Pomník Josefa Pelíška

Na palouku u vývěrů Jedovnického potoka je možno vzpomenout na život a dílo věhlasného vědce - znalce lesních půd


Pomník profesoru geologie a lesnické pedologie Josefu Pelíškovi připomíná významnou osobnost lesníka a pedologa (znalce půd), který žil v letech 1909 – 1993. Iniciátorem výstavby pomníku byl doc. Klement Rejšek. Pomník byl odhalen 29.5.2001 při příležitosti celostátní konference „Pedologické dny 2001", konané na Ústavu geologie a pedologie a ŠLP Masarykův les Křtiny pod záštitou České pedologické společnosti. U příležitosti 100 let od narození Josefa Pelíška se u pomníku dne 19.8. 2009 konala vzpomínková slavnost. Pomník zhotovený firmou Kámen Olomučany je instalován v těsné blízkosti jeskyně Býčí skála, kterou měl Pelíšek rád (a na téma Býčí skály a jejího okolí napsal nejvíce prací), při vývěrech Jedovnického potoka. Studiu sedimentů v jeskyni věnoval Pelíšek mnoho úsilí. Autorem pomníku - mimořádně zdařilého výtvarného díla - je prof. Ivar Otruba, který použil ke zhotovení kamenné desky z hlubinných vyvřelin (popsáno od předního kamene): mrákotínskou žulu, granit od Šluknova, libereckou žulu a gabro z jižní části středních Čech. Uspořádání barevných kamenů na pomníku má znázorňovat půdní profil, tedy hlavní předmět Pelíškových prací.

Podle:

Tabule naučné stezky v Josefovském údolí.  

Truhlář, J (2003): Památníky adamovských lesů, Primus Praha, s. 126


Umístění

GPS souřadnice

49°18'28.579"N, 16°41'32.005"E

Adresa

Habrůvka 679 04

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Habrůvka
Nadmořská výška
305 m.n.m.
Základní číselné údaje
Pomník odhalen 29.5. 2011
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávkou je Adamov, zastávka, odsud vede modrá turistická značka. Viz přístup pěšky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobus číslo 157 jezdící na lince Adamov - Vyškov jede celým údolím, kde má ve směru od Adamova tyto zastávky: Adamov, Karlov, pak Habrůvka, Josefov, což je zastávka u huti Františka a pak Habrůvka, Josefov, rozcestí, což je zastávka poblíž pomníku.

Příjezd osobním autem, parkování

S osobním autem lze parkovat nejlépe na křižovatce v dolním konci Josefova. Nikde ovšem nejsou oficiální parkoviště.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus může parkovat na stejných místech jako osobní automobily, ale nikde se nejedná o oficiální parkoviště, takže řidič může mít s parkováním potíže.

Přístup pěšky

Okolo pomníku vede modrá turistická značka mezi Adamovem a jeskyní Býčí skála. Její průběh je volen velmi citlivě, nevede po silnici a přitom spojuje téměř všechna zajímavá místa v údolí. Z Adamova zastávky je to sem 4 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Údolím vede po silnici III. třídy cyklotrasa č. 5077. Nevede sice přímo k pomníku, jen na křižovatku v Josefově, ale pomník se při jízdě mezi Josefovem a Býčí skálou nedá přehlédnout.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáři údolí mohou projet po silnici. Pomník je vidět ze silnice. Za sucha mohou vjet na palouk, kde pomník stojí.

Rady a tipy

Doporučujeme údolí celé v klidu projít po modré značce pěšky nebo si udělat pěší výlet Josefov – Máchův pomníkPalouk U Srnce Huť Františka – Josefov.
Louka s pomníkem za vyšších vodních stavů Křtinského potoka bývá zaplavena.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu