studium stratigrafie pleistocénu.
Na skálu je vstup zakázán z důvodů bezpečnosti a ochrany profilu. Skála je součástí Národní přírodní rezervace Karlštejn.
Podle:
http://lokality.geology.cz/169, 20. 4. 2019
https://cs.wikipedia.org/wiki/Budňanská_skála, 20. 4. 2019
Umístění
49°56'5.323"N, 14°10'51.066"E
Adresa
BudňanyKarlštejn 267 18
- Katastrální území
- Budňany
- Nadmořská výška
- 215 m.n.m. - 260 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Skála je součástí Národní přírodní rezervace Karlštejn, která má rozlohu 285,2 ha a byla vyhlášena r. 1955.
- Kategorie chráněného území
- Chráněná krajinná oblast Český kras Národní přírodní rezervace Karlštejn