Rath, Emmerich

Všestranný sportovec, olympionik a tramp, muž, který našel Bohumila Hanče

Datum a místo narození
1883-11-05, Praha
Datum a místo smrti
1962-12-21, Broumov

Popis

Emmerich Rath byl všestranně nadaným, špičkovým sportovcem. Jeho dlouhá životní pouť zaznamenala obrovskou spoustu úspěchů v mnoha odvětvích, často velmi odlišných. Byl to člověk čistých charakterových vlastností, který se nebál zdravě riskovat.  Přežil postupně čtyři politické režimy a přes nesporně kladný vztah k životu a k lidem pak v době svého stáří a po smrti upadl v zapomnění.

Narodil se v rodině pražského Němce, rodiče se ale záhy odstěhovali do Broumova, kde Emmerich prožil dětství. Už tehdy, v deseti letech, se naučil lyžovat, čímž se stal v jistém smyslu průkopníkem tohoto sportu na Broumovsku a zde patrně začala láska ke sportům všeho druhu.

Ve čtrnácti letech se vrátil do Prahy. Nastupuje do učení a pak pracuje jako obchodní příručí v železářství u Rotta. Od 16 let byl vegetariánem. Vojenskou službu strávil v Krakově.

V Praze se zapojil do neobyčejně velkého množství sportů. V některých dosáhl špičkových výkonů. Hrál fotbal za DFC Praha, hokej – lední i pozemní, věnoval se také veslování, kanoistice, rychlobruslení, boxu i atletice. Jeho doménou byly závody v chůzi a ve vytrvalostních bězích. Roku 1905 ušel 108 km vzdálenost z Ústí nad Labem do Liberce za 12 a půl hodiny, roku 1908 "dvacítku" z Prahy do Brandýsa za 1:49:47. Ve velké oblibě měl závod Praha - Běchovice, běžel ve všech ročnících oo roku 1904 do roku 1954. V maratonu reprezentoval Rakousko-Uhersko na olympiádách v Londýně r. 1908 a v Římě r. 1912. V Londýně zaběhl maraton za 3:50:30,4 a na olympiádě r. 1912 ve Stockholmu byl jeho čas 3:37:03.

Zajímavé byly jeho výkony v německých závodech v chůzi na 50 km s 30 kg vojenskou zátěží. Takových závodů vyhrál od roku 1905 jedenáct, roku 1909 vytvořil na této trati rekord 6:13 hod.

Startoval na mistrovství Království českého v běhu na lyžích r. 1907. Na trati dlouhé 5 km zvítězil, na 10 km a 50 km byl druhý (zde za Bohumilem Hančem).

R. 1912 se stává boxerským mistrem Německa v těžké váze.

R. 1913 se postavil spolu s dalšími pěti muži na start závodu v běhu na lyžích na 50 km, jehož start byl na Labské boudě v Krkonoších a cíl byl naplánován na Mísečkách. V tomto závodě startoval jako jeden ze soupeřů Bohumil Hanč, který chtěl, aby za každou cenu v klání zvítězil Čech, nikoli Němec, tedy Rath nebo velký favorit Oswald Bartel. Naproti tomu Rath se později ve svých zápiscích o Hančovi obdivně zmiňuje jako o Mistru a o příteli.

Průběh závodu uvádíme podrobně v životopise Bohumila Hanče. Emmerich Rath sehrál velkou roli ve vichřici nad Labskou boudou, kdy pět závodníků vzdalo a jediný Hanč jel sveřepě dál. Když už byl závod zrušen a Hanč o tom nevěděl, rozhodli se závodníci Rath, Feistauer a rozhodčí Fischer, že půjdou Hanče hledat. Rozjeli se z Labské boudy každý jinam. Ponechme stranou, zda toto rozhodnutí bylo rozumné a bezpečné (rádiové spojení tehdy lidé běžně neměli) a sledujme trasu Emmericha Ratha. Ten dojel na Zlaté návrší a polomrtvého Hanče objevil. Zapíchl do sněhu jeho lyže a vlekl ho asi 500 m sám k Labské boudě. Zhruba u Pančavského vodopádu ho musel zanechat a sám vyčerpán dojel na Labskou boudu, kde označil nešťastníkovu polohu. Záchranná výprava se saněmi skutečně Hanče našla a dovezla do tepla. Zde ale Hanč umírá. Rath si po celý život vyčítal, že ho nezachránil. Během vichřice zemřel také Hančův přítel Václav Vrbata, který se přijel do hor na kamarádův výkon podívat, ve vánici ho potkal a půjčil mu oblečení. Emerich Rath pak na Hančovu počest vybudoval na krkonošském Zlatém návrší první pomníček.

Když se v dalším roce konalo mistrovství Evropy v hokeji, byl Rath opět v akci. Hrál za Čechy. Početní účast týmů nebyla vysoká. Zúčastnili se pouze Belgičané, Češi, Němci a do počtu místní Berlínský klub.

První světovou válku prožil jako instruktor lyžování v Alpách, pak se vrací do Prahy. 

V roce 1924 zaznamenáváme v Rathově životě dvě příhody. Jel se další ročník krkonošské lyžařské padesátky. Tentokráte bylo počasí velmi příznivé. Lyžaři si mohli udělat během závodu bufetové přestávky. Rath prý při přestávce pokořil rekord, neboť na ní strávil při konzumaci nabízeného občerstvení asi tři čtvrtě hodiny. V témže roce se účastnil olympijských her v Paříži, kam se vypravil poměrně svérázně. Do města dopádloval na kajaku, když předtím urazil po Seině 308 km. A  na hrách rozhodně nebyl mužem v pozadí, neboť se setkal s Pirrem de Coubertinem.

Jak známo, Praha ve dvacátých letech byla kolébkou trampingu. Rath pod přezdívkou Šedý vlk rád jezdíval do přírody a v Praze si otevřel vlastní obchod se sportovními a zálesáckými potřebami. R. 1929 dokonce zaměstnal i legendárního norského skokana na lyžích Sigmunda Ruuda (1907–1994), který tou dobou pobýval v Praze.

Ve dvacátých letech proslul též jako kajakář. Vyhrával v tomto sportu mistrovství Československa a mj. splul řeky Adige, Tiberu a Pád v Itálii.

Za okupace značně riskoval. Ve sklepě svého obchodu se svou ženou Františkou ukryl německého žida Borise Efenberga. Vzhledem k této zásluze se ho netýkal odsun Němců, ale protože vyznával tramping a měl vlastní obchod, dopadl po únoru 1948 špatně. Obchod mu byl zabaven a on sám strávil jeden rok v pracovním táboře za propagaci západního způsobu života a amerikanismu.

Po propuštění se mu žilo velmi bídně, tento slavný sportovec se s nízkou penzí živí  jako pomocný dělník, je nucen prodat zbytek svého majetku. Přesto ještě v sedmdesáti zdolává za hodinu běh Praha - Běchovice. Když mu bylo 77 let,  plánuje cestu na kole na OH v Římě, kam byl pozván Olympijským výborem. Nedostal od komunistických úřadů ale povolení k výjezdu. Pak se přestěhoval k bratranci do Broumova, s ním se však nepohodl a skončil jako bezdomovec na ulici. Umírá v domově důchodců v roce 1962 na infarkt.      

Od Českého olympijského výboru až roku 2004 získal Cenu fair play In memoriam, v Broumově je po něm pojmenován sportovní areál, lyžařský přechod a přespolní běh. 
     
Podle:

http://m.rozhlas.cz/sever/sousede/_zprava/olympionik-a-skaut-emerich-rath-muz-ktery-nasel-bohumila-h..., 14. 3. 2016

http://skimagazin.cz/nejstarsi-rekord-na-norske-padesatce-drzi-cech.html, 14. 3. 2016

http://www.joesaman.estranky.cz/clanky/zapomenuty-a-opomijny--all-round-sportsman--emmerich-rath.htm...,

http://www.wikiwand.com/cs/Emerich_Rath, 14. 3. 2016




















Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno: