Kontaktní informace
muzeum@kulturatisnov.cz
Tišnov je městem s velmi zajímavým okolím, které je bohaté na přírodní krásy. Těsně nad zástavbou se jako mohutné kulisy zvedají kopce Květnice a Klucanina, první s jeskyněmi a nalezišti minerálů, druhý s rozhlednou.
Směrem k Brnu teče překrásnou krajinou řeka Svratka, směrem k Novému Městu na Moravě se zvedají kopce Českomoravské vrchoviny.
O Tišnovu se málo ví, že je pokladnicí historie. Třeba taková ulice Riegrova severně od hlavního náměstí je takřka celá tvořena vilkami, z nichž téměř každá je v seznamu kulturních památek.
Představitelé města neměli dlouhou dobu k dispozici objekt, který by jim umožnil přírodní a historické zajímavosti města a okolí prezentovat. Přitom krásný dům bývalého starosty Müllera stál v ústraní a běžná veřejnost o něm moc nevěděla.
Müllerův dům z poslední čtvrtiny 17. století mezi nádražím a Květnicí byl několikrát přestavován. Víme o přestavbě kolem r. 1712, kdy ze starší budovy vznikl patrový hostinec. Na konci 18. století budova dostala mansardovou střechu, ke konci 19. století další dvě okenní osy. Stále byla ale zachována původní barokní dispozice.
František Müller (1847-1909) odešel již ve svých 17 letech do zahraniční sbírat zkušenosti, po návratu si r. 1869 bere za ženu Eleonoru Kopřivovou, dceru majitele papíren v Prudké a v Předklášteří. R. 1870 kupují dům v Jungmannově ulici a zařizují v něm koželužnu. František nejdříve začínal skromně sám, dílnu měl v prostorách, kde je dnes kavárna, ale jeho řemeslu se dařilo, až r. 1889 mělo charakter továrny s 30 - 35 zaměstnanci. František Müller se také stal váženým občanem města, od r. 1873 byl členem zastupitelstva, od r. 1880 členem rady a v letech 1893 - 1909 vykonával funkci starosty. Do dějin Tišnova se zapsal nesmazatelným písmem. V jeho době byla ve městě založena hospodářská škola a hejtmanství, postavena sokolovna, vydlážděny ulice, přestavěna radnice, založeno sanatorium a vilová čtvrť.
Dodejme, že v době Müllerova starostování již žil druhý významný občan města Tišnova, Alois Král, který se ale v této době věnuje s Karlem Absolonem průzkumu Balkánu, r. 1913 objevuje Demänovskou jaskyni slobody a do Tišnova se přistěhoval r. 1932.
V této době pod Květnicí stále stojí Müllerův dům, vlastní jej potomci bývalého starosty. Za II. světové válce měl v domě kancelář německý důstojník a po r. 1948 byl dům znárodněn. Byly v něm později byty či kanceláře bytového družstva. Po r. 1989 získávají dům zpět potomci rodiny Müllerovy, ale r. 2000 se ocitá v majetku města.
Tišnovští představitelé se nabídnuté příležitosti zhostili skvěle. Za pomoci grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska se podařilo dům velmi citlivě opravit a umístit do něj od r. 2011 regionální muzeum.
V budově samotné je také kavárna (v přízemí), ale po stavební stránce rozhodně největší pozornost zasluhují malované stropy. Expozice uspokojí především milovníky minerálů a přírody vůbec, k vidění je také několik zajímavých historických předmětů z kláštera v Předklášteří a muzejní exponáty pocházející z Tišnova, kde určitě nejzajímavějším je městská pokladnice.
Muzeum je otevřeno St - Ne 10 - 17. Základní vstupné činí 60 Kč (r. 2020).
Podle:
https://www.pamatkovykatalog.cz/mulleruv-mestansky-dum-14018983, 13. 11. 2020
https://www.mekstisnov.cz/muzeum/mulleruv-dum, 13.11. 2020
Umístění
49°21'0.615"N, 16°25'4.094"E
Adresa
Jungmannova 80Tišnov 666 01
- Katastrální území
- Tišnov
- Nadmořská výška
- 258 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Dům pochází z poslední čtvrtiny 17. století. Muzeum v něm působí od r. 2011.