Hudlická skála

Buližníkový skalní suk s dalekým rozhledem


 Přímo nad obcí Hudlice v okrese Beroun se zvedá monumentální skalní suk s jednoduchým pojmenováním - Hudlická skála. Je tvořena prvohorní horninou buližníkem (silicitem, z 99 % tvořen SiO2), která je vysoce odolná vůči erozi a zvětrávání, takže vytvořila morfologicky výrazný, ve směru SV - JZ protažený skalní hřbet, který je vyvýšenou vložkou v okolních (taktéž prvohorních) břidlicích a drobách. 

Na Hudlické skále lze místy pozorovat ve shlucích nebo vrstvičkách příměs jílových minerálů a organického materiálu. Tmavý buližník s bílými křemennými žilkami je velmi silně deformován a porušen trhlinami. Místy jsou ve skále patrny drobné nekrasové jeskyně. 

Hudlická skála je zajímavá pro studium usazených hornin v Barrandienu, mj. i proto, že je málo zarostlá náletovými dřevinami a v minulosti byla jen málo znatelně poškozena lomem.  Je škoda, že si ji k provádění svých "uměleckých" děl vyhlédli vyznavači graffiti. 

Ze skály je nádherný výhled na Hudlice a velkou část chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a část okresu Beroun. Konkrétně na jihu a jihovýchodě vidíme hřbet Dědu, za ním depresi v níž teče Litavka. Řeku samozřejmě vidět nelze, nejsou ani vidět (celá) města Beroun a Králův Dvůr "schovaná" za Dědem. Ovšem za Litavkou poznáváme vrchy náležející k centrální části Barrandienu (např. Zlatý kůň). Obzor za ním uzavírají Hřebeny. Na jihozápadě je nejnápadnější Krušná hora (s rozhlednou Máminka,) kde se kdysi těžila železná ruda. 

Podle:

http://lokality.geology.cz/1294, 24. 12. 2018

Chlupáč, I. (1999): Vycházky za geologickou minulostí Prahy a okolí, Academia Praha, s. 75


Umístění

GPS souřadnice

49°57'32.838"N, 13°57'46.098"E

Adresa

Hudlice 267 03

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Hudlice
Nadmořská výška
487 m.n.m.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Beroun nebo žel. zast. Králův Dvůr na trati Praha - Plzeň. V Berouně je autobusové nádraží hned vedle vlakového. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Z Berouna aut. st. jezdí do obce Hudlice autobusy. Můžete použít linku Beroun - Kublov - Branov s provozem v pracovní dny i o víkendu nebo linku Beroun - Nový Jáchymov s provozem jen v pracovní dny. Vystupte na zastávce Hudlice, U Kříže

Příjezd osobním autem, parkování

Autem dojeďte až téměř ke skále na jižním konci zástavby obce Hudlice. Ulice jsou tu úzké, ale zaparkovat v nich lze. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobusem dojeďte až téměř ke skále na jižním konci zástavby obce Hudlice. Ulice jsou tu úzké, ale projet tudy a zaparkovat u skály lze. 

Přístup pěšky

Okolo Hudlické skály s odbočkou na vrchol vede modrá značka Zdice, žst. - Svatá - Hudlice, kterou doporučujeme projít v tomto nebo ještě lépe v opačném směru (návaznost na bus i vlak, 11,5 km)

Příjezd na kole, parkování kol

Kola nechte na rozcestí pod skálou. 

Poznámky pro vozíčkáře

Výstup na skálu vozíčkář nezvládne, dojet pod ni ale by neměl být problém. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu